Polacy wynajmują mieszkania, bo tak chcą czy muszą?
Czy młodzi startujący w dorosłe życie Polacy widzą swoją przyszłość we własnym czy w wynajętym mieszkaniu? Portal GetHome.pl zapytał o to swoich użytkowników, którymi są osoby szukające mieszkań zarówno na sprzedaż, jak i na wynajem. Wyniki ankiety mogą zaskakiwać!
Wydawać by się mogło, że Polek i Polaków chcących mieć własne mieszkanie lub dom jest zdecydowanie więcej niż tych, którzy preferują najem. Jednak czy tak jest naprawdę? Np. z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat wzrósł u nas z 86,8% do 87,3% odsetek gospodarstw domowych, które mieszkają we własnym mieszkaniu lub domu.
– Może to świadczyć o tym, że w Polsce wciąż wiele rodzin może sobie pozwolić na własne M. Z drugiej strony przybywa gospodarstw domowych, dla których jest to nieosiągalne. Ponadto, coraz więcej młodych świadomie wybiera najem, jako opcję korzystniejszą od zakupu – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl. I wskazuje na wyniki ankiety, którą GetHome.pl przeprowadził wśród swoich użytkowników. Okazuje się, że aż 46% z nich preferuje na dłuższą metę… najem! Zakup mieszkania zadeklarowało natomiast 37% osób, które wzięły udział w ankiecie.

Problem w tym, że w grupie preferującej najem aż co druga osoba przyznała, że na zakup mieszkania po prostu jej nie stać. Nie brakuje też jednak zadeklarowanych zwolenników najmu, choć wciąż stanowią oni zdecydowaną mniejszość. Co trzeci z nich zwrócił uwagę, że wybiera najem, bo umożliwia zamieszkanie w lokalizacji, w której zakup własnego lokum jest poza jego zasięgiem finansowym.
Wśród tych, którym najem pasuje – 17% przyznało, że wyżej sobie ceni elastyczność, co wymusza współczesny rynek pracy. Natomiast 8% zwolenników najmu woli zainwestować pieniądze w swój biznes niż wydać je na zakup mieszkania.

Oczywiście są i tacy, którzy najmują mieszkanie, ale traktują to jako smutną konieczność. Najczęściej zwracają uwagę (61% wskazań), że to płacenie za coś, co nigdy nie będzie ich. Z kolei 44% odrzuca najem, aby nie być uzależnionym od wynajmującego.
Zaciekawiło nas także, jakie są motywacje tych, którzy mają sprecyzowany cel - zakup mieszkania lub domu. Okazuje się, że własne M zapewnia tym osobom przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji (65% wskazań). Ponadto, nieruchomość jest dość często traktowana jako wkład w budowę majątku (13%). Ci ludzie zdają sobie sprawę, że gdyby najmowali mieszkanie, zamiast kupić je za kredyt, to po 30 latach zostaliby z niczym.
Co ciekawe, tylko 2% badanych jako powód zakupu mieszkania podało chęć podniesienia swojego statusu społecznego. Jeszcze kilkanaście lat temu odsetek takich wskazań byłby prawdopodobnie dużo wyższy, bo w Polsce panowało przekonanie, że własność jest synonimem sukcesu.

Marek Wielgo zwraca również uwagę, że odsetek gospodarstw domowych mieszkających na swoim prawdopodobnie jeszcze wzrośnie, dzięki programom wsparcia kupujących mieszkania za kredyt. Jednak w dłuższej perspektywie Polska zacznie się upodabniać do krajów zachodnioeuropejskich, w których znacznie wyższy jest odsetek najemców.

Źródło: GetHome.pl
- 10.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Rynek materiałów budowlanych w zawieszeniu
Trwająca od dokładnie roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. Oznacza to, że także w maju spadkowy trend na poziomie ułamka procenta w relacji rok do roku został utrzymany. Tymczasem, jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl niewiele wskazuje na to, by taka sytuacja miała ulec radykalnej zmianie przed uruchomieniem zapowiadanych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych z wykorzystaniem środków unijnych.
- 08.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarka
PIE: Ceny nowych mieszkań wzrosły średnio o 4,1% r/r w 17 największych miastach w II kw.
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w 17 największych miastach (miasta wojewódzkie i Gdynia) wzrosły średnio o 4,1% r/r w II kw. 2025 r., zaś na rynku wtórnym - spadły średnio o 2,4%, wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
- 02.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – czerwiec 2025
W czerwcu skurczyła się oferta mieszkań na rynku wtórnym, ale nie miało to większego wpływu na średnią cenę metra kwadratowego. Nie zmieniła się ona w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. We Wrocławiu spadła o 1%, zaś w Krakowie i Trójmieście o tyle samo wzrosła – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 01.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – czerwiec 2025 (wstępne dane)
W Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w czerwcu praktycznie nie drgnęła. W Krakowie, Łodzi i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii poszła jednak w górę o 1% – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
- 30.06.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Podatek katastralny w Polsce od trzeciego lokum - czy spełni swoją rolę?
Kwestia podatku katastralnego w Polsce należy już od dawna do jednej z najbardziej palących i kontrowersyjnych kwestii dotyczących nie tylko rodzimej polityki fiskalnej, ale także finansowania samorządów czy też perspektyw rozwojowych krajowej gospodarki przestrzennej. Czy fakt wręcz rekordowej w ostatnim czasie medialnej popularności tematu katastru może zwiastować jego pewną materializację w krajowych realiach podatkowych?