PKO BP: Wzrost średnich cen transakcyjnych mieszkań osłabnie do ok. 5% r/r w ciągu roku
Warszawa, 19.09.2024 (ISBnews) - Wzrost średnich cen transakcyjnych mieszkań sppowolni do ok. 5% r/r w perspektywie roku, prognozują analitycy PKO Banku Polskiego.
"W perspektywie roku (III kw. 2024 -II kw. 2025) oczekujemy niewielkiego wzrostu (ok. 5% r/r) średnich cen transakcyjnych mieszkań, wyraźnie słabszego w porównaniu z poprzednim rokiem, gdy silnemu impulsowi popytowemu towarzyszyła niedostateczna podaż mieszkań. Duże znaczenie dla prognozy ma termin wprowadzenia i ostateczny kształt nowego programu wsparcia zakupu mieszkania. Nowy, prawdopodobnie mocno zmodyfikowany, program, o ile zostanie wprowadzony, to najwcześniej w 2025. Skutkuje to osłabieniem popytu w najbliższych kilku kwartałach, przy jednoczesnej szansie na odczuwalną poprawę sytuacji po stronie podażowej" - czytamy w raporcie "Rynek Mieszkaniowy 3q24".
W bazowym scenariuszu wzrost cen mieszkań będzie niewielki, z dynamiką zbliżoną do poziomu inflacji; na wzrost cen może też wpływać wzrost kosztów budowy uzasadniony nowelizacją warunków technicznych, wzrostem cen usług budowlanych i możliwym ponownym wzrostem cen materiałów budowlanych, gdy ruszy odbudowa po powodzi z września br., podano także.
Utrzymują się przesłanki tendencji wzrostowych cen mieszkań. Po stronie popytu są to: (1) wzrost realnych wynagrodzeń i związana z tym kontynuacja konsumpcyjnego popytu kredytowego (z dużym udziałem zakupów gotówkowych); (2) kontynuacja inwestycyjnych zakupów mieszkań za gotówkę motywowana dobrym doświadczeniem inwestorów z ubiegłych lat, podano także.
Z kolei tendencje wzrostowe cen mieszkań z ostatnich kwartałów są hamowane przez: (1) wygaśnięcie popytu kredytowego generowanego przez BK2%; (2) dość odległą perspektywę obniżek stóp procentowych NBP; (3) stopniowo zwiększaną podaż mieszkań, choć przy niepewności wsparcia popytu kredytowego ze środków publicznych możliwa jest większa ostrożność inwestorów przy rozpoczynaniu kolejnych projektów; (4) stabilizację stawek za wynajem, osłabiającą motywację zakupu inwestycyjnego.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 15.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Jaka podwyżka czynszu w 2025 r.? To zależy na jak długo została zwarta umowa najmu
Do umów najmu zawieranych na dłużej niż rok właściciele mieszkań wpisują tzw. klauzulę waloryzacyjną. Portal GetHome.pl sprawdził, z jaką podwyżką muszą się w tym roku liczyć najemcy.
- 09.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiDeweloperzy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – grudzień 2024
W 2024 r. mieszkania z drugiej ręki podrożały, ale mniej niż deweloperskie. Grudzień był kolejnym miesiącem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Łodzi. W Poznaniu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia poszła w dół już drugi miesiąc z rzędu – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 09.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
2024 rok na rynku mieszkaniowym. Słabsza sprzedaż. Rekordowa oferta [ANALIZA]
Kurczący się popyt na mieszkania po wygaśnięciu programu „Bezpieczny Kredyt 2%” nie zniechęcił deweloperów do rozpoczynania inwestycji. Efektem tego jest duża, a w niektórych metropoliach wręcz rekordowa oferta nowych mieszkań. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl podsumowali 2024 rok na największych rynkach mieszkaniowych.
- 02.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – rok 2024 (wstępne dane)
Grudzień nie przyniósł zmian średniej ceny metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w siedmiu największych metropoliach – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl. Jednak już teraz można ogłosić, że ubiegłorocznym liderem podwyżek był Wrocław, gdzie średnia cena metra kwadratowego poszła w górę aż o 12%. Najmniej – tylko o 5% - podrożały nowe mieszkania w Warszawie.
- 20.12.2024Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Hamowanie danych GUS budownictwa mieszkaniowego
Grudniowe dane Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczące budownictwa mieszkaniowego w okresie od stycznia do listopada bieżącego roku, zakomunikowały wyraźne osłabienie statystyk, dotyczące głównie najważniejszego z punktu widzenia bieżącej koniunktury wskaźnika mieszkań rozpoczętych. Pytanie, czy aktywność inwestycyjna deweloperów, która w październiku dość pozytywnie zaskoczyła, skłania się ku kolejnej fali spadkowej.