PIE: 27% przedsiębiorstw planuje konsolidację z firmą zewnętrzną w 2025 r.
Ponad 1/4 przedsiębiorstw (27%) planuje konsolidację z firmą zewnętrzną w 2025 r., wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
"Integrację z firmą zewnętrzną planuje w 2025 r. ponad 25% polskich przedsiębiorstw - wynika z badań PIE przeprowadzonych w grudniu 2024 r. na próbie 1000 firm. Natomiast w 2024 r. 22% firm deklarowało, że już działa w ramach konsolidacji. Najczęściej były to małe (24%) i średnie firmy (24%). Konsolidacja dotyczyła przede wszystkim biznesów związanych z obsługą rynku nieruchomości (30%), działalności w zakresie usług administrowania (28%) oraz firm finansowo-ubezpieczeniowych (27%)" - czytamy w "Tygodniku PIE".
Powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), Instytut wskazał, że w 2023 r. w Polsce działało ponad 2,5 tys. grup przedsiębiorstw.
"Choć stanowią one tylko 16,4% ogólnej liczby przedsiębiorstw niefinansowych, na podmioty te przypadało aż 70% przychodów ogółem oraz ponad 60% uzyskanego wyniku finansowego brutto. Do podmiotów o liczbie pracujących 10 i więcej osób, które należały do grup i jednocześnie były objęte badaniem (próba wynosiła 10 953), należała ponad połowa miejsc pracy w sektorze przedsiębiorstw niefinansowych" - czytamy dalej.
Grupy przedsiębiorstw mają duże znaczenie gospodarcze ze względu na tzw. efekt skali. Z rokrocznych badań GUS wynika, że wśród grup przedsiębiorstw największą część stanowią te, których podmioty zarządcze (jednostki z najwyższego szczebla) mają siedziby za granicą (w ponad 80% siedziba w krajach UE). Najwięcej grup przedsiębiorstw działa w przetwórstwie przemysłowym (27%) oraz handlu i naprawie pojazdów samochodowych (19%), wskazano też w materiale.
"Dzięki konsolidacji firmy uzyskują dostęp do nowych rynków. Połączenie z firmą zewnętrzną sprzyja dywersyfikacji oferty produktowej, co zmniejsza ryzyko związane z zależnością od jednego segmentu rynku. Badania PIE pokazują, że wśród przedsiębiorstw produkcyjnych, które w 2024 r. działały w ramach konsolidacji, aż 70% funkcjonowało na rynkach zagranicznych" - napisano także.
Jak podkreśla Instytut, konsolidacja firm może poprawić ich kondycję finansową oraz niektóre aspekty funkcjonowania.
"Z badań PIE wynika, że wśród firm, które w 2024 r. działały we współpracy z firmą zewnętrzną, blisko 60% wskazało na dobrą i bardzo dobrą sytuację finansową. Wśród firm, które tego działania nie podjęły, takich deklaracji było 52%. Wśród firm obsługujących rynek nieruchomości, które weszły w działalność grupową, 22% wskazało na wzrost dostępności pracowników w 2024 r. (spadek zanotowało 11%)" czytamy w raporcie.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Spadek stóp proc. o 1 pkt proc. to spadek wypływów z budżetu o 6,3 mld zł
Spadek stóp procentowych o 1 pkt proc. oznacza zmniejszenie wypływu środków z budżetu o 6,3 mld zł, szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
NBP: Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. i do 3,4% r/r w III kw. 2025 r.
Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. (z 4,9% r/r w I kw. br.) i do 3,4% r/r w III kw. tego roku, po czym wzrośnie do 4,1% w IV kw. 2025 r., wynika z prognozy przedstawionej przez Narodowy Bank Polski (NBP) podczas konferencji prasowej prezesa Adama Glapińskiego.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż +3,4% r/r w IV kw. 2024 r.
Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż 3,4% r/r zanotowane w IV kw. ub.r., szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wczorajsze dostosowanie poziomu stóp nie oznacza początku cyklu obniżek stóp
Wczorajsza decyzja o dostosowaniu poziomu stóp procentowych (tj. obniżce o 0,5 pkt proc.) nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek, poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Prezes ING BSK: Banki udzielałyby więcej kredytów, gdyby nie przeregulowanie gospodarki
Polski sektor bankowy ma wyjątkowo niski udział zaangażowania kredytowego w bilansie, kosztem zaangażowania w obligacje skarbowe, ale mógłby udzielać dużo więcej kredytów, gdyby nie przeregulowanie gospodarki, uważa nowy prezes ING Banku Śląskiego Michał Bolesławski.