Santander BP: Produkcja budowlano-montażowa wkrótce powróci do dodatnich dynamik r/r
Warszawa, 21.02.2024 (ISBnews) - Produkcja budowlano-montażowa wkrótce powróci do dodatnich dynamik r/r po spadku o 6,1% r/r w styczniu br., prognozują ekonomiści Santander Bank Polska. Według nich,
"Produkcja budowlano-montażowa spadła w styczniu o 6,1% r/r, co było ogromnym rozczarowaniem w porównaniu z oczekiwaniami (my i rynek: +5,5% r/r) i grudniowym wynikiem +14% r/r. Winę zrzucamy na pogodę i zakładamy, że produkcja w ujęciu r/r wkrótce powróci do dodatnich wartości. Z rynku budownictwa mieszkaniowego napłynęły kolejne znaki ożywienia, w tym wzrost pozwoleń na budowę o 34,0% r/r, ale dynamika liczby oddanych mieszkań pozostaje ujemna, na poziomie -22,7% r/r" - czytamy w komentarzu banku do danych GUS o produkcji budowlano-montażowej w styczniu br.
Ekonomiści wskazują, że w ujęciu wyrównanym sezonowo produkcja spadła o 16,5% m/m, co jest drugim najgorszy wynik od kiedy dostępne są porównywalne dane.
"Mimo bardzo słabego odczytu, nie jesteśmy zaniepokojeni sytuacją w budowlance. Przypominamy, że ostatnio roczna stopa wzrostu produkcji w tym sektorze była bardzo zmienna, a styczniowy odczyt pojawia się po wzroście o 8,5% m/m w ujęciu odsezonowanym w grudniu. Dodatkowo, na styczniowy wynik mogły wpłynąć niekorzystne warunki pogodowe (średnia temperatura była o 2°C niższa niż rok temu, przy obfitych opadach śniegu). Należy również zauważyć, że styczeń jest najsłabszym miesiącem w roku pod względem całkowitego wolumenu produkcji, co sprzyja większej zmienności stopy wzrostu" - czytamy dalej.
Jeśli słaby odczyt tego sektora pojawi się w kolejnych miesiącach, zdaniem ekonomistów banku będzie to powodem do weryfikacji optymistycznych prognoz produkcji budowlano montażowej.
"Pozytywne informacje na temat możliwej rychłej wypłacie funduszy z KPO dają nadzieję na silniejszy wzrost w budownictwie pod koniec 2024 roku" - podał bank.
Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS) produkcja budowlano-montażowa (zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób) spadła o 6,1% r/r w styczniu br. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 63,2%.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 04.02.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – styczeń 2025
W styczniu gwałtownie wzrosła podaż mieszkań z drugiej ręki, ale nie ich ceny. W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym poszła w dół, a Trójmieście utrzymała poziom z grudnia. Tylko w Łodzi mieszkania podrożały, choć są wciąż najtańsze wśród największych metropolii – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 03.02.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Ceny ofertowe nowych mieszkań – styczeń 2025 (wstępne dane)
Pierwszy miesiąc 2025 r. upłynął pod znakiem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w czterech z siedmiu największych metropolii – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl. W Krakowie i Poznaniu średnia poszła w styczniu w górę o 1%, zaś w Trójmieście o tyle samo w dół.
- 31.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Czy to początek spadku cen mieszkań? [RAPORT]
Najnowszy raport Barometr Metrohouse i Credipass przygotowywany przy współudziale portalu RynekPierwotny.pl przynosi zaskakujące dane dotyczące średnich poziomów cen w transakcjach w IV kw. 2024 r. Okazuje się, że w większości dużych miast nabywaliśmy mieszkania w niższych cenach niż w poprzednim okresie. Czy to początek trendu spadkowego?
- 29.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Czy Sopot to nadal najdroższe miasto w Polsce?
GUS dopiero niedawno opublikował „powiatowe” dane o cenach mieszkań w 2023 r. Warto sprawdzić, które miasta okazały się droższe od Warszawy.
- 24.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Nawet w Bytomiu nie jest już tanio?
Bytom w 2022 r. był „najtańszym” mieszkaniowo miastem na prawach powiatu. Sprawdzamy, czy to się zmieniło w świetle najnowszych dostępnych danych GUS.