Savills IM spodziewa się większej liczby nieruchomości na sprzedaż w Polsce w 2024 r.
Warszawa, 13.02.2024 (ISBnews) - Savills Investment Management (Savills IM) spodziewa się większej liczby nieruchomości na sprzedaż w tym roku w Polsce, motywowanej "exitem" funduszy private equity, czy presją ze strony banków finansujących, poinformował szef na Polskę w firmie Piotr Trzciński. Ciekawych okazji inwestycyjnych nie wyklucza w sektorze centrów handlowych.
"Dynamika inwestycji w sektor nieruchomości pozostaje niekorzystna, jednak spodziewamy się poprawy nastrojów od połowy 2024 roku. Widzimy więcej prób sprzedaży nieruchomości 'off market' i więcej nieudanych transakcji świadczących o podejmowaniu rozmów. W 2024 spodziewamy się większej liczby nieruchomości na sprzedaż, motywowanej 'exitem' funduszy private equity, presją ze strony banków finansujących i utrzymującej się presji na fundusze notowane" - powiedział Trzciński na spotkaniu z dziennikarzami.
W segmencie biurowym Savills IM spodziewa się dalszej korekty cen o największej dynamice wśród sektorów branży real estate w 2024 r.
"Ryzyka związane z polaryzacją, nakładami na ESG, kosztami konwersji i pracą hybrydową wpływają na potencjalnie niższy przychód netto z czynszu i wyższe koszty właściciela. Ryzyka rynkowe nadal nie są uwzględnione w całości w wycenach aktywów i tylko najlepsze w klasie aktywa zanotują relatywnie mniejszy spadek wartości" - dodał szef Savills IM w Polsce.
Z kolei w segmencie magazynowym Savills IM dostrzega końcowy etap korekty i oczekuje stabilizacji w tym roku.
"Ceny stają się atrakcyjne dla lokalizacji o potencjale wzrostu czynszu, co będzie kompensować ewentualne dalsze podwyżki stóp kapitalizacji. Był to najbardziej płynny sektor w 2023, co daje większą pewność co do poziomów cen, szczególnie przy nabyciu z equity. Segmentowi sprzyjają megatrendy jak near/re-shoring, e-commerce i urbanizacja" - dodał Trzciński.
Savills IM widzi ponadto końcowy etap znacznej korekty w sektorze centrów handlowych.
"Może oznaczać ciekawe okazje w 2024 wobec poprawiających się wyników sektora. Wpływ inflacji, polaryzacji jakości i omnichannel jest już uwzględniony w wycenach, ale płynność sektora jest niska. Sektor parków handlowych i obiektów spożywczych pozostanie ciekawy w 2024 z powodu mniejszej skali jednostkowej i większej płynności" - wymienił head of Poland w Savills Investment Management.
W segmencie mieszkań na wynajem firma wskazuje, że jest on w trakcie korekty cenowej, ale brakuje danych rynkowych z powodu niskiej płynności (potencjalni inwestorzy nie widzą możliwości "exitu" z projektów). Dodatkowo stopy kapitalizacji w wycenach nie odpowiadają rynkowym.
"Spodziewamy się wymuszonych sprzedaży, szczególnie przez fundusze bliskie monetyzacji portfela" - podsumował przedstawiciel Savills Investment Management.
Savills Investment Management to firma branży nieruchomości, której portfel w Polsce obejmuje powierzchnię biurową na łącznie 100 tys. m2, magazynów na 1,3 mln m2 i Galerię Katowicką.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 10.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Rynek materiałów budowlanych w zawieszeniu
Trwająca od dokładnie roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. Oznacza to, że także w maju spadkowy trend na poziomie ułamka procenta w relacji rok do roku został utrzymany. Tymczasem, jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl niewiele wskazuje na to, by taka sytuacja miała ulec radykalnej zmianie przed uruchomieniem zapowiadanych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych z wykorzystaniem środków unijnych.
- 08.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarka
PIE: Ceny nowych mieszkań wzrosły średnio o 4,1% r/r w 17 największych miastach w II kw.
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w 17 największych miastach (miasta wojewódzkie i Gdynia) wzrosły średnio o 4,1% r/r w II kw. 2025 r., zaś na rynku wtórnym - spadły średnio o 2,4%, wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
- 02.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – czerwiec 2025
W czerwcu skurczyła się oferta mieszkań na rynku wtórnym, ale nie miało to większego wpływu na średnią cenę metra kwadratowego. Nie zmieniła się ona w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. We Wrocławiu spadła o 1%, zaś w Krakowie i Trójmieście o tyle samo wzrosła – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 01.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – czerwiec 2025 (wstępne dane)
W Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w czerwcu praktycznie nie drgnęła. W Krakowie, Łodzi i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii poszła jednak w górę o 1% – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
- 30.06.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Podatek katastralny w Polsce od trzeciego lokum - czy spełni swoją rolę?
Kwestia podatku katastralnego w Polsce należy już od dawna do jednej z najbardziej palących i kontrowersyjnych kwestii dotyczących nie tylko rodzimej polityki fiskalnej, ale także finansowania samorządów czy też perspektyw rozwojowych krajowej gospodarki przestrzennej. Czy fakt wręcz rekordowej w ostatnim czasie medialnej popularności tematu katastru może zwiastować jego pewną materializację w krajowych realiach podatkowych?