Rząd planuje przedłużenie przepisów dot. zasad zwolnień z podatków lokalnych do 2026 r.
Warszawa, 05.12.2023 (ISBnews) - Rząd planuje przyjęcie nowelizacji rozporządzenia ws. warunków udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną, zakładającego przedłużenie możliwości zwolnień z podatków lokalnych do 31 grudnia 2026 r, wynika z wykazu prac Rady Ministrów. Przyjęcie regulacji planowane jest na grudzień.
"Termin obowiązywania programu i zasady udzielania pomocy na jego podstawie są uwarunkowane terminem oraz zasadami udzielania pomocy określonymi w GBER. Obowiązywanie GBER zostało przedłużone do końca 2026 r. rozporządzeniem Komisji (UE)" - czytamy w wykazie.
Jednocześnie w GBER dokonano szeregu zmian, m.in. wprowadzono nowe kategorie pomocy związane głównie ze wsparciem ochrony środowiska i wzrostem cen energii, doprecyzowano dotychczas obowiązujące przepisy, oraz zwiększono, w związku z inflacją, maksymalne progi kwotowe pomocy, w tym regionalnej pomocy inwestycyjnej, pomocy na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, pomocy na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną, pomocy na infrastrukturę lokalną, oraz pomocy na rzecz portów, podano także.
Cele te objęte są programem pomocy.
W projektowanym rozporządzeniu mają znaleźć się także zmiany doprecyzowujące pojęcia stosowane w GBER (wzrostu netto liczby pracowników, regionalnej pomocy inwestycyjnej, inwestycji początkowej, oraz inwestycji początkowej, która zapoczątkowuje nową działalność gospodarczą).
W projekcie uwzględniono również regulacje związane z polityką energetyczną i środowiskową w pomocy na rzecz portów, polegające na dodaniu jako kosztów kwalifikowanych kosztów budowy, instalacji, modernizacji lub rozbudowy infrastruktury ładowania lub tankowania określonych surowców energetycznych i produkcji energii, oraz w związku z zobowiązaniem beneficjenta pomocy uwzględniającego takie koszty do określonych w nowelizacji GBER obowiązków w tym zakresie.
Obowiązywanie programu pomocowego zostanie przedłużone do końca 2026 r. stosownie do nowego terminu obowiązywania GBER. Umożliwi to odpowiednie przedłużenie gminnych programów pomocy podjętych na podstawie rozporządzenia.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 01.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
BGK: Dezinflacja ulegnie utrwaleniu, RPP obniży stopy o 75-100 pb do końca 2025 r.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe o 75-100 pb do końca 2025 r., prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Według nich, ścieżka inflacji w lipcowej projekcji NBP będzie wyraźnie niższa niż w poprzedniej, marcowej projekcji, która zakładała, że inflacja powróci do pasma odchyleń dopiero w II poł. 2026 r. i w efekcie zwiększa się przestrzeń do redukcji stóp procentowych
- 30.06.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarki
NBP: J. Tyrowicz za podwyżką stóp o 200 pb, przeciw obniżce o 50 pb na posiedzeniu RPP w V
Warszawa, 30.06.2025 (ISBnews) - Złożony podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 pb nie uzyskał większości głosów, podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Domański: Inflacja spada, wyniesie ok. 3% r/r w lipcu
Inflacja konsumencka spada i wyniesie ok. 3% r/r w lipcu (wobec 4,1% r/r w czerwcu), ocenia minister finansów Andrzej Domański. Podkreślił, że w Polsce mamy realne stopy procentowe "jedne z najwyższych w Europie".
- 30.06.2025BankiGospodarkaInformacje z gospodarki
PKO BP: Czerwiec był ostatnim miesiącem z podwyższoną inflacją, spadnie poniżej 3% w VII
Inflacja konsumencka CPI obniży się do poniżej 3% r/r w lipcu i pozostanie w przedziale 2-3% r/r do końca 2026 r., szacują ekonomiści PKO Banku Polskiego.
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu 2025 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,1%, podał też GUS.