Tusk: Przygotujemy projekt ws. wakacji kredytowych w 2024 r.
Warszawa, 08.12.2023 (ISBnews) - Przyszły rząd przygotuje projekt dotyczący wakacji kredytowych w 2024 r., który będzie obejmował znacznie większą liczbę kredytobiorców niż "restrykcyjny" projekt zgłoszony przez Polskę 2050, ale nie będzie tak "drogi", jak projekt przedstawiony przez rząd Mateusza Morawieckiego, zapowiedział lider Platformy Obywatelskiej i kandydat na premiera Donald Tusk.
"Ten spór o wakacje kredytowe, on dotyczy skali, terminu. Poczekajmy aż będzie gotowy projekt. Był ten projekt, taki - powiedziałbym - restrykcyjny, który bardzo ograniczał pulę potencjalnych beneficjentów i jest ten bardzo hojny, ogłoszony przez [premiera] Morawieckiego - jak zawsze bez informacji gdzie w budżecie [...] są na to środki" - powiedział Tusk podczas konferencji prasowej.
Zapowiedział, że projekt będzie dotyczył znacznie większej grupy kredytobiorców niż ten zgłoszony w listopadzie przez Polskę 2050.
"My przygotujemy taki projekt, który będzie miał na celu interes tych, którzy chcą wziąć taki kredyt i banki muszą być gotowe na taki projekt, który nie będzie pewnie przez nie entuzjastycznie przywitany. Przewiduję, że ten projekt końcowy będzie obejmował o wiele większą grupę ludzi niż w tym restrykcyjnym projekcie, ale [...] nie będzie tak drogi, jak to proponuje Morawiecki, bo musimy brać tez pod uwagę źródła finansowania. To jest niezbędne" - podkreślił.
"Ale te wakacje kredytowe będą ciągle atrakcyjnym modelem dla kredytobiorców" - dodał.
Projekt nowelizacji ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, przedstawiony w październiku przez rząd Mateusza Morawieckiego zakładał możliwość zawieszenia czterech rat spłaty kredytu w przyszłym roku w przypadku gdy kwota kapitału udzielonego kredytu była nie wyższa niż 400 tys. zł. W przypadku kredytów o wyższej wartości - zawieszenie miało być możliwe, gdy koszt obsługi kredytu (rata kapitałowa i odsetkowa) przekraczałby 50% dochodu gospodarstwa domowego z trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku.
Jak podano w OSR przedłużenie wakacji kredytowych umożliwiłoby skorzystanie z tej opcji w przypadku ok. 1 718 tys. umów kredytowych.
Z kolei przedstawiony w końcu listopada projekt, zgłoszony przez grupę posłów Polski 2050 zakładał możliwość zawieszenia czterech rat kredytu w przyszłym roku dla kredytobiorców, u których na obsługę kredytu trafiałoby 40% średniego dochodu gospodarstwa domowego.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 12.09.2024BankiInformacje z gospodarki
EBC obniżył stopy procentowe o 25 pb, zgodnie z oczekiwaniami
Warszawa, 12.09.2024 (ISBnews) - Europejski Bank Centralny (EBC) obniżył trzy podstawowe stopy procentowe o 25 pb, podał bank.
- 11.09.2024BankiAnalizy i raporty
BNP Paribas BP: Marzec 2025 r. to dobry moment na wznowienie obniżek stóp proc. w Polsce
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych w marcu 2025 r. "w dość dynamiczny sposób", tnąc stopę referencyjną do 4% na koniec przyszłego roku z 5,75% obecnie, poinformował główny ekonomista BNP Paribas Bank Polska Michał Dybuła.
- 10.09.2024Banki
Bank Pekao: Wzrostowy trend na stopie bezrobocia nie potrwa dłużej niż trzy miesiące
Wzrostowy trend w przypadku stopy bezrobocia w Polsce nie potrwa dłużej niż trzy miesiące, co sugeruje systematycznie poprawiające się zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw przemysłowych, oceniają ekonomiści Banku Pekao.
- 09.09.2024Banki
Citi Handlowy: Wyraźnie wzrosło ryzyko obniżek stóp procentowych pod koniec I kw. 2025 r.
Wyraźnie wzrosło ryzyko obniżek stóp procentowych pod koniec I kw. 2025 r., ocenia Citi Handlowy. Według banku wyceniana przez rynek FRA pierwsza obniżka stóp w lutym oraz łączna obniżka o ok. 100 pb do końca pierwszej połowy 2025 r. jest scenariuszem zbyt odważnym wobec komunikacji płynącej z Rady Polityki Pieniężnej (RPP).
- 09.09.2024Banki
ZPF: Kredyty hipoteczne sprzedane przez pośredników wzrosły o 87,4% r/r w II kw. 2024 r.
Pośrednicy finansowi uczestniczyli w procesie sprzedaży 31,8 tys. kredytów hipotecznych o łącznej wartości 13,8 mld zł w II kw. br., wynika z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF). Ta kwota była o 87,4% wyższa wobec tego samego okresu 2023 r. i jednocześnie o 33,9% niższa kw/kw.