PKO BP: Nastąpi silne ożywienie wzrostu gospodarczego w kolejnych kw. do 3,7% PKB w br.
Warszawa, 15.05.2024 (ISBnews) - Nastąpi silne ożywienie wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach i zwiększa się prawdopodobieństwo realizacji prognozy wzrostu PKB o 3,7% r/r w br., ocenia PKO Bank Polski.
"Po dzisiejszej publikacji czujemy się komfortowo z naszą całoroczną prognozą zakładającą wzrost PKB o 3,7%. Kolejne kwartały pokażą naszym zdaniem silne ożywienie wzrostu gospodarczego - jego motorem, obok konsumpcji, będą się stopniowo stawały inwestycje, wspierane przez uruchamiane projekty współfinansowane przez UE oraz rosnące wydatki zbrojeniowe. Skutkiem ożywienia gospodarczego będzie przyspieszenie dynamiki importu. W związku z tym w drugiej połowie roku eksport netto będzie miał ujemny wkład do PKB, będzie on jednak łagodzony przez odwrócenie cyklu zapasów" - czytamy w komentarzu do danych GUS o PKB w I kw. br.
Bank ocenił, że motorem wzrostu gospodarczego w I kw. była konsumpcja prywatna, która mogła przyspieszyć do +3,4% r/r w I kw. br. wobec 0,0% r/r w IV kw ub.r.
"Odbudowa konsumpcji jest możliwa dzięki silnemu wzrostowi realnych dochodów - w I kw. 2024 r. płace w gospodarce narodowej zwiększyły się w ujęciu realnym o 11,5% r/r, podobny wzrost odnotowały renty i emerytury. Tak silny wzrost dochodów umożliwia wzrost konsumpcji, nawet przy założeniu odbudowy wykorzystanych w okresie podwyższonej inflacji oszczędności" - czytamy dalej.
Ekonomiści szacują, że dynamika inwestycji wyhamowała do 0% w I kw. z 15,8% r/r w IV kw. ub.r.
"W I kw. 2024 r. najpewniej mocno (w okolice 0% z 15,8% r/r w IV kw. 2023 r.) wyhamowały inwestycje, co jest związane z okresem przejściowym pomiędzy perspektywami finansowymi UE. Efekt ten widoczny jest w spadającej w całym I kw. 2024 r. produkcji budowlano-montażowej, jednak zakładamy, że nakłady na maszyny i urządzenia nadal rosły" - czytamy dalej.
Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku danych Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 1,9% r/r w I kw. 2024 r. wobec 1% wzrostu r/r w poprzednim kwartale.
Konsensus rynkowy na I kw. wynosił 1,8% wzrostu w ujęciu niewyrównanym sezonowo.
W I kwartale 2024 r. dynamika realnego PKB wyrównanego sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zwiększyła się o 0,4% w porównaniu z poprzednim kwartałem i była wyższa niż przed rokiem o 1,3%.
Dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką rewizji stosowaną w kwartalnych rachunkach narodowych, w momencie opracowywania pierwszego regularnego szacunku PKB za I kwartał 2024 r., który zostanie opublikowany 3 czerwca 2024 r.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 22.01.2025Informacje z gospodarkiAnalizy i raporty
GUS: Płace w firmach wzrosły o 9,8% r/r, zatrudnienie spadło o 0,6% r/r w grudniu
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w grudniu br. wzrosło o 9,8% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach spadło o 0,6% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 22.01.2025Informacje z gospodarki
GUS: Produkcja przedsięb. przemysłowych wzrosła o 0,2% r/r w XII; konsensus: +1,8% r/r
Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 0,2% r/r w grudniu 2024 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym spadła o 8%.
- 22.01.2025Informacje z gospodarki
GUS: Produkcja przemysłowa wzrosła r/r w grudniu w 20 z 34 działów przemysłu
Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 20 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w grudniu 2024 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 22.01.2025Informacje z gospodarki
GUS: Ceny producentów spadły o 2,6% r/r w grudniu: konsensus: -2,5%
Ceny producentów spadły o 2,6% r/r w grudniu 2024 r., zaś w ujęciu miesięcznym spadły o 0,2%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 22.01.2025Informacje z gospodarki
GUS: Wskaźnik klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wzrósł do -9,6 w styczniu
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym (niewyrównany sezonowo - NSA) wyniósł -9,6 w styczniu 2025 r. wobec -13 w grudniu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując dane sygnalne.