Więcej metrów do kupienia na kredyt w nowym roku
Pół roku temu eksperci RynekPierwotny.pl obliczali, jaki metraż nowego „M” można kupić za kredyt. Warto sprawdzić, czy sytuacja się poprawiła.
W czasie poprzednich sześciu miesięcy na rynku mieszkaniowym zmieniło się wiele. Dlatego eksperci RynekPierwotny.pl postanowili powtórzyć obliczenia wykonane latem 2024 r. Mowa o analizie odpowiadającej na pytanie, jak duże nowe lokum może kupić statystyczny kredytobiorca z największych miast. Warto sprawdzić, czy taki wskaźnik dostępności kredytowej mieszkań w styczniu wyglądał lepiej niż latem minionego roku.
Kredyt na 25 lat
Podobnie jak poprzednio, obliczenia dotyczą powierzchni nowego mieszkania, która jest możliwa do kupienia za kredyt z minimalnym wkładem własnym (10%) i okresem spłaty wynoszącym 25 lat. Wynik wyrażony w metrach kwadratowych obliczono dla singla oraz bezdzietnej pary. Obliczenia zakładają, że modelowy kredyt spłacany w ratach równych ma oprocentowanie takie jak średnia dla nowych „hipotek” według najnowszych danych NBP (7,45%).
Kolejne ważne założenie wskazuje, że pierwsza rata nie powinna przekraczać najbardziej bezpiecznego poziomu, czyli 40% dochodu netto gospodarstwa domowego. Dochód netto został wyznaczony po ustaleniu, że zarówno singiel, jak i każdy z małżonków zarabia przeciętną miesięczną płacę netto w sektorze przedsiębiorstw (z danego miasta). Podsumowując: założenia obliczeniowe są takie same, jak te dotyczące sytuacji z czerwca 2024 roku, co zapewnia porównywalność obliczonych wartości.
Wyniki lepsze o 2 - 3 metry kwadratowe
Wyniki nadal mocno zróżnicowane, ale ogólnie lepsze niż w czerwcu 2024 r. Tak można w skrócie podsumować styczniową analizę. Poniższa grafika potwierdza, że sytuacja nabywców „M” z poszczególnych miast była wciąż bardzo różna. Tradycyjnie najgorzej wypadła Warszawa, w której nowy metraż możliwy do zakupu przez singla wyniósł 26 mkw. To oznaczało jednak wzrost o 3 mkw. względem czerwca 2024 r. W stolicy poprawiła się bowiem relacja płac i cen metrażu. Równocześnie spadło średnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych brane pod uwagę podczas analizy (spadek z 7,93% do 7,45%).
Pozytywny wpływ niższego oprocentowania był oczywiście widoczny również w innych analizowanych miastach. Biorąc pod uwagę wszystkie badane ośrodki miejskie, średni metraż możliwy do nabycia przez singla wzrósł o 2 mkw. względem czerwca 2024 r. (z 29 mkw. do 31 mkw.). Natomiast pozytywna zmiana dotycząca modelowej pary wyniosła 3 mkw. (wzrost z 58 mkw. do 61 mkw.). Nie tylko w Warszawie na poprawę wyników wpływała lepsza relacja cen nowych lokali i płac. Dostępność płacowa metrażu przez pół roku najbardziej poprawiła się w Rzeszowie i Lublinie, co miało wpływ na wyniki analizy uwzględniającej dodatkowo koszt kredytów.

Autor: Andrzej Prajsnar
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 26.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Budują domy na dziko, a potem je legalizują. To zjawisko nasila się z każdym rokiem!
Prawo budowlane dopuszcza pod pewnymi warunkami legalizację samowoli budowlanych, ale w ocenie ekspertów z zespołu deregulacyjnego Rafała Brzoski przepisy w tej sprawie należy uprościć. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę na ryzyko lawinowego wzrostu nielegalnych budów.
- 24.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Polskie „hipoteki” wyprzedziły węgierskie i są najdroższe w UE
Rok temu polskie nowe kredyty mieszkaniowe były niemal najdroższe w Unii Europejskiej. Sytuacja uległa zmianie, ale nie na lepsze.
- 21.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Czy młodzi wrócili na rynek mieszkań?
Osoby w wieku 20 lat - 40 lat to z pewnością ważna grupa nabywców mieszkań. Sprawdzamy, jak przez lata zmieniał się udział takich kupujących.
- 20.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Początek roku w budownictwie mieszkaniowym pod znakiem stabilizacji
Początek roku w statystykach GUS budownictwa mieszkaniowego zazwyczaj upływa pod znakiem sezonowego osłabienia aktywności inwestycyjnej. Tymczasem w roku bieżącym po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. Tym samym na wiosenne ożywienie budownictwa mieszkaniowego przyjdzie uczestnikom rynku jeszcze trochę poczekać.
- 19.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Mieszkania na "kredytową kieszeń" dla singla, pary i rodziny z dzieckiem [RAPORT]
Poszczególne miasta wojewódzkie różnią się nie tylko pod względem wielkości oferty nowych mieszkań oraz ich cen, ale także wysokością przeciętnych zarobków. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zbadali, na jaki kredyt mieszkaniowy mogą tam liczyć przeciętnie zarabiający single, bezdzietne pary i rodziny oraz jak duży mają wybór lokali do kupienia za ten kredyt.