06.06.2024
Zmiany w przepisach

MF liczy, że rząd przyjmie projekty dot. Rady Fiskalnej i reguły wydatkowej w czerwcu

Warszawa, 06.06.2024 (ISBnews) - Ministerstwo Finansów liczy, że Rada Ministrów przyjmie projekty ustaw dotyczących Rady Fiskalnej oraz stabilizującej reguły wydatkowej w czerwcu, poinformował wiceminister Jurand Drop.

"Mamy nadzieję, że będzie równocześnie przyjęta, ponieważ to jest taki pewien pakiet transparentności, który składa się z tej części rady fiskalnej i z części reguły. Zakładamy, że jedna i druga ustawa będzie równocześnie przyjęta" - powiedział Drop w Tok FM.

Projekt dotyczący Rady Fiskalnej trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod koniec maja z zapisem, że rząd planuje jego przyjęcie w III kw. br.

Zadaniem Rady Fiskalnej, która ma zacząć funkcjonować od 2026 r., będzie - zgodnie z projektem - opiniowanie najważniejszych dokumentów budżetowych państwa, przeprowadzanie analiz dotyczących polityki budżetowej oraz udział w debacie publicznej dot. finansów publicznych. Rada ma mieć charakter ekspercki i doradczy.

Projekt ustawy o Radzie Fiskalnej został w tym tygodniu skierowany do opiniowania i uzgodnień. Jak wynika z uzasadnienia do projektu, nowe przepisy zakładają zmianę harmonogramu uchwalania budżetu państwa od 2026 r.

Także w maju do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu trafił projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych i objęcie stabilizacyjną regułą wydatkową (SRW) wszystkich jednostek, których plany finansowe są zamieszczone w formie załączników w ustawie budżetowej, łącznie niemal 90 jednostek, a także skarbowych papierów wartościowych (SPW). Z zapisu w wykazie wynika, że projekt ma zostać przyjęty w II kw.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
 • 16.07.2024
  Zmiany w przepisachAnalizy i raporty

  Koszt kredytu mieszkaniowego #naStart dla budżetu państwa to 19 358 mln zł w ciągu 10 lat

  Koszt dopłat z budżetu państwa do kredytu mieszkaniowego #naStart wyniesie 19 358 mln zł w ciągu 10 lat, wynika z oceny skutków regulacji do projektu ustawy o kredycie. W tym roku na ten cel ma trafić z budżetu 249 mln zł.

 • 16.07.2024
  Analizy i raportyZmiany w przepisach

  Planowane jest 75 tys. umów kredytu #na Start w 2025 r., limit wniosków na I kw. - 25 tys.

  W przyszłym roku zostanie zawartych 75 tys. umów kredytu mieszkaniowego #naStart, w kolejnych dwóch latach funkcjonowania programu - po 50 tys., wynika z oceny skutków regulacji (OSR) do projektu ustawy o kredycie. Jednocześnie zaplanowano limity przyjmowania wniosków w poszczególnych kwartałach na poziomie: 25 tys. w I kw., 20 tys. w II kw. oraz po 15 tys. w III i IV kw.

 • 15.07.2024
  Informacje z gospodarkiZmiany w przepisach

  MF: Wysokość środków na kredyt #naStart wymaga analizy dostępności przestrzeni w SRW

  Wskazane zapotrzebowanie na środki z budżetu na lata 2025-2027 na zasilenie Rządowego Funduszu Mieszkaniowego na dopłaty do rat kredytów 2% oraz na dopłaty do rat kredytów #naStart wymaga analizy pod kątem dostępności przestrzeni wyznaczanej przez Stabilizującą Regułę Wydatkową (SRW), ocenia Ministerstwo Finansów.

 • 12.07.2024
  Zmiany w przepisach

  MC: AI Act został opublikowany, pracujemy nad jego wdrożeniem w Polsce

  Rozporządzenie o sztucznej inteligencji (AI Act) zostało opublikowane w dzienniku urzędowym Komisji Europejskiej. Ten kluczowy dokument określa ramy regulacyjne dla rozwoju, wdrażania i użytkowania sztucznej inteligencji na terenie Unii Europejskiej, podało Ministerstwo Cyfryzacji. Podkreśliło, że pracuje nad projektem ustawy, która pozwoli na stosowanie AI Act w Polsce.

 • 11.07.2024
  Decyzje administracyjneInformacje z gospodarkiZmiany w przepisachPrawo

  Senat przyjął bez poprawek nowelę wydłużającą termin na dostosowanie dostępności budynków

  Senat przyjął nowelizację ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, która zakłada przedłużenie obecnych przepisów dotyczących usytuowania budynków i ich dostępności dla osób niepełnosprawnych do 84 miesięcy z proponowanych wcześniej 60 miesięcy.