PIE: Co czwarta firma planuje zatrudniać, 11% chce redukować zatrudnienia
Warszawa, 16.05.2024 (ISBnews) - Co czwarta firma planuje nowe rekrutacje (24%), zaś 11% firm chce redukować zatrudnienie w kolejnych miesiącach br., wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Największy odsetek firm planujących wzrost zatrudnienia dotyczy sektora budowlanego - o zwiększeniu zatrudnienia w kolejnych miesiącach 2024 r. myśli 37% firm budowlanych.
"O zwiększeniu zatrudnienia w kolejnych miesiącach 2024 r. myśli aż 37% firm budowlanych. Sezonowość tej branży powoduje, że wiosną i latem pracownicy wykonujący prace budowlane są najbardziej poszukiwani. Z badań PIE przeprowadzonych w maju br. wynika, że aż 61% firm budowlanych ma problemy z dostępnością pracowników. Obecnie budownictwo jest branżą, w której niedostępność pracowników najbardziej utrudnia działalność" - czytamy w "Tygodniku PIE".
Najmniej chętne do zatrudniania nowych pracowników w 2024 r. są firmy produkcyjne (14%). Jednocześnie taki sam odsetek firm planuje redukcje zatrudnienia w br. mimo że ok. połowa (49%) firm produkcyjnych boryka się z niedostępnością pracowników.
W branży TSL o rekrutacjach w 2024 r. myśli blisko co czwarta firma (23%). Plany zwiększania zatrudnienia ma również co czwarta firma usługowa i 22% firm handlowych, podał Instytut.
"Do końca kwietnia br. redukcji zatrudnienia dokonało 7% badanych przedsiębiorstw, a plany w tym zakresie ma 11% firm. Najczęściej na zwolnienia pracowników decydują się firmy produkcyjne. Już w tym roku 12% dokonało redukcji zatrudnienia, a 14% planuje ją przeprowadzić w kolejnych miesiącach. W innych branżach mniej przedsiębiorców myśli o zwolnieniach pracowników – w budownictwie 8%, w handlu 10%, a w usługach i TSL po 11%" - czytamy dalej.
PIE ocenia, że "bilans nowych rekrutacji i redukcji zatrudnienia jednoznacznie wskazuje, że polskie przedsiębiorstwa nie planują masowych zwolnień pracowników i mimo rosnących kosztów pracowniczych zamierzają zatrudniać nowych pracowników".
"Problemem jednak pozostaje niedostępność pracowników – przy niskiej stopie bezrobocia zwiększanie zatrudnienia staje się niejednokrotnie wyzwaniem, z którym boryka się znaczna część przedsiębiorców" - podsumowano.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 22.01.2025Informacje z gospodarkiAnalizy i raporty
GUS: Płace w firmach wzrosły o 9,8% r/r, zatrudnienie spadło o 0,6% r/r w grudniu
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w grudniu br. wzrosło o 9,8% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach spadło o 0,6% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 22.01.2025Informacje z gospodarki
GUS: Produkcja przedsięb. przemysłowych wzrosła o 0,2% r/r w XII; konsensus: +1,8% r/r
Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 0,2% r/r w grudniu 2024 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym spadła o 8%.
- 22.01.2025Informacje z gospodarki
GUS: Produkcja przemysłowa wzrosła r/r w grudniu w 20 z 34 działów przemysłu
Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 20 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w grudniu 2024 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 22.01.2025Informacje z gospodarki
GUS: Ceny producentów spadły o 2,6% r/r w grudniu: konsensus: -2,5%
Ceny producentów spadły o 2,6% r/r w grudniu 2024 r., zaś w ujęciu miesięcznym spadły o 0,2%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 22.01.2025Informacje z gospodarki
GUS: Wskaźnik klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wzrósł do -9,6 w styczniu
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym (niewyrównany sezonowo - NSA) wyniósł -9,6 w styczniu 2025 r. wobec -13 w grudniu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując dane sygnalne.