Skanska zrewitalizuje część warszawskiej Woli
Remont odcinka ulicy Kolejowej, nowe ścieżki rowerowe i naprawa muru Szpitala Wolskiego – to tylko kilka efektów rewitalizacji, która zostanie zrealizowana przez Skanska razem z nowym osiedlem mieszkaniowym. To przykład właściwego podejścia do planowania przestrzeni miejskiej w oparciu o kontekst historyczny, społeczny i funkcjonalny.
Chociaż rewitalizacja najczęściej prowadzona jest na ograniczonym obszarze, zwykle ma wpływ na całe miasto. Jest to proces, którego celem powinno być nie tylko wyeksponowanie i podkreślenie bogatej historii otoczenia, ale również wkomponowanie nowych inwestycji w okolicę tak, aby zachowała ona swój unikalny charakter. Doskonale widać to na przykładzie niektórych realizacji deweloperskich w Warszawie.
Zmiany w ustawie o planowaniu miast
Dyskusja o projektowaniu przestrzennym toczy się od wielu lat. Oczekuje się, że nowe rozwiązania będą przeciwdziałały chaosowi w planowaniu – w ujęciu długoterminowym. Pożądane zmiany mają też wzmocnić funkcjonowanie obszarów zielonych, które w ostatnich latach albo mocno ucierpiały, albo zaczęły zanikać.
Nowa ustawa o planowaniu przestrzennym jest na etapie opiniowania i wejdzie w życie w 2023 roku. W znacznym stopniu wyeliminuje problem tzw. punktowego planowania rozwoju, co przełoży się na wizję postępu całych obszarów, dzielnicy czy miasta, a nie tylko danej inwestycji i zwiększeniu wartości rewitalizacji.
Już teraz możemy obserwować przykłady projektów deweloperskich, które realizują kompleksowe założenia przemyślanej rewitalizacji. Inwestycją starannie wpisaną w kontekst społeczny i przestrzenno-funkcjonalny jest osiedle Skanska na warszawskiej Woli.
Skanska rewitalizuje duży kwartał Woli
Osiedle NU! Warszawa Wola, będące obecnie w trakcie budowy, zakłada rewitalizację dużego obszaru dzielnicy. Skanska nie tylko przebuduje fragment ul. Kolejowej, ale także wybuduje nową ulicę, która połączy ją z ul. Szarych Szeregów i usprawni komunikację. Deweloper stworzy też chodniki, ścieżkę rowerową oraz ogólnodostępny park z tężnią solankową.
- Realizacja naszej inwestycji w znacznym stopniu odmienia tę część warszawskiej Woli, sprawiając, że stanie się przyjaznym miejscem do życia. Nasz projekt uwzględnia też potrzeby związane z rekreacją i wypoczynkiem mówi Łukasz Witek, Starszy Menadżer Projektów w spółce mieszkaniowej Skanska. – Tworzymy zupełnie nowy kwartał miasta, w którym zależy nam na dostępności usług i obiektów handlowych, dlatego na parterach budynków projektujemy lokale, które mogą pełnić takie funkcje i ułatwią codzienne życie nie tylko mieszkańcom osiedla, ale również najbliższemu sąsiedztwu – dodaje.
Remont muru Szpitala Wolskiego
To jednak nie wszystko. Skanska chce się także przyczynić do zachowania obiektów historycznych, dlatego plany inwestora obejmują również naprawę i rewitalizację muru Szpitala Wolskiego, którego teren jest objęty ochroną konserwatorską. Projekt Skanska zakłada, że nowo wybudowana przez dewelopera ulica będzie biegła wzdłuż odnowionego muru – symbolu bogatej historii dzielnicy.
Pierwszy etap osiedla NU! Warszawa Wola, zaprojektowany przez pracownię Kuryłowicz & Associates, zostanie ukończony w trzecim kwartale 2023 roku.
Źródło: Komunikacja Plus
- 10.01.2025Deweloperzy giełdowiDeweloperzy
Inwestycja PROFBUD z Robertem Lewandowskim nabiera rozpędu – oficjalne rozpoczęcie budowy Miasta Polskich Mistrzów Olimpijskich
PROFBUD ogłosił oficjalne rozpoczęcie budowy Miasta Polskich Mistrzów Olimpijskich. Pierwszy etap jednej z najbardziej wizjonerskich inwestycji w kraju, której partnerem biznesowym jest Robert Lewandowski, uzyskał prawomocne pozwolenie na budowę. To właśnie tu, w pierwszym etapie, swoje mieszkania otrzymały zdobywczynie złotego i srebrnych medali igrzysk w Paryżu – Aleksandra Mirosław, Julia Szeremeta, Klaudia Zwolińska oraz Daria Pikulik.
- 10.01.2025Deweloperzy giełdowiDeweloperzy
Hipoteczna Park – nową inwestycją w Łodzi ATAL rozpoczyna 2025 rok
ATAL, ogólnopolski deweloper, zaprezentował nową inwestycję, którą realizuje przy ul. Hipotecznej w Łodzi. Wprowadził w niej do sprzedaży 204 mieszkania i 15 lokali usługowych, które powstaną w 2 budynkach dwusegmentowych. Premierowy projekt Hipoteczna Park cechuje się nowoczesną architekturą, łączącą minimalizm z funkcjonalnością, oraz doskonałą lokalizacją w dobrze skomunikowanej części miasta. Położony na terenie inwestycji zaniedbany park zostanie zrewitalizowany i stanie się miejscem rekreacji. Ceny mieszkań w stanie deweloperskim: od 9 400 do 11 700 zł za mkw.
- 10.01.2025Deweloperzy giełdowiDeweloperzy
Develia sprzedała 3197 lokali w 2024 r., przekraczając roczny cel
W 2024 r. Develia na podstawie umów deweloperskich i przedwstępnych sprzedała 3197 lokali, o 20 proc. więcej niż w 2023 r. i tym samym przekroczyła swój roczny cel, który wynosił 2900-3100 mieszkań. W minionym roku deweloper przekazał 2865 lokali wobec 2751 lokali w 2023 r. W samym IV kwartale 2024 r. spółka sprzedała 497 miesz-kań i przekazała 1068.
- 09.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiDeweloperzy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – grudzień 2024
W 2024 r. mieszkania z drugiej ręki podrożały, ale mniej niż deweloperskie. Grudzień był kolejnym miesiącem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Łodzi. W Poznaniu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia poszła w dół już drugi miesiąc z rzędu – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 09.01.2025Deweloperzy
Między centrum a przedmieściami
Wybierając dom z ogrodem, czyli najpewniej miejsce do życia na stałe, zwracamy uwagę na każdy detal, który przeważy nad tym, czy mieszka nam się dobrze. Takim aspektem z pewnością jest lokalizacja inwestycji, gdzie powstanie nasz wymarzony dom. – Wielu klientów szuka złotego środka, ponieważ nie chcą rezygnować ani z życia w centrum, ani ze spokoju, jaki gwarantują przedmieścia. Odpowiadamy na tę potrzebę, realizując z powodzeniem kolejny etap Osiedla Przy Jeziorach w Poznaniu – mówi Tomasz Pietrzyński, członek zarządu firmy More Place.