ACCIONA wdraża raportowanie zgodne z wymogami Taksonomii UE
ACCIONA, warszawski deweloper obecny na polskim rynku od 30 lat, dostosowuje swoje inwestycje do wymagań unijnej Taksonomii. W skrócie oznacza to, że wszystkie nowe budynki mieszkalne realizowane przez ACCIONA będą zrównoważone środowiskowo.
Taksonomia UE to przejrzysty i szczegółowy system klasyfikacji działalności zrównoważonych. Jej celem jest budowanie konkurencyjnej, neutralnej klimatycznie, innowacyjnej i inkluzywnej gospodarki, przekierowanie przepływów kapitałowych na zrównoważone inwestowanie, a w rezultacie przejście na bezpieczną, neutralną dla klimatu oraz bardziej zasobooszczędną gospodarkę o obiegu zamkniętym.
System określa szczegółowe kryteria, które należy spełnić, aby działalność firmy została uznana za zrównoważoną. Obejmują one zarówno wymagania środowiskowe, jak i społeczne, odnoszące się do przestrzegania praw człowieka. ACCIONA jest jednym z liderów branży deweloperskiej w Polsce w obu tych obszarach. Firma podjęła decyzję o dostosowaniu swoich inwestycji do wymagań Taksonomii UE, co oznacza wprowadzenie konkretnych standardów i regulacji dotyczących zrównoważonej budowy.
– Taksonomia UE to nie tylko odpowiedź na aktualne potrzeby i wyzwania środowiskowe, ale też kluczowy czynnik kształtujący przyszłość sektora nieruchomości. Nie ma wątpliwości, że spowoduje ona znaczące zmiany na rynku. Już teraz dostrzegamy rosnący popyt na zrównoważone środowiskowo projekty, a przewidujemy, że trend ten jeszcze się umocni – komentuje Katarzyna Unold, Dyrektorka Zarządzająca ACCIONA. – Sektor deweloperski musi wziąć na siebie część odpowiedzialności za dekarbonizację Unii Europejskiej i rozpocząć aktywne działania na rzecz odnawiania środowiska naturalnego. To nie tylko kwestia zgodności z przepisami, ale również etyki i odpowiedzialności za naszą planetę – dodaje Katarzyna Unold.
Działalność firmy wykazać można jako prowadzoną zgodnie z Taksonomią UE tylko, jeśli w ciągu roku spełnia ona trzy konkretne warunki. Konieczne jest, by działania wnosiły istotny wkład w realizację co najmniej jednego z celów środowiskowych, nie wyrządzały szkód dla środowiska oraz były prowadzone zgodnie z tzw. minimalnymi gwarancjami (z ang. Minimum Safeguards). Pierwsze dwa warunki dotyczą więc bezpośrednio wpływu działalności firmy na środowisko.
Zastosowane rozwiązania nie mogą szkodzić adaptacji do zmian klimatu, zasobom wodnym, bioróżnorodności i ekosystemom, a także muszą zapobiegać zanieczyszczeniom pochodzącym z procesu budowlanego. Trzeci warunek obejmuje natomiast zagadnienia dot. polityki firmy, przestrzegania praw człowieka i praw pracowniczych, a także procedur i mechanizmów należytej staranności, np. w zakresie zapobiegania korupcji czy nieuczciwej konkurencji. Dla dewelopera dostosowanie działalności do zasad i kryteriów Taksonomii w praktyce oznacza więc wprowadzenie konkretnych standardów i regulacji, które muszą być przestrzegane w całym procesie budowy obiektów.
ACCIONA wprowadza rozwiązania niskoemisyjne, realizując budynki o efektywności energetycznej wyższej o co najmniej 10% od obowiązujących przepisów, czy zwiększając szczelność i właściwości cieplne elementów budowlanych. Natomiast dzięki wewnętrznym regulacjom, firma spełnia również wszystkie wymagania dotyczące minimalnych gwarancji, dbając o przestrzeganie praw człowieka i prawa pracownicze oraz stosując mechanizmy należytej staranności na każdym etapie realizacji swoich inwestycji.
Taksonomia UE to wielki krok w kierunku zrównoważonych inwestycji i neutralności klimatycznej, który pozwoli firmom przyczynić się do budowania zarówno innowacyjnej, jak i zrównoważonej przyszłości. Proces dostosowania inwestycji realizowanych przez ACCIONA do wymagań Taksonomii UE zajął prawie dwa lata. Działania te realizowane były we współpracy z firmą doradczą MATERIALITY i obejmowały analizę inwestycji oraz opracowanie najkorzystniejszej ścieżki działania, którą teraz podąża deweloper.
Źródło: WALK PR
- 11.07.2025Deweloperzy
Marvipol kupił działkę w Gdańsku za 43,15 mln zł brutto
Marvipol Development nabył od Miasta Gdańsk niezabudowaną nieruchomość pomiędzy ulicami Wspornikową i Jaglaną o powierzchni 4 080 m2 za 43,15 mln zł brutto, podała spółka. Zamierza na niej zrealizować projekt deweloperski.
- 11.07.2025Deweloperzy giełdowiDeweloperzy
Atal sprzedał 388, przekazał 392 mieszkania i lokale usługowe w II kw. 2025 r.
Warszawa, 11.07.2025 (ISBnews) - Atal zawarł 388 umów deweloperskich i przedwstępnych w II kw. 2025 r., podała spółka. Jednocześnie Atal posiadał na koniec II kwartału 2025 roku 98 aktywnych umowy rezerwacyjnych. W przychodach I półrocza 2025 roku spółka uzna łącznie 610 przekazanych lokali mieszkalnych i usługowych wydanych w tym okresie nabywcom. W II kw. 2025 r. zostały przekazane 392 lokale we Wrocławiu (156), Łodzi (102), Warszawie (94), Katowicach (31), Poznaniu (8) i Gdańsku (1).
- 11.07.2025Deweloperzy giełdowiDeweloperzy
Atal liczy na znaczący wzrost popytu ma mieszkania od września
Atal zakłada, że od września nastąpi znaczący wzrost popytu na mieszkania, poinformował prezes Zbigniew Juroszek.
- 11.07.2025Deweloperzy
Dekpol sprzedał 354 lokale, przekazał 288 w I poł. 2025 r.
Segment deweloperski Dekpolu sprzedał 354 lokale w I poł. 2025 r. wobec 236 rok wcześniej, a przekazał w tym czasie 288 (w I poł. 2024 r.: 168), podała spółka.
- 10.07.2025Deweloperzy
Ronson sprzedał 87 lokali, przekazał 98 w II kw. 2025 r.
Ronson Development sprzedał 87 lokali, a przekazał 98 w II kw. 2025 r., podała spółka. Jak informował wcześniej, w II kw. ub.r. było to odpowiednio: 88 sprzedanych i 187 przekazanych lokali.