EBOR obniżył prognozę wzrostu PKB Polski o 0,1 pkt proc. - do 3,3% w 2025 r.
Wzrost PKB Polski wyniesie 3,3% w 2025 r. i 3,2% w 2026 r., prognozuje Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Oznacza to obniżenie prognozy na ten rok o 0,1 pkt proc. wobec oczekiwań z lutego i utrzymania prognozy na rok przyszły.
"Negatywny wpływ zwiększonych amerykańskich ceł importowych na Polskę będzie głównie pośredni, zwłaszcza poprzez Niemcy i powiązania podażowe w sektorze motoryzacyjnym. Bezpośrednia ekspozycja handlowa Polski na USA jest niewielka, a popyt krajowy jest solidny. Spowalniająca inflacja i rosnące realne dochody gospodarstw domowych powinny podtrzymać konsumpcję prywatną. Przewiduje się, że przyspieszone inwestycje, współfinansowane z funduszy UE, zwłaszcza w infrastrukturę i energetykę, pobudzą wzrost PKB Polski w perspektywie krótkoterminowej. Wyższe inwestycje prywatne spodziewane są w 2026 r., podczas gdy perspektywy dla eksportu są wysoce niepewne. Oczekuje się, że zwiększone wydatki w sektorze obronnym będą nadal przyczyniać się do wzrostu PKB" - czytamy w raporcie "Regional Economic Prospects. May 2025".
"Oczekuje się, że spadające ceny surowców, w tym ropy naftowej, wraz z przewidywanym wzrostem podaży chińskich produktów na rynkach UE, przyspieszą powrót inflacji do celu banku centralnego. Stwarza to przestrzeń do obniżenia głównej stopy procentowej, co powinno stymulować akcję kredytową dla przedsiębiorstw i inwestycje. Może to również złagodzić aprecjację złotego, którego wysoka wartość może nieco zmniejszyć konkurencyjność polskiego eksportu. Ogólnie rzecz biorąc, oczekuje się, że gospodarka wzrośnie o 3,3% w 2025 roku i 3,2% w 2026 roku" - czytamy dalej.
Bank obniżył swoje prognozy dla większości gospodarek i ogólnie oczekuje, że gospodarki EBOR wzrosną w tym roku średnio o 3% w porównaniu z 3,2% w prognozie z lutego br. Spodziewa się, że wzrost przyspieszy do 3,4% w 2026 r., chociaż jest to również korekta w dół o 0,1 pkt proc. w stosunku do prognoz z lutego.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 13.05.2025Analizy i raporty
IPAG: Procesy inflacyjne będą hamować w II i III kw., na koniec roku CPI wyniesie 3,8% r/r
Procesy inflacyjne w Polsce będą hamować w II i III kw. 2025 r., a w ostatnim kwartale br. inflacja konsumencka CPI nieznacznie wzrośnie - do 3,8% r/r na koniec grudnia, prognozuje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG).
- 13.05.2025Analizy i raporty
IPAG: Wzrost PKB wyniesie 3,4% w I kw. br. ; w całym roku gospodarka urośnie o 3,2% r/r
Wzrost PKB wyniesie 3,2% r/r w br. i spowolni do 3% w 2026 r., prognozuje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG). Według IPAG, dynamika konsumpcji prywatniej wzrośnie o 3,3% w 2025 r. i spowolni do 3,1% w 2026 r. Wzrost PKB wyniesie 3,4% w I kw. br. - konsumpcja urośnie o 3% r/r.
- 12.05.2025Analizy i raporty
Ebury: Złoty pozostaje mocny po jastrzębich komentarzach przewodniczącego RPP
Warszawa, 12.05.2025 (ISBnews) - Złoty, wsparty przez sygnały z NBP, radził sobie w ubiegłym tygodniu lepiej niż pozostałe waluty regionu, wskazują analitycy Ebury: Enrique Díaz-Alvarez, Matthew Ryan, Roman Ziruk, Michał Jóźwiak. Uwaga skupia się na efektach rozmów handlowych między USA i Chinami, lecz kurs EUR/PLN nie zmienił się szczególnie pod wpływem nagłówków.
- 12.05.2025BankiAnalizy i raporty
BOŚ: Kolejne obniżki stóp proc. mogą nastąpić w lipcu i wrześniu po 25 pb
Kolejne obniżki stóp procentowych, po majowym dostosowaniu poziomu stóp o 50 pb, mogą nastąpić w lipcu i wrześniu po 25 pb, szacują ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Według nich, kolejnym przełomowym momentem, dającym przestrzeń do obniżek stóp procentowych w lipcu, będzie spadek inflacji konsumenckiej CPI do ok. 3,5%.
- 12.05.2025Analizy i raporty
Zymetria: 54% Polaków dobrze ocenia sytuację finansową, konsumpcja się ożywia - wywiad
Ponad połowa (54%) Polaków postrzega swoją sytuację finansową jako dobrą i jest to tendencja, która utrzymuje się od początku 2024 roku, poinformowała ISBnews senior consultant w firmie Zymetria Kamila Hernik. Ankietowani widzą spadek inflacji i choć nadal ograniczają codzienne wydatki, to w mniejszym stopniu niż wcześniej. Polacy rzadziej oszczędzają na kosmetykach i chemii domowej, żywności, transporcie i lekach. Czterech na dziesięciu nadal powstrzymuje się jednak od większych wydatków.