19.04.2024
BiznesTrendy rynkowe

Prezes Unibepu: Budownictwo ma dobre perspektywy, ale ważna będzie poprawa rentowności

Warszawa, 19.04.2024 (ISBnews) - Budownictwo w Polsce ma dobre, zwłaszcza długoterminowe perspektywy, choć ważna jest w tym kontekście poprawa rentowności, ocenia prezes Unibepu Dariusz Blocher. Spodziewa się spadku produkcji budowlano-montażowej r/r w 2024 r. i kumulacji inwestycji w latach 2026-2027.

"Perspektywa dla budownictwa jest długoterminowo dobra" - powiedział Blocher podczas konferencji prasowej.

Jako kluczowe czynniki rozwoju wymienił transformację energetyczną (Europejski Zielony Ład), Krajowy Plan Odbudowy (KPO), Program FEnIKS i wydatki na inwestycje budowlane w ramach budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej (MON).

"Perspektywa jest dobra na co najmniej 10 lat, pytanie, czy unikniemy błędów z przeszłości i w jaki sposób w tej perspektywie firmy budowlane mają zarabiać, bo nie zawsze to było oczywiste. Jak wiecie, rentowność dużego biznesu budowlanego w długiej perspektywie jest na poziomie 2%, to jest trochę za mało" - dodał.

Przypomniał, że jedną z największych bolączek sektora pozostaje niedobór pracowników, szacowany na 50-60 tys. osób.

"Te 'naturalne' źródła pracowników, czyli Ukraina i Białoruś, nam się de facto skończyły. Więc oczekujemy od rządu, i pracujemy nad tym jako Polski Związek Pracodawców Budownictwa, nad tym pakietem kontrolowanej, celowanej migracji zarobkowej" - podkreślił.

Prezes spodziewa się, że produkcja budowlano-montażowa w Polsce spadnie w tym roku o ok. 4% r/r.

"Spodziewam się, że ten rok zakończymy spadkiem realnym, że w tym roku nie będzie wzrostu produkcji budowlano-montażowej. Widać wyraźnie, że wypuszczenie 'megaprzetargów' w infrastrukturze się opóźnia, w konsekwencji nie wykonamy produkcji w tym roku. Pierwsze dwa miesiące według GUS były słabe [...] - tego już się nie da odrobić. W marcu będzie trochę lepiej, ale gdzieś na koniec roku będzie 4% spadku produkcji budowlano-montażowej" - ocenił.

"Makroperspektywa jest [natomiast] dobra, dłuższa zwłaszcza. Wierzę, że uda się ustabilizować relacje między wykonawcami a zamawiającymi, żeby były bardziej zdrowe; żeby klient miał komfort, że my zrobimy w dobrej jakości i terminie, a my, że zarobimy 2-3-4%" - kontynuował Blocher.

Prezes spodziewa się kumulacji prac na rynku i intensywnego wzrostu cen materiałów.

"Nastąpi kumulacja prac - zdecydowanie, ale na pewno nie w tym roku. Raczej bym się spodziewał go w latach 2026-2027 - zwłaszcza, jak ruszą inwestycje związane z CPK, kolejami, wiatrem na morzu" - powiedział.

"Nie unikniemy wzrostu intensywnego cen przynajmniej niektórych materiałów, [...] dlatego apelujemy o zdrowe warunki kontraktowe, aby potem nie musieć siadać i wymyślać, zwłaszcza z zamawiającymi publicznymi, rozwiązań ad hoc" - zakończył Blocher.

Grupa Unibep działa w segmentach budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego, użyteczności publicznej, sportowego i modułowego. Prowadzi działalność w Polsce, Skandynawii i w Europie Wschodniej. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r. Jego skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 2,43 mld zł w 2023 r.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
  • Czy to już koniec spadków cen materiałów budowlanych?
    16.05.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Czy to już koniec spadków cen materiałów budowlanych?

    Na rodzimym rynku materiałów budowlanych korekta cenowa wciąż jest obowiązującą tendencją, jednak w kwietniu pojawiły się pierwsze wyraźne symptomy jej wygaszania. Po raz ósmy już z rzędu stawki ogromnej większości grup towarowych zanotowały regres w relacji rok do roku. Tym razem średni poziom dynamiki cen wyniósł minus 2,8 proc., o 0,4 pp. mniej niż w marcu. Tymczasem bardzo ciekawie wygląda sytuacja w relacji miesiąc do miesiąca.

  • 15.05.2024
    Trendy rynkoweAnalizy ekspertówDeweloperzy

    Przed nami Forum Rynku Nieruchomości

    6 i 7 czerwca w sopockim hotelu Sheraton odbędzie się 14. edycja jednego z najstarszych, najbardziej prestiżowych i szczególnie lubianych przez branżę wydarzeń, Forum Rynku Nieruchomości. Po raz pierwszy od czternastu lat z limitowaną przez organizatora, firmę Nowy Adres, liczbą miejsc. Tegoroczny FRN odbywać się będzie z wieloma znakami zapytania w tle. Z jednej strony, rok 2023 był dla sektora nieruchomości znacznie lepszy, niż się powszechnie spodziewano. Z drugiej – w branży utrzymuje się wciąż silne uczucie niepewności, a wydarzenia ostatnich lat pokazały, że w XXI wieku zmiany na rynku nieruchomości mogą zachodzić szybko i na szeroką skalę.

  • Na rynek trafiają coraz droższe mieszkania?
    15.05.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Na rynek trafiają coraz droższe mieszkania?

    Nierzadkie są obawy, że do oferty deweloperów będą trafiały coraz droższe mieszkania. Jak zauważa portal RynekPierwotny.pl w kwietniu sytuacja w dużych miastach wyglądała jednak bardzo różnie.

  • 15.05.2024
    Trendy rynkoweDeweloperzy

    Pokolenie Z zrewolucjonizuje rynek nieruchomości. Jakiego udziału technologii w mieszkalnictwie oczekują młodzi ludzie?

    Ponad 74% młodych Polaków ma świadomość, że postęp technologiczny w codziennym życiu jest nieunikniony. Ich otwartość na innowacje i cyfrowa dojrzałość w nieodległej perspektywie zmienią oblicze rynku nieruchomości. Jakie rozwiązania preferowane przez nabywców z pokolenia Z już dziś towarzyszą metamorfozie mieszkalnictwa w Polsce, a jakich trendów należy spodziewać się w najbliższej przyszłości?

  • 08.05.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Mieszkaniowa inflacja: 21% przez 2 lata

    Już dwa lata temu Polacy odczuwali skutki rosnącej inflacji. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak w tym okresie zmieniły się koszty utrzymania domów i lokali.