Savills IM spodziewa się większej liczby nieruchomości na sprzedaż w Polsce w 2024 r.
Warszawa, 13.02.2024 (ISBnews) - Savills Investment Management (Savills IM) spodziewa się większej liczby nieruchomości na sprzedaż w tym roku w Polsce, motywowanej "exitem" funduszy private equity, czy presją ze strony banków finansujących, poinformował szef na Polskę w firmie Piotr Trzciński. Ciekawych okazji inwestycyjnych nie wyklucza w sektorze centrów handlowych.
"Dynamika inwestycji w sektor nieruchomości pozostaje niekorzystna, jednak spodziewamy się poprawy nastrojów od połowy 2024 roku. Widzimy więcej prób sprzedaży nieruchomości 'off market' i więcej nieudanych transakcji świadczących o podejmowaniu rozmów. W 2024 spodziewamy się większej liczby nieruchomości na sprzedaż, motywowanej 'exitem' funduszy private equity, presją ze strony banków finansujących i utrzymującej się presji na fundusze notowane" - powiedział Trzciński na spotkaniu z dziennikarzami.
W segmencie biurowym Savills IM spodziewa się dalszej korekty cen o największej dynamice wśród sektorów branży real estate w 2024 r.
"Ryzyka związane z polaryzacją, nakładami na ESG, kosztami konwersji i pracą hybrydową wpływają na potencjalnie niższy przychód netto z czynszu i wyższe koszty właściciela. Ryzyka rynkowe nadal nie są uwzględnione w całości w wycenach aktywów i tylko najlepsze w klasie aktywa zanotują relatywnie mniejszy spadek wartości" - dodał szef Savills IM w Polsce.
Z kolei w segmencie magazynowym Savills IM dostrzega końcowy etap korekty i oczekuje stabilizacji w tym roku.
"Ceny stają się atrakcyjne dla lokalizacji o potencjale wzrostu czynszu, co będzie kompensować ewentualne dalsze podwyżki stóp kapitalizacji. Był to najbardziej płynny sektor w 2023, co daje większą pewność co do poziomów cen, szczególnie przy nabyciu z equity. Segmentowi sprzyjają megatrendy jak near/re-shoring, e-commerce i urbanizacja" - dodał Trzciński.
Savills IM widzi ponadto końcowy etap znacznej korekty w sektorze centrów handlowych.
"Może oznaczać ciekawe okazje w 2024 wobec poprawiających się wyników sektora. Wpływ inflacji, polaryzacji jakości i omnichannel jest już uwzględniony w wycenach, ale płynność sektora jest niska. Sektor parków handlowych i obiektów spożywczych pozostanie ciekawy w 2024 z powodu mniejszej skali jednostkowej i większej płynności" - wymienił head of Poland w Savills Investment Management.
W segmencie mieszkań na wynajem firma wskazuje, że jest on w trakcie korekty cenowej, ale brakuje danych rynkowych z powodu niskiej płynności (potencjalni inwestorzy nie widzą możliwości "exitu" z projektów). Dodatkowo stopy kapitalizacji w wycenach nie odpowiadają rynkowym.
"Spodziewamy się wymuszonych sprzedaży, szczególnie przez fundusze bliskie monetyzacji portfela" - podsumował przedstawiciel Savills Investment Management.
Savills Investment Management to firma branży nieruchomości, której portfel w Polsce obejmuje powierzchnię biurową na łącznie 100 tys. m2, magazynów na 1,3 mln m2 i Galerię Katowicką.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 04.02.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – styczeń 2025
W styczniu gwałtownie wzrosła podaż mieszkań z drugiej ręki, ale nie ich ceny. W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym poszła w dół, a Trójmieście utrzymała poziom z grudnia. Tylko w Łodzi mieszkania podrożały, choć są wciąż najtańsze wśród największych metropolii – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 03.02.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Ceny ofertowe nowych mieszkań – styczeń 2025 (wstępne dane)
Pierwszy miesiąc 2025 r. upłynął pod znakiem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w czterech z siedmiu największych metropolii – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl. W Krakowie i Poznaniu średnia poszła w styczniu w górę o 1%, zaś w Trójmieście o tyle samo w dół.
- 31.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Czy to początek spadku cen mieszkań? [RAPORT]
Najnowszy raport Barometr Metrohouse i Credipass przygotowywany przy współudziale portalu RynekPierwotny.pl przynosi zaskakujące dane dotyczące średnich poziomów cen w transakcjach w IV kw. 2024 r. Okazuje się, że w większości dużych miast nabywaliśmy mieszkania w niższych cenach niż w poprzednim okresie. Czy to początek trendu spadkowego?
- 29.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Czy Sopot to nadal najdroższe miasto w Polsce?
GUS dopiero niedawno opublikował „powiatowe” dane o cenach mieszkań w 2023 r. Warto sprawdzić, które miasta okazały się droższe od Warszawy.
- 24.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Nawet w Bytomiu nie jest już tanio?
Bytom w 2022 r. był „najtańszym” mieszkaniowo miastem na prawach powiatu. Sprawdzamy, czy to się zmieniło w świetle najnowszych dostępnych danych GUS.