BNP Paribas RE: Popyt na rynku magazynowym wyniósł rekordowe 1,76 mln m2 w II kw. 2024 r.
Popyt brutto na rynku powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce wyniósł rekordowe 1,76 mln m2 w II kw. 2024 r., co oznacza, że Polska w tym okresie osiągnęła jeden z najlepszych wyników w Europie, wynika z raportu BNP Paribas Real Estate Poland. Duże umowy, obejmujące powierzchnie od 20 tys. do 130 tys. m2, stanowiły 56% całkowitego wolumenu transakcji, a w jego strukturze dominowały nowe umowy i ekspansje, które stanowiły łącznie 60% wszystkich transakcji.
"Pierwsze półrocze 2024 roku zakończyło się całkowitym popytem brutto na poziomie blisko 2,7 mln m2, co w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku stanowi wzrost o 23%" - czytamy w raporcie "At A Glance - rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce".
Największą transakcją kwartału było wynajęcie przez LPP 103 tys. m2 w projekcie Bydgoszcz Białe Błota Logistics Centre, a także umowa z poufnym najemcą w Panattoni Park Wrocław Logistics South Hub, obejmująca 91 tys. m2. Kolejną dużą transakcją było przedłużenie umowy na wynajem 72 tys. m2 przez firmę LX Pantos w Prime Logistics Wrocław.
"Deweloperzy w okresie od stycznia do czerwca dostarczyli 1,64 mln m2 powierzchni i niewiele mniej zaplanowane jest do ukończenia w II półroczu roku. Na koniec czerwca 2024 roku całkowite zasoby powierzchni magazynowych w Polsce wyniosły 33,52 mln m2, czyli 9% wzrost w ujęciu rocznym. Biorąc pod uwagę wolumen powierzchni w budowie, polski rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych już wkrótce przekroczy próg 35 mln m2 zasobów" - powiedziała dyrektor w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych BNP Paribas RE Poland Martyna Kajka, cytowana w materiale.
Na koniec II kwartału 2024 r. w budowie znajdowało się ponad 1,98 mln m2 nowoczesnej powierzchni przemysłowo-logistycznej. Biorąc pod uwagę największe obiekty w budowie, dominował Dolny Śląsk, gdzie realizowane są inwestycje takie jak P3 Wrocław budynek 1 i 3 o powierzchni odpowiednio 130 tys. m2 oraz 92 tys. m2, a także ECE Kąty Wrocławskie o powierzchni 79 tys. m2, wskazano również.
Średni poziom wynajęcia projektów w budowie sięgnął prawie 55%, co oznacza jego wzrost o 3,6 pkt proc. w odniesieniu do poprzedniego kwartału.
"Na koniec II kwartału 2024 r. wskaźnik pustostanów osiągnął 8,3%, co stanowi wzrost o 0,1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 1,5 pkt proc. w odniesieniu do analogicznego okresu w 2023 roku. Najwyższą wartość niewynajętej powierzchni przemysłowo-logistycznej odnotowano w strefie Zachód (21,8%), Warszawa I (12,3%) oraz Polska Centralna (10,8%). Najniższy poziom wskaźnika pustostanów odnotowano w strefach: Opole (2,6%), Szczecin (4%) i Wschód (5,2%)" - czytamy dalej.
W strukturze transakcji w II kwartale 2024 roku dominowały nowe umowy, które stanowiły 54% całkowitego wolumenu wynajętej powierzchni magazynowej. Renegocjacje obejmowały 39% udziałów, natomiast ekspansje pozostałe 7%. Najwyższą aktywnością najemców w okresie kwiecień-czerwiec cieszyły się strefy: Dolny Śląsk (popyt brutto 450 tys. m2), Warszawa II (268 tys. m2) oraz Górny Śląsk (250 tys. m2).
Polski rynek magazynowy przez bardzo długi czas był postrzegany w kategorii prostych, wielkopowierzchniowych hal przeznaczonych na potrzeby firm z sektora e-commerce, handlu czy logistyki. Obecnie sektor ten jest zdecydowanie bardziej zróżnicowany.
"Aktualnie na rynku obserwujemy zarówno popyt na duże, jak i mniejsze przestrzenie klasy A, dostosowane do potrzeb działalności najemców. Stąd też w obecnych realiach sprawdza się koncept parków przemysłowo-logistycznych oferujący moduły o zróżnicowanych wielkościach, a także powierzchnie w standardzie produkcyjnym. Zarówno firmy deweloperskie, jak i najemcy coraz częściej dostrzegają także korzyści płynące z wdrożenia nowoczesnych i ekologicznych koncepcji, zapewniających najemcom bezpieczeństwo energetyczne" - podsumował dyrektor w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych BNP Paribas Real Estate Poland Robert Pawłowski.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 09.10.2024InfrastrukturaDeweloperzyMagazynowa
Spółka celowa Marvipolu sprzedała projekt magazynowy w Warszawie za 53,38 mln euro netto
Spółka PDC Industrial Center 135, będąca wspólnym przedsięwzięciem Marvipol Logistics (spółki zależnej Marvipol Development), PG Dutch Holding I B.V. oraz Hermes Platinum, zawarła umowę sprzedaży projektu logistyczno-magazynowego w Warszawie za 53,38 mln euro netto, podał Marvipol.
- 02.09.2024Informacje z gospodarkiBiznesGospodarkaInformacje ogólneInformacje giełdoweFinanse i kredytyMagazynowaKomunikacyjnaPrzetargiPozwolenia na budowęInfrastrukturaDeweloperzy giełdowiDeweloperzy
Tygodniowy przegląd informacji z sektora budownictwa i nieruchomości
Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora budownictwa i nieruchomości z okresu 26-30 sierpnia.
- 25.07.2024InfrastrukturaDeweloperzyMagazynowa
Dekpol Budownictwo ma umowę z Panattoni na obiekt prod.-magazynowy w pomorskim
Dekpol Budownictwo, spółka zależna Dekpolu, zawarła ze spółką z Grupy Panattoni umowę generalnego wykonawstwa obiektu produkcyjno-magazynowego z pomieszczeniami biurowo-socjalnymi i infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości Tuchom, woj. pomorskie, podał Dekpol. Za wykonanie prac ustalono wynagrodzenie ryczałtowe netto o równowartości około 5% przychodów ze sprzedaży grupy kapitałowej Dekpol za 2023 r. Termin zakończenia realizacji to III kwartał 2025 r.
- 09.07.2024InfrastrukturaDeweloperzyMagazynowa
Spółka celowa Marvipolu ma przedwstępną umowę sprzedaży magazynu za 53,5 mln euro netto
PDC Industrial Center 135, spółka celowa będącą wspólnym przedsięwzięciem Marvipol Logistics (jednostki zależnej Marvipol Development), PG Dutch Holding I i Hermes Platinum, zawarła przedwstępną umowę sprzedaży projektu magazynowego w Warszawie za wstępnie 53,5 mln euro netto, podał Marvipol Development. Zawarcie umowy przyrzeczonej powinno nastąpić do 20 grudnia br.
- 26.06.2024BiznesInfrastrukturaDeweloperzyMagazynowa
5 nowych najemców na działce OKAM po FSO. Blisko 5.000 mkw. powierzchni wynajęte
W ostatnim czasie OKAM zawarł 5 nowych umów na najem powierzchni na terenie nieruchomości przy ul. Jagiellońskiej 88 w Warszawie, po dawnej FSO. Pojawią się tam firmy z branży kurierskiej, jak i z obszaru kolportażu książek, doradztwa inżynieryjnego, podmiot specjalizujący się w rozwiązaniach florystycznych, a także Escape Room. Kontrakty, na łączną powierzchnię 4.850 mkw., zostały zawarte na okres od 1 roku do 5 lat. Jednocześnie trzech dotychczasowych najemców powiększyło posiadaną przestrzeń.