PIE: 27% firm działało na rynkach zagr. w ub.r., 93% z nich chce kontynuować działalność
Działalność na rynkach zagranicznych lub plany podjęcia takiej działalności dotyczą co trzeciej polskiej firmy, wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). W 2024 r. 27% firm działało na rynkach zagranicznych i prawie wszystkie (93%) chciały kontynuować tę działalność w 2025 r.
"Wśród badanych przedsiębiorstw 73% nie działało w 2024 r. na rynkach zagranicznych, ale z tej grupy plany podjęcia takiej działalności w 2025 r. miało 7% firm. Na rynki zagraniczne częściej wchodzą większe przedsiębiorstwa. Wśród dużych i średnich to ponad 40% firm, wśród małych i mikroprzedsiębiorstw to niecałe 30%" - czytamy w "Tygodniku PIE".
Według badań przeprowadzonych w grudniu 2024 r. na próbie 1000 firm, na rynkach zagranicznych działa 49% firm z sekcji Informacja i komunikacja oraz 48% z sekcji Transport i gospodarka magazynowa. Aktywnością za granicą wyróżniają się też przedsiębiorstwa z przetwórstwa przemysłowego (39%) oraz firmy zajmujące się działalnością w zakresie usług administrowania lub działalnością wspierającą (38%). Poza tym na rynki zagraniczne wchodzi co trzecia firma handlowa oraz co trzecia firma związana z działalnością profesjonalną, naukową lub techniczną.
"Działalność na rynkach zagranicznych przekłada się na wzrost popytu na oferowane produkty lub usługi. W 2024 r. w informacji i komunikacji wzrost popytu odczuło 38% firm działających za granicą, wobec 29% firm działających tylko w kraju. W transporcie i gospodarce magazynowej było to odpowiednio 27% i 15%. Podobną tendencję obserwujemy w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej" - czytamy dalej.
"Działalność na rynkach zagranicznych przekłada się na lepszą ocenę sytuacji finansowej oraz wzrost rentowności. Dobrą lub bardzo dobrą sytuację finansową w 2024 r. deklarowała ponad połowa (55%) firm handlowych działających za granicą, a wzrost rentowności 35%. Natomiast firmy handlowe działające tylko na rynku polskim rzadziej wskazują na wzrost rentowności (24% wskazań) oraz na dobrą lub bardzo dobrą sytuację finansową (49%). Podobnie w sektorze usług administrowania i działalności wspierającej: 53% przedsiębiorstw działających na rynkach zagranicznych oceniło swoją sytuację finansową jako dobrą lub bardzo dobrą, a 26% wskazało na wzrost rentowności, podczas gdy wśród firm prowadzących biznes tylko w Polsce było to odpowiednio 32% i 13%" - podano.
Według PIE, firmy działające na rynkach zagranicznych są bardziej narażone na niestabilność geopolityczną. W przetwórstwie przemysłowym 44% przedsiębiorstw działających również poza krajem wskazało niestabilność geopolityczną jako barierę silnie utrudniającą prowadzenie działalności, podczas gdy wśród firm działających wyłącznie w Polsce odsetek ten wyniósł 26%. Niestabilność geopolityczną odczuwają też silnie firmy informatyczne (51% działających na rynkach zagranicznych), transportowe (45%), a także zajmujące się działalnością profesjonalną, naukową lub technologiczną (54%).
"Zagrożenia geopolityczne, w tym zmiany polityczne, zmiany w polityce handlowej i celnej, są obecnie szczególnie widoczne i bacznie obserwowane przez przedsiębiorstwa. Polskie firmy działające na rynkach zagranicznych napotykają na wiele wyzwań i zagrożeń, które utrudniają im ekspansję oraz utrzymanie się na nowych rynkach. Pomimo tych trudności, działalność zagraniczna daje firmom ogromne szanse na rozwój i zwiększenie ich potencjału rynkowego" - podsumowano.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 13.05.2025Analizy i raporty
IPAG: Procesy inflacyjne będą hamować w II i III kw., na koniec roku CPI wyniesie 3,8% r/r
Procesy inflacyjne w Polsce będą hamować w II i III kw. 2025 r., a w ostatnim kwartale br. inflacja konsumencka CPI nieznacznie wzrośnie - do 3,8% r/r na koniec grudnia, prognozuje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG).
- 13.05.2025Analizy i raporty
IPAG: Wzrost PKB wyniesie 3,4% w I kw. br. ; w całym roku gospodarka urośnie o 3,2% r/r
Wzrost PKB wyniesie 3,2% r/r w br. i spowolni do 3% w 2026 r., prognozuje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG). Według IPAG, dynamika konsumpcji prywatniej wzrośnie o 3,3% w 2025 r. i spowolni do 3,1% w 2026 r. Wzrost PKB wyniesie 3,4% w I kw. br. - konsumpcja urośnie o 3% r/r.
- 13.05.2025Analizy i raporty
EBOR obniżył prognozę wzrostu PKB Polski o 0,1 pkt proc. - do 3,3% w 2025 r.
Wzrost PKB Polski wyniesie 3,3% w 2025 r. i 3,2% w 2026 r., prognozuje Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Oznacza to obniżenie prognozy na ten rok o 0,1 pkt proc. wobec oczekiwań z lutego i utrzymania prognozy na rok przyszły.
- 12.05.2025Analizy i raporty
Ebury: Złoty pozostaje mocny po jastrzębich komentarzach przewodniczącego RPP
Warszawa, 12.05.2025 (ISBnews) - Złoty, wsparty przez sygnały z NBP, radził sobie w ubiegłym tygodniu lepiej niż pozostałe waluty regionu, wskazują analitycy Ebury: Enrique Díaz-Alvarez, Matthew Ryan, Roman Ziruk, Michał Jóźwiak. Uwaga skupia się na efektach rozmów handlowych między USA i Chinami, lecz kurs EUR/PLN nie zmienił się szczególnie pod wpływem nagłówków.
- 12.05.2025BankiAnalizy i raporty
BOŚ: Kolejne obniżki stóp proc. mogą nastąpić w lipcu i wrześniu po 25 pb
Kolejne obniżki stóp procentowych, po majowym dostosowaniu poziomu stóp o 50 pb, mogą nastąpić w lipcu i wrześniu po 25 pb, szacują ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Według nich, kolejnym przełomowym momentem, dającym przestrzeń do obniżek stóp procentowych w lipcu, będzie spadek inflacji konsumenckiej CPI do ok. 3,5%.