PIE: Ceny mieszkań na wynajem w 17 miastach wzrosły o 4% r/r, podaż - o 26% r/r w I kw.
Warszawa, 21.05.2024 (ISBnews) - Ceny najmu mieszkań w 17 największych miastach (miasta wojewódzkie i Gdynia) wzrosły średnio o 4% r/r, zaś ich podaż - o 26% r/r w I kw. 2024 r., wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
"Ceny najmu są względnie stabilne przy zwiększającej się podaży. W pierwszych trzech miesiącach 2024 r. oferta nowych mieszkań na wynajem wzrosła o 26% względem ubiegłego roku. Jednocześnie przy obserwowanym również w poprzednim kwartale wzroście podaży mieszkań na wynajem, ceny na największych rynkach stabilizują się. W I kw. 2024 r. w 17 największych miastach Polski za wynajęcie mieszkania trzeba było zapłacić średnio o 4% więcej niż w analogicznym okresie 2023 r. Ceny w żadnym z analizowanych miast wzrosły nie więcej niż o 8% r/r, a na dwóch największych rynkach - w Warszawie i Krakowie - wzrosty były na poziomie 3%" - czytamy w raporcie "Analiza rynku mieszkaniowego. I kwartał 2024 r.".
W grupie 17 miast na rynku w ujęciu rocznym przybyło o 26% więcej ofert. Najwięcej mieszkań na wynajem było w Warszawie, w której tygodniowo na rynek wpływało prawie 2700 ogłoszeń, a w Krakowie niecałe 1200 nowych ofert. Rosnąca podaż mieszkań na wynajem jest efektem aktywności inwestycyjnej części osób kupujących mieszkania, podano także.
"Rentowność najmu w I kw. 2024 r. spadła we wszystkich miastach z grupy największych ośrodków miejskich w Polsce. Średnio w każdym mieście wskaźnik zmalał w ciągu roku o 1 pkt proc. Najmocniejszy spadek zanotowano w Łodzi - o 1,5 pkt proc., w której jednocześnie rentowność cały czas była najwyższa w analizowanej grupie (6%)" - czytamy dalej w raporcie.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 12.06.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Na jakie mieszkanie stać singla, parę i rodzinę z dzieckiem?
Na jaki kredyt mieszkaniowy mogli liczyć w maju przeciętnie zarabiający single, bezdzietne pary i rodziny? Jak zmieniła się ich zdolność kredytowa? Jaki miały one wybór mieszkań? Eksperci portali Rankomat.pl i RynekPierwotny.pl prześwietlili pod tym kątem ofertę banków oraz firm deweloperskich działających w siedmiu największych metropoliach.
- 09.06.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Tańsze kredyty napędziły klientów deweloperom
Maj przyniósł potężny wzrost sprzedaży nowych mieszkań w większości największych metropolii. W niektórych oferta firm deweloperskich zaczęła się kurczyć. Czy miało to wpływ na ceny mieszkań?
- 03.06.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – maj 2025
W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu maj był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jej podwyżki wyhamowały w Łodzi, ale w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia znów wzrosła, tym razem aż o 2% – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 02.06.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Ceny ofertowe nowych mieszkań – maj 2025 (wstępne dane)
W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów przebiła w maju pułap 18 tys. zł, zaś Trójmiasto wyprzedziło Kraków w wyścigu cenowym. Nie tylko w stolicy i Trójmieście, ale też w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia cena metra kwadratowego poszła w górę. W Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu maj upłynął pod znakiem jej stabilizacji – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
- 30.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówInformacje z gospodarkiGospodarkaDeweloperzy
Czy w polskich kurortach trwa deweloperski boom?
Mimo rosnących cen, zainteresowanie mieszkaniami wakacyjnymi w Polsce nie maleje. W powiecie nowotarskim, kołobrzeskim czy w Świnoujściu inwestycje rosną jak na drożdżach, a Warmia i Mazury nie pozostają daleko w tyle. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili czy rynek wakacyjnych nieruchomości osiągnął już swoje maksimum, czy dopiero się rozkręca?