19.04.2024
BiznesTrendy rynkowe

Prezes Unibepu: Budownictwo ma dobre perspektywy, ale ważna będzie poprawa rentowności

Warszawa, 19.04.2024 (ISBnews) - Budownictwo w Polsce ma dobre, zwłaszcza długoterminowe perspektywy, choć ważna jest w tym kontekście poprawa rentowności, ocenia prezes Unibepu Dariusz Blocher. Spodziewa się spadku produkcji budowlano-montażowej r/r w 2024 r. i kumulacji inwestycji w latach 2026-2027.

"Perspektywa dla budownictwa jest długoterminowo dobra" - powiedział Blocher podczas konferencji prasowej.

Jako kluczowe czynniki rozwoju wymienił transformację energetyczną (Europejski Zielony Ład), Krajowy Plan Odbudowy (KPO), Program FEnIKS i wydatki na inwestycje budowlane w ramach budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej (MON).

"Perspektywa jest dobra na co najmniej 10 lat, pytanie, czy unikniemy błędów z przeszłości i w jaki sposób w tej perspektywie firmy budowlane mają zarabiać, bo nie zawsze to było oczywiste. Jak wiecie, rentowność dużego biznesu budowlanego w długiej perspektywie jest na poziomie 2%, to jest trochę za mało" - dodał.

Przypomniał, że jedną z największych bolączek sektora pozostaje niedobór pracowników, szacowany na 50-60 tys. osób.

"Te 'naturalne' źródła pracowników, czyli Ukraina i Białoruś, nam się de facto skończyły. Więc oczekujemy od rządu, i pracujemy nad tym jako Polski Związek Pracodawców Budownictwa, nad tym pakietem kontrolowanej, celowanej migracji zarobkowej" - podkreślił.

Prezes spodziewa się, że produkcja budowlano-montażowa w Polsce spadnie w tym roku o ok. 4% r/r.

"Spodziewam się, że ten rok zakończymy spadkiem realnym, że w tym roku nie będzie wzrostu produkcji budowlano-montażowej. Widać wyraźnie, że wypuszczenie 'megaprzetargów' w infrastrukturze się opóźnia, w konsekwencji nie wykonamy produkcji w tym roku. Pierwsze dwa miesiące według GUS były słabe [...] - tego już się nie da odrobić. W marcu będzie trochę lepiej, ale gdzieś na koniec roku będzie 4% spadku produkcji budowlano-montażowej" - ocenił.

"Makroperspektywa jest [natomiast] dobra, dłuższa zwłaszcza. Wierzę, że uda się ustabilizować relacje między wykonawcami a zamawiającymi, żeby były bardziej zdrowe; żeby klient miał komfort, że my zrobimy w dobrej jakości i terminie, a my, że zarobimy 2-3-4%" - kontynuował Blocher.

Prezes spodziewa się kumulacji prac na rynku i intensywnego wzrostu cen materiałów.

"Nastąpi kumulacja prac - zdecydowanie, ale na pewno nie w tym roku. Raczej bym się spodziewał go w latach 2026-2027 - zwłaszcza, jak ruszą inwestycje związane z CPK, kolejami, wiatrem na morzu" - powiedział.

"Nie unikniemy wzrostu intensywnego cen przynajmniej niektórych materiałów, [...] dlatego apelujemy o zdrowe warunki kontraktowe, aby potem nie musieć siadać i wymyślać, zwłaszcza z zamawiającymi publicznymi, rozwiązań ad hoc" - zakończył Blocher.

Grupa Unibep działa w segmentach budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego, użyteczności publicznej, sportowego i modułowego. Prowadzi działalność w Polsce, Skandynawii i w Europie Wschodniej. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r. Jego skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 2,43 mld zł w 2023 r.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
 • W kwietniu budownictwo mieszkaniowe z wyraźną korektą wiosennego optymizmu
  23.05.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówDeweloperzy

  W kwietniu budownictwo mieszkaniowe z wyraźną korektą wiosennego optymizmu

  Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w kwietniu oraz czterech pierwszych miesiącach bieżącego roku, nie potwierdziła silnego sygnału ożywienia koniunktury z poprzedzającego marca. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl, o ile sama korekta wiosennego wybicia statystyk nie jest niczym nadzwyczajnym, to dość mocna dynamika ich tąpnięcia może nieco niepokoić.

 • Czy na rynki mieszkaniowe największych miast wrócą promocje cenowe?
  22.05.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Czy na rynki mieszkaniowe największych miast wrócą promocje cenowe?

  W statystykach spadków cen mieszkań oferowanych przez deweloperów, w największych miastach, raczej nie zobaczymy. Jednak to nie oznacza, że przecen nie będzie. Kamuflować je będą różnego rodzaju promocje i gratisy. Z ankiety portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl wynika, że rozważa je co trzecia firma deweloperska.

 • 22.05.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Dziś produktywność sektora budowlanego jest niższa niż w połowie lat 90.!

  Aż trudno uwierzyć, ale dziś produktywność w sektorze budownictwa jest niższa niż w 1995 roku, choć w całej gospodarce UE zwiększyła się w tym okresie o 40 proc. Jednocześnie trendowi temu towarzyszy brak rąk do pracy. Jak te problemy rozwiązać, zwłaszcza że popyt na nowe inwestycje ma rosnąć? Sytuację diagnozuje raport badawczy przygotowany przez PlanRadar, Produktywność i wydajność pracy w branży budowlanej 2024. Obejmuje on swoim zasięgiem dziesięć europejskich rynków, w tym polski.

 • 21.05.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Ilu Polaków kupuje nowe „M” bez kredytu?

  Nowe mieszkania bez kredytu kupują nie tylko inwestorzy. Sprawdzamy skalę tzw. gotówkowych transakcji na rynku pierwotnym w 2023 r.

 • 21.05.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  PIE: Ceny mieszkań na wynajem w 17 miastach wzrosły o 4% r/r, podaż - o 26% r/r w I kw.

  Warszawa, 21.05.2024 (ISBnews) - Ceny najmu mieszkań w 17 największych miastach (miasta wojewódzkie i Gdynia) wzrosły średnio o 4% r/r, zaś ich podaż - o 26% r/r w I kw. 2024 r., wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).