22.05.2024
Zmiany w przepisach

Senat przyjął nowelę przesuwającą wdrożenie e-faktur na luty 2026 bez poprawek

Warszawa, 22.05.2024 (ISBnews) - Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz niektórych innych ustaw, przesuwając termin obowiązkowego wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) z 1 lipca 2024 na 1 lutego 2026 r.

Nowelę poparło 61 osób, nikt nie był przeciw, 31 wstrzymało się.

Nowelizacja nie wprowadza harmonogramu wdrażania KSeF (przez dużych i małych podatników).

W związku z odroczeniem daty wejścia w życie obowiązkowego KSeF konieczne jest również odpowiednie przesunięcie terminów, zawartych w ustawie, dodatkowych odroczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF, tj. wskazanie:

- okresu, w którym podatnicy będą mogli w sposób dotychczasowy, w okresie przejściowym po wprowadzeniu obowiązku KSeF, wystawiać faktury z kasy rejestrującej;

- odroczenia obowiązku dokonywania płatności przelewem z podaniem numeru KSeF;

- odroczenia kar wobec podatników za błędy związane ze stosowaniem obowiązku KSeF.

Dodatkowe odroczenia wprowadzono dokonując przesunięcia terminów i utrzymując półroczny okres stosowania rozwiązań przejściowych.

Jak podano w OSR do projektu, wprowadzenie obowiązku e-fakturowania może skutkować dodatkowymi dochodami budżetu państwa z tytułu podatku VAT w kwocie 1,8 mld zł w pierwszym całym roku obowiązywania nowego rozwiązania. W latach kolejnych z uwagi na utrzymywanie się efektu uszczelnienia systemu podatkowego dochody wynikające z tego rozwiązania będą stopniowo maleć.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
 • 16.07.2024
  Zmiany w przepisachAnalizy i raporty

  Koszt kredytu mieszkaniowego #naStart dla budżetu państwa to 19 358 mln zł w ciągu 10 lat

  Koszt dopłat z budżetu państwa do kredytu mieszkaniowego #naStart wyniesie 19 358 mln zł w ciągu 10 lat, wynika z oceny skutków regulacji do projektu ustawy o kredycie. W tym roku na ten cel ma trafić z budżetu 249 mln zł.

 • 16.07.2024
  Analizy i raportyZmiany w przepisach

  Planowane jest 75 tys. umów kredytu #na Start w 2025 r., limit wniosków na I kw. - 25 tys.

  W przyszłym roku zostanie zawartych 75 tys. umów kredytu mieszkaniowego #naStart, w kolejnych dwóch latach funkcjonowania programu - po 50 tys., wynika z oceny skutków regulacji (OSR) do projektu ustawy o kredycie. Jednocześnie zaplanowano limity przyjmowania wniosków w poszczególnych kwartałach na poziomie: 25 tys. w I kw., 20 tys. w II kw. oraz po 15 tys. w III i IV kw.

 • 15.07.2024
  Informacje z gospodarkiZmiany w przepisach

  MF: Wysokość środków na kredyt #naStart wymaga analizy dostępności przestrzeni w SRW

  Wskazane zapotrzebowanie na środki z budżetu na lata 2025-2027 na zasilenie Rządowego Funduszu Mieszkaniowego na dopłaty do rat kredytów 2% oraz na dopłaty do rat kredytów #naStart wymaga analizy pod kątem dostępności przestrzeni wyznaczanej przez Stabilizującą Regułę Wydatkową (SRW), ocenia Ministerstwo Finansów.

 • 12.07.2024
  Zmiany w przepisach

  MC: AI Act został opublikowany, pracujemy nad jego wdrożeniem w Polsce

  Rozporządzenie o sztucznej inteligencji (AI Act) zostało opublikowane w dzienniku urzędowym Komisji Europejskiej. Ten kluczowy dokument określa ramy regulacyjne dla rozwoju, wdrażania i użytkowania sztucznej inteligencji na terenie Unii Europejskiej, podało Ministerstwo Cyfryzacji. Podkreśliło, że pracuje nad projektem ustawy, która pozwoli na stosowanie AI Act w Polsce.

 • 11.07.2024
  Decyzje administracyjneInformacje z gospodarkiZmiany w przepisachPrawo

  Senat przyjął bez poprawek nowelę wydłużającą termin na dostosowanie dostępności budynków

  Senat przyjął nowelizację ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, która zakłada przedłużenie obecnych przepisów dotyczących usytuowania budynków i ich dostępności dla osób niepełnosprawnych do 84 miesięcy z proponowanych wcześniej 60 miesięcy.