RPP: Odmrożenie cen energii może wydłużyć okres pozostawania inflacji powyżej celu
Odmrożenie cen energii w II połowie 2025 r. może przyczynić się do przedłużenia okresu pozostawania inflacji powyżej celu inflacyjnego, podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP).
"W ocenie Rady w najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP, do czego przyczynią się efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, a także wzrosty stawek akcyzy i cen usług administrowanych. Jednocześnie podwyższona pozostanie prawdopodobnie także inflacja bazowa. Odmrożenie cen energii w II połowie 2025 r. może przyczynić się do przedłużenia okresu pozostawania inflacji powyżej celu inflacyjnego" - czytamy w komunikacie.
RPP zwróciła uwagę, że czynnikiem niepewności pozostaje wpływ podwyższonej inflacji na oczekiwania inflacyjne i presję płacową, zwłaszcza wobec oczekiwanego ożywienia gospodarczego i niskiego bezrobocia.
Inflacja bazowa utrzymuje na podwyższonym poziomie, głównie ze względu na wysoką dynamikę cen usług. Przyczynia się do tego wysoka dynamika wynagrodzeń, w tym w związku z podwyższeniem płac w sektorze publicznym, podał NBP.
W średnim okresie - przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP oraz w warunkach oczekiwanego stopniowego obniżania się dynamiki płac - inflacja powinna powrócić do celu NBP, podano także.
"Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej" - czytamy dalej.
Oceniając ubiegłoroczną koniunkturę Rada wskazała, że w IV kw. 2024 r. dynamika PKB wzrosła.
"W Polsce napływające dane sygnalizują, że w IV kw. 2024 r. dynamika PKB wzrosła. W listopadzie 2024 r. wzrost sprzedaży detalicznej przyspieszył, przy ujemnej rocznej dynamice produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej. Na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie i wysoka liczba pracujących, choć zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2024 r. było niższe niż rok wcześniej. Jednocześnie dynamika wynagrodzeń nadal kształtuje się na wysokim poziomie" - czytamy dalej.
Rada podtrzymała, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie.
"NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla trwałego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym" - podano.
Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, podsumowano.
RPP postanowiła dziś utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie z podstawową stopą referencyjną w wysokości 5,75%.
Na piątek, 17 stycznia br., na godz. 15:00 zaplanowano konferencję prasową prezesa NBP i przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 26.03.2025Analizy i raporty
PKO BP: Złoty powinien pozostać mocny przez cały rok, EUR/PLN na koniec br. ok. 4,20
Wejście w życie w kwietniu ceł nałożonych przez administrację USA na Unię Europejską może skutkować wybiciem EUR/PLN powyżej poziomu 4,20, zaś po "przejściowej nerwowości w kwietniu" na koniec roku kurs może znaleźć się w okolicach 4,20 w warunkach zakładanych obniżek stóp procentowych w Polsce w br. o 75 pb, ocenia dyrektor biura strategii rynkowych w PKO BP Mariusz Adamiak.
- 26.03.2025Analizy i raporty
PKO BP podtrzymał prognozę wzrostu PKB 3,5% w br.; stopy proc. spadną o 75 pb w br.
Wzrost PKB wyniesie 3,5% w br., prognozuje PKO Bank Polski, co oznacza podtrzymanie prognozy wobec oczekiwań z poprzedniego kwartału. Według ekonomistów banku, nastąpi poprawa perspektyw inflacyjnych za sprawą silnego spowolnienia dynamiki płac w sektorze przedsiębiorstw i w gospodarce narodowej, co daje przestrzeń na obniżki stóp procentowych o 75 pb w 2025 roku.
- 25.03.2025Analizy i raporty
MF: Oprocentowanie obligacji detalicznych w kwietniu na niezmienionym poziomie
Oprocentowanie oraz marże obligacji detalicznych w kwietniu 2025 r. zostały utrzymane na poziomie z poprzedniego miesiąca, podało Ministerstwo Finansów.
- 24.03.2025Analizy i raporty
Wnorowski z RPP liczy na start obniżek stóp proc. 'bliżej początku III kw. niż końca'
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) może obniżyć stopy procentowe na początku III kwartału po publikacji nowej projekcji inflacji w lipcu, ocenia członek RPP Henryk Wnorowski. Podkreślił, że wolałby zobaczyć to "bliżej początku trzeciego kwartału niż końca".
- 21.03.2025Analizy i raporty
PZU: Wzrost PKB może przyspieszyć do 3,8% w 2025 r.
Pomimo dużej niepewności w otoczeniu zewnętrznym, perspektywy dla polskiej gospodarki w tym roku pozostają dobre, a w wzrost PKB może w tym roku wynieść 3,8% (wobec 2,9% w ub.r.), prognozuje główny ekonomista Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń (PZU) Dawid Pachucki.