Rząd chce przyjąć projekt noweli o gospodarowaniu nieruchomościami SP w II kw.
Warszawa, 21.05.2024 (ISBnews) - Rząd planuje przyjęcie w II kw. br. projektu nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, który zakłada m.in. umożliwienie Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa (KOWR) dalszego udzielania wsparcia finansowego na podstawie przepisów dotyczących pomocy de minimis, zmianę sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego za nieruchomości wchodzące w skład Własności Rolnej Skarbu Państwa, możliwość sprzedaży tych nieruchomości, które w studium uwarunkowań gminy zostały określone jako nierolne, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Projekt zakłada m.in. umożliwienie KOWR dalszego udzielania wsparcia finansowego na podstawie przepisów dotyczących pomocy de minimis. W styczniu 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Komisji w sprawie pomocy de minimis. 30 czerwca 2024 r. wygaśnie możliwość udzielania pomocy de minimis na dotychczasowych zasadach, określonych a tym samym istnieje konieczność nowelizacji, wszystkich aktów prawnych odwołujących się bezpośrednio do przepisów tego rozporządzenia.
Bezpośrednio do tego rozporządzenia odwołują się przepisy ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, dotyczący możliwości przeznaczania przez KOWR, podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą lub podmiotom prowadzącym działalność wytwórczą w rolnictwie, środków finansowych uzyskanych z gospodarowania mieniem Własności Rolnej Skarbu Państwa, na wsparcie przedsięwzięć.
W projekcie ma znaleźć się także regulacja dotycząca ustalania wysokości czynszu dzierżawnego za nieruchomości wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Nowy sposób ustalania czynszu dzierżawnego pozwala w dłuższej perspektywie czasowej na zmniejszenie wpływu wahających się cen pszenicy na wysokość czynszu dzierżawnego, zwłaszcza przy jego wzrostach. Jednak w związku z obecnym drastycznym spadkiem ceny pszenicy nowy sposób ustalania czynszu dzierżawnego okazał się, po jego wejściu w życie, niekorzystny dla dzierżawców, wskazano.
Projekt zakłada także umożliwienie KOWR sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, które w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (ewentualnie planie ogólnym gminy), zostały określone jako nierolne.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 31.12.2024GospodarkaInformacje z gospodarkiZmiany w przepisachPrawo
Rząd przyjął projekt dot. zgłaszania obiektów budowlanych do MON
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo lotnicze. Nowe przepisy przewidują obowiązek zgłaszania do ministra obrony narodowej obiektów budowlanych, w tym tymczasowych obiektów budowlanych. Rozwiązanie zapewnieni bezpieczeństwo w ruchu lotniczym wojskowych statków powietrznych, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
- 20.12.2024Zmiany w przepisach
Sejm przyjął nowelizację ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów
Sejm przyjął nowelizację ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów, która ma na celu zmniejszenie ryzyka gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów. Przepisy odnoszą się do nieobsługiwanych kredytów, tj. m.in. takich, z których spłatą kredytobiorca spóźnia się o ponad 90 dni.
- 16.12.2024Zmiany w przepisach
Prezydent podpisał nowelizację dot. sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, której celem ustawy jest implementacja do krajowego porządku prawnego dyrektywy 2022/2464 w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, podała Kancelaria Prezydenta.
- 13.12.2024Zmiany w przepisach
MRiT: Trwają prace nad ostatecznym kształtem programu mieszkaniowego
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) prowadzi prace nad ostatecznym kształtem programu mieszkaniowego z wykorzystaniem wcześniej sprawdzonych instrumentów, takich jak w programie "Mieszkanie dla Młodych", podał resort. Wejście w życie tego programu jest uzależnione od porozumienia w koalicji rządzącej, wskazano.
- 12.12.2024Zmiany w przepisach
PZFD: Rezygnacja z 'Kredytu 0%' spóźniona, potrzebne działania zwiększające podaż na rynku
Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) ocenia, że decyzja o rezygnacji z programu "Kredyt 0%" powinna zostać podjęta dużo wcześniej, natomiast w zakresie działań administracyjnych potrzebne jest rozwijanie budownictwa społecznego oraz skupienie się na rozwiązaniach, które zwiększą podaż na rynku: uproszczą procedury i zwiększą liczbę gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, ocenia dyrektor generalny Związku Bartosz Guss.