Domański: Inflacja będzie stopniowo wzrastała, ale nie grożą poziomy dwucyfrowe
Inflacja konsumencka będzie obecnie stopniowo wzrastała i może być zgodna z oczekiwaniami (według których jej poziom może zbliżyć się do 5% r/r na koniec br.), ale nie grożą poziomy dwucyfrowe, ocenia minister finansów Andrzej Domański.
"Takie są prognozy rynkowe, takie są prognozy analityków. Również my w Ministerstwie Finansów oczekujemy stopniowego wzrostu inflacji. […] Inflacja stopniowo będzie będzie wzrastała, ale o powrocie do dwucyfrowej inflacji absolutnie nie ma mowy" - powiedział Domański w TVP Info, odpowiadając na pytanie, czy zgadza się z opiniami, według których inflacja znowu zacznie rosnąć od lipca i prawdopodobnie pod koniec roku wyniesie blisko 5% r/r.
"Teraz oczywiście kluczowe jest to, aby inflacja pozostawała w kolejnych latach na ustabilizowanym, niskim poziomie. Widzimy, że stopy procentowe w Czechach, na Węgrzech, w strefie euro są obniżane. Ale, oczywiście, za politykę pieniężną w Polsce, za stopy procentowe odpowiada NBP" - dodał minister.
Podkreślił jednocześnie, że nie komentuje decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP).
Podczas wczorajszej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Adam Glapiński powiedział, że inflacja będzie zbliżona do 5% r/r, natomiast bank centralny zakłada, że nie powinna przekroczyć tego poziomu.
Według centralnej ścieżki lipcowej projekcji NBP inflacja konsumencka (CPI) osiągnie najwyższy poziom 6,3% r/r w I kw. 2025 r. (wobec 2,6% r/r - wg wstępnych danych GUS - w czerwcu br.), a następnie obniży się do 3% r/r w I kw. 2026 r. i w ostatnim kwartale 2026 r. wyniesie 2,5% r/r. W ujęciu średniorocznym inflacja wyniesie: 3,7% w 2024 r., 5,2% w 2025 r. i 2,7% w 2026 r.
RPP nie zmieniła w środę stóp procentowych. Rada utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Spadek stóp proc. o 1 pkt proc. to spadek wypływów z budżetu o 6,3 mld zł
Spadek stóp procentowych o 1 pkt proc. oznacza zmniejszenie wypływu środków z budżetu o 6,3 mld zł, szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
NBP: Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. i do 3,4% r/r w III kw. 2025 r.
Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. (z 4,9% r/r w I kw. br.) i do 3,4% r/r w III kw. tego roku, po czym wzrośnie do 4,1% w IV kw. 2025 r., wynika z prognozy przedstawionej przez Narodowy Bank Polski (NBP) podczas konferencji prasowej prezesa Adama Glapińskiego.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż +3,4% r/r w IV kw. 2024 r.
Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż 3,4% r/r zanotowane w IV kw. ub.r., szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wczorajsze dostosowanie poziomu stóp nie oznacza początku cyklu obniżek stóp
Wczorajsza decyzja o dostosowaniu poziomu stóp procentowych (tj. obniżce o 0,5 pkt proc.) nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek, poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Prezes ING BSK: Banki udzielałyby więcej kredytów, gdyby nie przeregulowanie gospodarki
Polski sektor bankowy ma wyjątkowo niski udział zaangażowania kredytowego w bilansie, kosztem zaangażowania w obligacje skarbowe, ale mógłby udzielać dużo więcej kredytów, gdyby nie przeregulowanie gospodarki, uważa nowy prezes ING Banku Śląskiego Michał Bolesławski.