Symboliczne drzewo zasadzono na poindustrialnym terenie przed EkoCentrum Punkt Zwrotny w Bramie Głównej FSO. To tutaj w przyszłości powstanie inwestycja F.S.O. PARK.
Z okazji obchodów Dnia Ziemi, 22 kwietnia br. o godzinie 10:30, przed EkoCentrum Punkt Zwrotny przy ul. Jagiellońskiej 88 na Pradze Północ w Warszawie zasadzone zostało symboliczne drzewo - lipa szerokolistna - będące początkiem przemiany poindustrialnego terenu. To właśnie tutaj, na przestrzeni 25 lat, OKAM realizować będzie zrównoważoną inwestycję F.S.O. PARK, która obejmie 62 ha, z czego 20 ha zajmować będą zielone tereny, w tym 10 ha - centralny park.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele OKAM, Ekocentrum Punkt Zwrotny, media oraz warszawska młodzież z okolicznej szkoły. Ekocentrum Punkt Zwrotny, które funkcjonuje w przestrzeni Bramy Głównej FSO od jesieni ubiegłego roku, skupia się na edukacji głównie młodzieży w zakresie ekologii, fast fashion, cyrkularności i zrównoważonej mody. Swoje działania realizują w nowoczesnej i przystępnej dla młodych ludzi formie, poprzez doświadczenia i gry.
- W wielu polskich miastach, w tym w Stolicy, lipy były nasadzone wzdłuż alejek i ulic, dzięki czemu wpisały się na stałe do miejskiego krajobrazu. Symbolika tych drzew jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze - zdolność regeneracji oraz siła są metaforą dla wytrwałości i odnowy, co ma duże znaczenie w kontekście naszej historii. Teraz lipa stała się tamże symbolem tchnięcia nowego życia w poindustrialne tereny. Chcielibyśmy, aby docelowo właśnie to drzewo zostało przesadzone do części parku, który powstanie już w ramach etapu I F.S.O. PARK – mówi Anna Watkowska, Członkini Zarządu OKAM City i Liderka Projektu F.S.O. PARK.
- Zaproponowaliśmy wybór lipy szerokolistnej, ze względu na jej historię mocno zakorzenioną w polskim krajobrazie, cechy tej rośliny, jej długowieczność, ale i liczne korzyści ekologiczne - to niezwykle trwałe drzewa, dobrze radzące sobie w różnych warunkach, które zwiększają różnorodność biologiczną okolicy. Poza tym to właśnie lipa jest nieodzownym symbolem polskiego krajobrazu - wszyscy znamy obraz starych, polskich dworów, gdzie aleje wjazdowe obsadzano właśnie lipą. Zasługuje więc, by czynić honory pierwszego, symbolicznego drzewa F.S.O PARK - dodaje Emilia Ulińska, ze szkółki roślin Ulińscy, fundatora lipy szerokolistnej i pozostałych roślin do zaprojektowanych tu kompozycji.
Oprócz drzewa zasadzona została także niska roślinność - kilkanaście kamiennych donic odzyskanych z terenu dawnej fabryki zazieleniło się i zyskało drugie życie. Nieoceniona była przy tym pomoc młodzieży z Akademii Dobrej Edukacji w Warszawie, która w wydarzeniu wzięła udział na zaproszenie Ekocentrum Punkt Zwrotny. Benedykt Kawęcki, architekt, specjalista od roślin i projektowania zieleni z pracowni AKBK, odpowiedzialny za plan kształtowania terenu, zaprojektował nasadzenie roślin do mis i aranżację donic odzyskanych z terenu FSO. Pozwoliło to na stworzenie spójnej kompozycji z trawami i krzewami znajdującymi się obecnie na miejscu.
Zasadzony egzemplarz lipy szerokolistnej ma ok. 15 - 20 lat i 4-5 m wysokości, umieszczony został w specjalnej donicy. Lipy są drugimi po dębach najdłużej żyjącymi europejskimi drzewami - średnio 300-500 lat - co oznacza, że to drzewo będą miały okazję oglądać liczne pokolenia. Docelowo będzie przesadzone do 10 hektarowego centralnego parku, który zostanie częściowo zrealizowany w ramach etapu I inwestycji F.S.O. PARK. Rozpoczęcie budowy etapu planowane jest na IV kwartał 2025 r.
Źródło: TOUCH.PR
- 11.07.2025Deweloperzy
Marvipol kupił działkę w Gdańsku za 43,15 mln zł brutto
Marvipol Development nabył od Miasta Gdańsk niezabudowaną nieruchomość pomiędzy ulicami Wspornikową i Jaglaną o powierzchni 4 080 m2 za 43,15 mln zł brutto, podała spółka. Zamierza na niej zrealizować projekt deweloperski.
- 11.07.2025Deweloperzy giełdowiDeweloperzy
Atal sprzedał 388, przekazał 392 mieszkania i lokale usługowe w II kw. 2025 r.
Warszawa, 11.07.2025 (ISBnews) - Atal zawarł 388 umów deweloperskich i przedwstępnych w II kw. 2025 r., podała spółka. Jednocześnie Atal posiadał na koniec II kwartału 2025 roku 98 aktywnych umowy rezerwacyjnych. W przychodach I półrocza 2025 roku spółka uzna łącznie 610 przekazanych lokali mieszkalnych i usługowych wydanych w tym okresie nabywcom. W II kw. 2025 r. zostały przekazane 392 lokale we Wrocławiu (156), Łodzi (102), Warszawie (94), Katowicach (31), Poznaniu (8) i Gdańsku (1).
- 11.07.2025Deweloperzy giełdowiDeweloperzy
Atal liczy na znaczący wzrost popytu ma mieszkania od września
Atal zakłada, że od września nastąpi znaczący wzrost popytu na mieszkania, poinformował prezes Zbigniew Juroszek.
- 11.07.2025Deweloperzy
Dekpol sprzedał 354 lokale, przekazał 288 w I poł. 2025 r.
Segment deweloperski Dekpolu sprzedał 354 lokale w I poł. 2025 r. wobec 236 rok wcześniej, a przekazał w tym czasie 288 (w I poł. 2024 r.: 168), podała spółka.
- 10.07.2025Deweloperzy
Ronson sprzedał 87 lokali, przekazał 98 w II kw. 2025 r.
Ronson Development sprzedał 87 lokali, a przekazał 98 w II kw. 2025 r., podała spółka. Jak informował wcześniej, w II kw. ub.r. było to odpowiednio: 88 sprzedanych i 187 przekazanych lokali.