Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odpadach dot. sortowania odpadów budowlanych
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odpadach, która ma m.in. na celu wprowadzenie zmian w zakresie organizacji systemu sortowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych, podała Kancelaria Prezydenta.
"Nowelizacja […] wprowadza zmiany w zakresie organizacji systemu sortowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych, co w założeniu ma wpłynąć na zwiększenie ilości odpadów zbieranych selektywnie, które następnie mogą być poddawane procesom pozwalającym na ponowne użycie, recykling lub inny odzysk" - czytamy w komunikacie.
Znowelizowane przepisy ustawy dopuszczają sortowanie odpadów budowanych i rozbiórkowych poza miejscem ich wytworzenia. Ponadto umożliwiają przekazanie odpadów budowlanych i rozbiórkowych innemu uprawnionemu podmiotowi, który zajmie się ich segregacją. Dodatkowo przyjęta regulacja wprowadza odpowiedzialność solidarną za niezrealizowanie obowiązku wysegregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych.
Zmiany dotyczą także przekazania środków z rezerwy celowej budżetu państwa właściwym organom, w szczególności gminom, w przypadku gdy ze względu na zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska konieczne jest niezwłoczne usuniecie nielegalnie składowanych odpadów. W przypadku gdy właściwym organem jest organ jednostki samorządu terytorialnego, kwota dofinansowania może stanowić więcej niż 80% kosztów wykonania tych działań.
Kwota dofinansowania nie może być wyższa niż 99 % kosztów wykonania tych działań.
Przepisy wchodzą w życie co do zasady z dniem 1 stycznia 2025 r.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 31.12.2024GospodarkaInformacje z gospodarkiZmiany w przepisachPrawo
Rząd przyjął projekt dot. zgłaszania obiektów budowlanych do MON
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo lotnicze. Nowe przepisy przewidują obowiązek zgłaszania do ministra obrony narodowej obiektów budowlanych, w tym tymczasowych obiektów budowlanych. Rozwiązanie zapewnieni bezpieczeństwo w ruchu lotniczym wojskowych statków powietrznych, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
- 20.12.2024Zmiany w przepisach
Sejm przyjął nowelizację ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów
Sejm przyjął nowelizację ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów, która ma na celu zmniejszenie ryzyka gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów. Przepisy odnoszą się do nieobsługiwanych kredytów, tj. m.in. takich, z których spłatą kredytobiorca spóźnia się o ponad 90 dni.
- 16.12.2024Zmiany w przepisach
Prezydent podpisał nowelizację dot. sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, której celem ustawy jest implementacja do krajowego porządku prawnego dyrektywy 2022/2464 w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, podała Kancelaria Prezydenta.
- 13.12.2024Zmiany w przepisach
MRiT: Trwają prace nad ostatecznym kształtem programu mieszkaniowego
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) prowadzi prace nad ostatecznym kształtem programu mieszkaniowego z wykorzystaniem wcześniej sprawdzonych instrumentów, takich jak w programie "Mieszkanie dla Młodych", podał resort. Wejście w życie tego programu jest uzależnione od porozumienia w koalicji rządzącej, wskazano.
- 12.12.2024Zmiany w przepisach
PZFD: Rezygnacja z 'Kredytu 0%' spóźniona, potrzebne działania zwiększające podaż na rynku
Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) ocenia, że decyzja o rezygnacji z programu "Kredyt 0%" powinna zostać podjęta dużo wcześniej, natomiast w zakresie działań administracyjnych potrzebne jest rozwijanie budownictwa społecznego oraz skupienie się na rozwiązaniach, które zwiększą podaż na rynku: uproszczą procedury i zwiększą liczbę gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, ocenia dyrektor generalny Związku Bartosz Guss.