BFG utrzymał niewiążące oferty od zainteresowanych zakupem VeloBanku
Warszawa, 25.09.2023 (ISBnews) - W procesie sprzedaży VeloBanku do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) wpłynęły niewiążące oferty, podał Fundusz. Oferty można składać do końca września.
"Po rozpoczęciu procesu sprzedaży VeloBank S.A. 30 czerwca 2023 roku, Bankowy Fundusz Gwarancyjny otrzymał niewiążące oferty i jest w trakcie ich oceny, co kończy pierwszą rundę procesu sprzedaży. Kolejny etap procesu rozpocznie się zgodnie z harmonogramem, a wybrani inwestorzy zostaną zaproszeni do udziału w rundzie drugiej" – czytamy w komunikacie.
Jednym z zainteresowanych zakupem VeloBanku miał być - według wcześniejszych ustaleń Business Insider Polska - MS Galleon, wehikuł finansowy kontrolowany przez Michała Sołowowa. Nabyciem VeloBanku mają być zainteresowane są co najmniej trzy duże amerykańskie fundusze inwestycyjne, takie jak Cerberus, JC Flowers czy Warburg Pincus. Według portalu, być może do walki włączy się także grupa bankowa działająca już w Polsce.
Z ogólnego ogłoszenia, jakie zamieścił 30 czerwca br. BFG, wynika, że przedmiotem sprzedaży jest nie tylko 51-proc. pakiet akcji w posiadaniu funduszu, ale także akcje posiadane przez osiem największych banków komercyjnych działających w Polsce, które są zrzeszone w Systemie Ochrony Banku Komercyjnych (SOBK). Posiadają w sumie 49% walorów banku.
Proces sprzedaży Velo Banku jest dwuetapowy. Zbliża się finał pierwszej części, w czasie której potencjalni inwestorzy zostaną zaproszeni do sporządzenia i złożenia pisemnej, niewiążącej oferty wstępnej. Drugi etap to wybór najbardziej preferowanych inwestorów, których BFG zaprosi już do złożenia ostatecznej oferty. Nowy właściciel VeloBanku powinien być znany do końca marca przyszłego roku.
VeloBank jest bankiem, który powstał w wyniku procedury resolution Getin Noble Banku. Jest kontrolowany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 08.12.2023BankiZmiany w przepisach
Tusk: Przygotujemy projekt ws. wakacji kredytowych w 2024 r.
Warszawa, 08.12.2023 (ISBnews) - Przyszły rząd przygotuje projekt dotyczący wakacji kredytowych w 2024 r., który będzie obejmował znacznie większą liczbę kredytobiorców niż "restrykcyjny" projekt zgłoszony przez Polskę 2050, ale nie będzie tak "drogi", jak projekt przedstawiony przez rząd Mateusza Morawieckiego, zapowiedział lider Platformy Obywatelskiej i kandydat na premiera Donald Tusk.
- 08.12.2023Informacje ogólneBanki
NBP: Główne ryzyko dla banków - kredyty CHF, rezerwy mogą wzrosnąć o 25-40 mld zł
Warszawa, 08.12.2023 (ISBnews) - Głównym ryzykiem dla stabilności krajowego sektora bankowego pozostaje ryzyko prawne związane z portfelem mieszkaniowych kredytów walutowych, ocenia Narodowy Bank Polski (NBP) w "Raporcie o stabilności systemu finansowego". Analitycy banku centralnego oceniają jednak, że koszty tego ryzyka nie powinny stwarzać zagrożenia systemowego.
- 07.12.2023BankiInformacje z gospodarki
Glapiński: Inflacja będzie nadal stopniowo, choć wolniej, spadać w kolejnych kwartałach
Warszawa, 07.12.2023 (ISBnews) - Po gwałtownym spadku w poprzednich miesiącach, obecnie spadek inflacji - co naturalne - jest już wolniejszy, ale inflacja będzie nadal stopniowo spadać w kolejnych kwartałach, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Inflacja spada i jest na ścieżce zmierzającej do celu inflacyjnego, podkreślił.
- 07.12.2023BankiWyniki finansoweInformacje z gospodarki
Glapiński: Ewentualne dalsze decyzje RPP ws. stóp proc. będą możliwe w marcu
Warszawa, 07.12.2023 (ISBnews) - Obecne elementy niepewności związane m.in. z cenami administracyjnymi i VAT na żywność powinny zostać wyjaśnione do marca, kiedy Narodowy Bank Polski (NBP) przedstawi kolejną projekcję inflacyjną; wtedy też możliwe będą "ewentualne dalsze decyzje" Rady Polityki Pieniężnej (RPP), zapowiedział prezes NBP i przewodniczący Rady Adam Glapiński.
- 07.12.2023Banki
Santander BP: Po orzeczeniu TSUE banki wciąż mogą dochodzić zwrotu kapitału
Warszawa, 07.12.2023 (ISBnews) - Po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) banki wciąż mają otwartą drogę do dochodzenia zwrotu kapitału wraz z ewentualnymi roszczeniami o koszt pieniądza w czasie, ocenia dyrektor Departamentu Obsługi Prawnej Biznesu w Santander Bank Polska Kamil Biedroń.