19.04.2024
DeweloperzyBiznes

Unibep analizuje pozyskanie inwestora zarówno dla Unihouse, jak i Grupy Unidevelopment

Warszawa, 19.04.2024 (ISBnews) - Unibep rozważa pozyskanie inwestora zarówno dla spółki Unihouse, jak i Grupy Unidevelopment, poinformował prezes Dariusz Blocher. Działania te pozostają na razie na etapie analiz, a nie rozmów z konkretnymi podmiotami, dodał. Z jego słów wynika, że Unibep chce pozyskać ok. 100 mln zł, a zdecydowana większość tego potencjału znajduje się w Unidevelopmencie.

"Grupa nie środków, aby wzmacniać kapitałowo Unidevelopment, więc wszystkie działania będą polegały na tym, aby pozyskać do 100 mln zł kapitałów z tej części, czyli albo poprzez sprzedaż działek, albo pozyskanie partnera na poziomie udziałów mniejszościowych, [...] żeby później wspólnie szybciej rozwijać Unidevelopment. To scenariusz, który analizujemy" - powiedział Blocher podczas konferencji prasowej.

"To samo robimy z Unihousem. Poszukujemy kogoś, kto wsparłby nas finansowo i kapitałowo, ale przede wszystkim, jeżeli chodzi o portfel zamówień" - dodał.

W kwestii Unihouse powiedział, że "nawet jeśli te wysiłki się nie spełnią", to EBITDA spółki powinna być około zera ("lekki plus lub lekki minus") w tym roku.

Pytany, czy działania dotyczące Unidevelopmentu i Unihouse przekładają się już na rozmowy z potencjalnymi inwestorami wyjaśnił, że Unibep "nie rozmawia z konkretnymi, rozmawia z doradcami, którzy rozpoznają rynek, na razie bez konkretów".

"Chcemy pozyskać około 100 mln zł, wiemy, z jakich źródeł pozyskać, oprócz innych działań, które rozpoczęliśmy" - kontynuował Blocher.

Pytany, czy 100 mln zł, które Grupa chce pozyskać, dotyczy wyłącznie Unidevelopmentu - zaprzeczył, jednak według niego głównie Unidevelopment ma taki potencjał.

"Wartość Unidevelopemtu to jest blisko 100 mln euro, albo więcej, więc to jest jedyne miejsce, gdzie my możemy realnie wziąć kapitał. [...] Inne działania to jest 5 czy 10 mln, więc to [Unidevelopment] jest to źródło" - zakończył.

Grupa Unidevelopment odnotowała 30 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 32,2 mln zł zysku rok wcześniej oraz 53,9 mln zł zysku EBIT wobec 67,5 mln zł zysku rok wcześniej, przy 315,8 mln zł przychodów wobec 333 mln zł rok wcześniej.

W 2023 r. Unihouse odnotował 44,7 mln zł straty netto wobec 35,6 mln zł straty rok wcześniej oraz 31,2 mln zł straty EBIT wobec 38,4 mln zł straty rok wcześniej, przy 223,9 mln zł przychodów wobec 223,3 mln zł rok wcześniej.

Grupa Unibep działa w segmentach budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego, użyteczności publicznej, sportowego i modułowego. Prowadzi działalność w Polsce, Skandynawii i w Europie Wschodniej. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r. Jego skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 2,43 mld zł w 2023 r.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii