PIE: Poprawy rentowności w br. spodziewa się 19% przedsiębiorstw, 28% - jej pogorszenia
Poprawy rentowności w ujęciu rocznym spodziewa się w br. 19% przedsiębiorstw, wynika z badań PIE przeprowadzonych na początku stycznia 2025 r. w ramach Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK). 49% nie spodziewa się zmian poziomu rentowności, a 28% uważa, że rentowność ich przedsiębiorstwa w 2025 r. będzie gorsza niż w 2024 r.
"Najczęściej na poprawę rentowności w 2025 r. liczą przedsiębiorstwa duże (28%), rzadziej średnie i małe (ok. 20%), a najrzadziej mikrofirmy (tylko 14%). Na wzrost rentowności nieco częściej liczą firmy handlowe (22%), zaś spadek rentowności przewidywany jest zdecydowanie najczęściej przez przedsiębiorstwa z branży TSL (40%)" - czytamy w "Tygodniku Gospodarczym PIE".
Firmy najczęściej uważają, że w 2025 r. wysokość ich przychodów nie zmniejszy się, ale zwiększą się koszty działalności.
"Większe niż rok wcześniej przychody w 2025 r. przewiduje 39% badanych firm, brak zmian deklaruje 42%, a 15% przewiduje spadek przychodów. Jeśli chodzi o zmianę kosztów działalności przedsiębiorstw, to zdecydowana większość firm (78%) uważa, że w 2025 r. nastąpi wzrost kosztów, tylko 17% uważa, że koszty się nie zmienią w porównaniu z 2024 r., a znikomy odsetek (3%) liczy na spadek kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa" - czytamy dalej.
Jak podkreśla PIE, firmy upatrują polepszenia rentowności w zwiększaniu przychodów. W przedsiębiorstwach zakładających wzrost przychodów i wzrost kosztów działalności na lepszą rentowność liczy 35% przedsiębiorstw. Wśród przedsiębiorstw, które uważają, że ich przychody w 2025 r. nie zmienią się, a koszty działalności wzrosną, na wzrost rentowności liczy 6% firm, natomiast spadku rentowności oczekuje 40%. Wśród firm, które oczekują spadku przychodów i wzrostu kosztów, 76% liczy się ze spadkiem rentowności w 2025 r.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 27.03.2025Analizy i raporty
PIE: 27% przedsiębiorstw planuje konsolidację z firmą zewnętrzną w 2025 r.
Ponad 1/4 przedsiębiorstw (27%) planuje konsolidację z firmą zewnętrzną w 2025 r., wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
- 27.03.2025BankiAnalizy i raporty
ZBP: Banki przestały być sektorem kredytowym, potrzebne zmiany konstrukcji podatku
Instrumenty dłużne, w większości obligacje Skarbu Państwa, stanowią 35,3% aktywów banków, podczas gdy kredyty dla sektora bankowego odpowiadają za 33,8% aktywów sektora bankowego - co oznacza, że przestał on być sektorem kredytowym, ocenia prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek. Podkreślił, że deklarowane przez rząd zwiększenie inwestycji nie może się odbyć bez zasadniczego udziału finansowania bankowego, ale do jego usprawnienia niezbędne są zmiany w konstrukcji podatku bankowego.
- 27.03.2025Analizy i raporty
Glapiński: Cel inflacyjny jednoznacznie wskazuje, że nie ma podstaw do zmiany stóp proc.
Cel inflacyjny, który jest kompasem dla polityki pieniężnej, jednoznacznie wskazuje, że nie ma podstaw do zmiany stóp procentowych, oceniał prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 26.03.2025Analizy i raporty
PKO BP: Złoty powinien pozostać mocny przez cały rok, EUR/PLN na koniec br. ok. 4,20
Wejście w życie w kwietniu ceł nałożonych przez administrację USA na Unię Europejską może skutkować wybiciem EUR/PLN powyżej poziomu 4,20, zaś po "przejściowej nerwowości w kwietniu" na koniec roku kurs może znaleźć się w okolicach 4,20 w warunkach zakładanych obniżek stóp procentowych w Polsce w br. o 75 pb, ocenia dyrektor biura strategii rynkowych w PKO BP Mariusz Adamiak.
- 26.03.2025Analizy i raporty
PKO BP podtrzymał prognozę wzrostu PKB 3,5% w br.; stopy proc. spadną o 75 pb w br.
Wzrost PKB wyniesie 3,5% w br., prognozuje PKO Bank Polski, co oznacza podtrzymanie prognozy wobec oczekiwań z poprzedniego kwartału. Według ekonomistów banku, nastąpi poprawa perspektyw inflacyjnych za sprawą silnego spowolnienia dynamiki płac w sektorze przedsiębiorstw i w gospodarce narodowej, co daje przestrzeń na obniżki stóp procentowych o 75 pb w 2025 roku.