04.01.2024
InfrastrukturaMagazynowa

Colliers: Na rynku magazynowym w Polsce nastąpi m.in. stabilizacja czynszów w 2024 r.

Warszawa, 04.01.2024 (ISBnews) - Wśród trendów na polskim rynku magazynowym spodziewanych w 2024 r. jest m.in. złagodzenie wzrostu stopy pustostanów i stabilizacja, a w niektórych przypadkach nawet obniżenie stawek czynszu, uważają eksperci firmy doradczej Colliers.

"Po 2023 r., w którym branża logistyczno-magazynowa zmagała się ze wzrostem czynszów i pustostanów, magazyny wchodzą w nowy rok z dobrymi perspektywami. Eksperci Colliers spodziewają się stabilizacji stawek czynszu i zwiększonej aktywności inwestycyjnej. Pozytywny wpływ na sektor będzie mieć m.in. rozwój elektromobilności oraz transportu morskiego" - czytamy w komunikacie.

Od początku roku 2022 r. stopa pustostanów znajdowała się w trendzie wzrostowym - w III kw. 2023 wyniosła 7,7%. Obecna wartość tego wskaźnika ma wpływ na zwiększenie konkurencyjności rynku powierzchni przemysłowo-magazynowych. Pozwala na łatwiejsze znalezienie odpowiedniej powierzchni dla najemców. Colliers jednak podkreśla, że dalsze wzrosty stopy pustostanów mogą spowodować zmianę charakteru rynku na znacznie bardziej preferencyjny dla najemcy niż dla dewelopera.

"Biorąc pod uwagę to, że dziś aż 2/3 wolnej powierzchni przemysłowo-magazynowej znajduje się w obiektach mających mniej niż dwa lata, można się spodziewać, że deweloperzy ograniczą budowę nowych obiektów, aby najpierw skupić się na zapełnieniu najemcami już istniejących przestrzeni. Przy założeniu ograniczonej nowej podaży, stopa pustostanów w 2024 r. nie powinna przekroczyć poziomu 10%. Spodziewamy się złagodzenia trendu wzrostowego dla tego wskaźnika" - powiedział senior partner, Dział Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers, Maciej Chmielewski, cytowany w komunikacie.

Podobnie od początku 2022 roku znacznie wzrosły zarówno stawki bazowe, jak i efektywne czynszów. Było to wynikiem m.in. wzrostu cen paliw i materiałów budowlanych, wyższych kosztów finansowania projektów oraz pogorszenia się nastrojów funduszy inwestycyjnych.

"W 2024 r. relatywnie wysoka dostępność już istniejących powierzchni przemysłowo-magazynowych może spowodować lekką presję na obowiązujące stawki czynszów. Spodziewamy się wygładzenia trendu wzrostowego, a w niektórych przypadkach nawet obniżenia obowiązujących stawek czynszu" - dodał partner, Dział Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers Jan Barbasiewicz.

Ponadto stabilizacja sytuacji gospodarczej w Polsce w 2024 roku pozwoli na zwiększenie aktywności inwestorów. W czasie poprzednich 12 miesięcy eksperci Colliers obserwowali osłabienie w tym obszarze. Prognozy gospodarcze dają podstawę do poprawy poziomu inwestycji, zwłaszcza na rynku powierzchni przemysłowo-logistycznych.

Colliers zwraca uwagę na jeszcze dwa czynniki sprzyjające rynkowi magazynowemu w Polsce - rozwój sektora motoryzacyjnego i infrastruktury morskiej.

"W nadchodzącym roku możemy się spodziewać dalszego rozwoju sektora motoryzacyjnego w Polsce, szczególnie w obszarze elektromobilności. W 2022 r. Polska była drugim, po Chinach, największym na świecie producentem baterii do samochodów elektrycznych pod względem możliwości produkcyjnych mierzonych w GWh, według raportu PSPA. [...] Powierzchnie magazynowe, logistyczne i przemysłowe w regionach nadbałtyckich mogą skorzystać [też] na rozwoju infrastruktury morskiej w Polsce. W Gdańsku obecnie trwa budowa kolejnego głębokowodnego nabrzeża w terminalu kontenerowym Baltic Hub, która ma się zakończyć w 2024 r. W ostatnich dniach 2023 roku została potwierdzona również rozbudowa portu w Świnoujściu. W Gdyni natomiast ma zostać ukończona budowa portu zewnętrznego, która umożliwi obsługę kontenerowych statków oceanicznych o parametrach Baltmax o długości do 430 m. Planowana jest również modernizacja portu w Elblągu, która może mieć znaczący wpływ na aktywizację województwa warmińsko-mazurskiego" - czytamy w materiale.

W podsumowaniu ub. roku eksperci Colliers zwrócili m.in. uwagę, że znacznie zmalał popyt na powierzchnie przemysłowo-logistyczne. Spadek rok do roku wyniósł około 30% zarówno w przypadku wolumenu brutto, jak również netto.

"Duży spadek popytu rok do roku wynika z wysokiej wartości bazowej. Warto zaznaczyć, że w latach 2021 - 2022 powierzchnia magazynowa cieszyła się największym zainteresowaniem najemców w historii tego rynku, a obecny poziom popytu jest porównywalny do wyniku notowanego w 2020 r. Oznacza to, że wciąż jest on relatywnie wysoki" - skomentował analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers Antoni Szwech.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
  • 25.07.2024
    InfrastrukturaDeweloperzyMagazynowa

    Dekpol Budownictwo ma umowę z Panattoni na obiekt prod.-magazynowy w pomorskim

    Dekpol Budownictwo, spółka zależna Dekpolu, zawarła ze spółką z Grupy Panattoni umowę generalnego wykonawstwa obiektu produkcyjno-magazynowego z pomieszczeniami biurowo-socjalnymi i infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości Tuchom, woj. pomorskie, podał Dekpol. Za wykonanie prac ustalono wynagrodzenie ryczałtowe netto o równowartości około 5% przychodów ze sprzedaży grupy kapitałowej Dekpol za 2023 r. Termin zakończenia realizacji to  III kwartał 2025 r.

  • 09.07.2024
    InfrastrukturaDeweloperzyMagazynowa

    Spółka celowa Marvipolu ma przedwstępną umowę sprzedaży magazynu za 53,5 mln euro netto

    PDC Industrial Center 135, spółka celowa będącą wspólnym przedsięwzięciem Marvipol Logistics (jednostki zależnej Marvipol Development), PG Dutch Holding I i Hermes Platinum, zawarła przedwstępną umowę sprzedaży projektu magazynowego w Warszawie za wstępnie 53,5 mln euro netto, podał Marvipol Development. Zawarcie umowy przyrzeczonej powinno nastąpić do 20 grudnia br.

  • 26.06.2024
    BiznesInfrastrukturaDeweloperzyMagazynowa

    5 nowych najemców na działce OKAM po FSO. Blisko 5.000 mkw. powierzchni wynajęte

    W ostatnim czasie OKAM zawarł 5 nowych umów na najem powierzchni na terenie nieruchomości przy ul. Jagiellońskiej 88 w Warszawie, po dawnej FSO. Pojawią się tam firmy z branży kurierskiej, jak i z obszaru kolportażu książek, doradztwa inżynieryjnego, podmiot specjalizujący się w rozwiązaniach florystycznych, a także Escape Room. Kontrakty, na łączną powierzchnię 4.850 mkw., zostały zawarte na okres od 1 roku do 5 lat. Jednocześnie trzech dotychczasowych najemców powiększyło posiadaną przestrzeń.

  • 13.05.2024
    BiznesInfrastrukturaMagazynowa

    CBRE: Na polskim rynku przybyło 86,5 tys. m2 powierzchni handlowej w I kw. 2024 r.

    Warszawa, 13.05.2024 (ISBnews) - W I kwartale tego roku na polskim rynku przybyło 86,5 tys. m2 powierzchni handlowej, z czego 96% w postaci parków, wynika z raportu CBRE. Łącznie nowoczesna przestrzeń zakupowa w Polsce zajmuje 14,12 mln m2, z czego 27% znajduje się w małych miastach.

  • 13.05.2024
    InfrastrukturaMagazynowa

    Mirbud: W wyniku pożaru CH Marywilska 44 spłonęło 6 hal, majątek ubezpieczony

    Warszawa, 13.05.2024 (ISBnews) - W wyniku niedzielnego pożaru Centrum Handlowego Marywilska 44 - należącego do spółki zależnej Mirbudu: Marywilska 44 - spłonęło sześć hal handlowych wchodzących w skład Centrum, jednak majątek spółki Marywilska 44 jest ubezpieczony, podała spółka. Zarząd spółki podjął decyzje o odbudowie hal handlowych Centrum Handlowego Marywilska 44, a przychody i wynik działalności Marywilska 44 nie mają znaczącego wpływu na bieżącą działalność Grupy Mirbud, wskazano.