PIE: Oferta mieszkań na rynku pierwotnym może ulegać ograniczeniu w kolejnych miesiącach
Oferta sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym może ulegać ograniczeniu w kolejnych miesiącach, do czego może się przyczynić m.in. spodziewane spowolnienie wzrostu cen, prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
"Kolejne miesiące mogą przynieść ograniczenie oferty sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym. Obecnie rozpoczyna się okres, w którym na rynek będą wchodzić mieszkania budowane w latach 2022-2023. Ten okres charakteryzował się niską aktywnością deweloperów - rozpoczęto wtedy budowę odpowiednio 200 tys. i 190 tys. mieszkań, najmniej od 2016 r. GUS szacuje, że wybudowanie mieszkania trwa ok. 26 miesięcy, można więc oczekiwać, że w kolejnych kwartałach podaż nowych ofert sprzedaży mieszkań nie będzie rosnąć. Dodatkowo, spowolnienie wzrostu cen może zniechęcać właścicieli do sprzedaży mieszkań, co w konsekwencji może przynieść dalsze ograniczenie oferty i zwiększenie liczby pustostanów" - czytamy w raporcie "Analiza rynku mieszkaniowego. IV kwartał 2024 r.".
Instytut zwraca uwagę, że podaż mieszkań na sprzedaż nieznacznie wzrosła w porównaniu z III kwartałem 2024 r. Przez cały 2024 r. średnia tygodniowa liczba ofert w 17 największych miastach oscylowała wokół poziomu 8,5 tys. i była o 21% wyższa niż średnia z całego 2023 r.
"W przeciwieństwie do poprzednich kwartałów, kiedy wzrastała przede wszystkim liczba ofert deweloperskich, szybciej urosła liczba ofert na rynku wtórnym, zarówno w ujęciu rocznym, jak i kwartalnym" - podkreślono w raporcie.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 26.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Budują domy na dziko, a potem je legalizują. To zjawisko nasila się z każdym rokiem!
Prawo budowlane dopuszcza pod pewnymi warunkami legalizację samowoli budowlanych, ale w ocenie ekspertów z zespołu deregulacyjnego Rafała Brzoski przepisy w tej sprawie należy uprościć. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę na ryzyko lawinowego wzrostu nielegalnych budów.
- 24.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Polskie „hipoteki” wyprzedziły węgierskie i są najdroższe w UE
Rok temu polskie nowe kredyty mieszkaniowe były niemal najdroższe w Unii Europejskiej. Sytuacja uległa zmianie, ale nie na lepsze.
- 21.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Czy młodzi wrócili na rynek mieszkań?
Osoby w wieku 20 lat - 40 lat to z pewnością ważna grupa nabywców mieszkań. Sprawdzamy, jak przez lata zmieniał się udział takich kupujących.
- 20.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Początek roku w budownictwie mieszkaniowym pod znakiem stabilizacji
Początek roku w statystykach GUS budownictwa mieszkaniowego zazwyczaj upływa pod znakiem sezonowego osłabienia aktywności inwestycyjnej. Tymczasem w roku bieżącym po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. Tym samym na wiosenne ożywienie budownictwa mieszkaniowego przyjdzie uczestnikom rynku jeszcze trochę poczekać.
- 19.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Mieszkania na "kredytową kieszeń" dla singla, pary i rodziny z dzieckiem [RAPORT]
Poszczególne miasta wojewódzkie różnią się nie tylko pod względem wielkości oferty nowych mieszkań oraz ich cen, ale także wysokością przeciętnych zarobków. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zbadali, na jaki kredyt mieszkaniowy mogą tam liczyć przeciętnie zarabiający single, bezdzietne pary i rodziny oraz jak duży mają wybór lokali do kupienia za ten kredyt.