BNP Paribas BP: Prawdopodobieństwo braku zmian stóp proc. przez dłuższy czas jest wysokie
Warszawa, 26.04.2024 (ISBnews) - Prawdopodobieństwo utrzymania stóp procentowych w Polsce bez zmian przez dłuższy czas jest wysokie, ocenia BNP Paribas Bank Polska. Według ekonomistów banku, mimo, że presja inflacyjna osłabła dzięki deflacji cen żywności i niższych cen surowców, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) skoncentruje się na efektach utrzymującej się wysokiej dynamiki płac realnych i na stronie popytowej w kontekście ryzyk dla ścieżki inflacji i będzie utrzymywać kurs restrykcyjny.
"Decyzje w ramach polityki pieniężnej są podejmowane nie tylko w kontekście bieżącej, ale i przyszłej sytuacji gospodarczej. Transmisja zmian w polityce pieniężnej do gospodarki trwa około 6 kwartałów. W praktyce oznacza to, że decyzje o stopach procentowych podejmowane w drugiej połowie przyszłego roku będą najsilniej oddziaływać na wzrost gospodarczy i inflację dopiero w 2027 roku. Uważamy jednocześnie, że prawdopodobieństwo, iż stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie przez dłuższy czas wciąż jest relatywnie wysokie. Przyspieszający wzrost gospodarczy może bowiem skłaniać członków RPP ku bardziej zachowawczej postawie" - czytamy w raporcie banku "Polska gospodarka przyspiesza - czynniki wpływające na skalę ożywienia gospodarczego w latach 2024-25".
Jednocześnie bank podtrzymał w scenariuszu bazowym dotychczasową prognozę stóp procentowych NBP zakładającą obniżkę o 50 pb w listopadzie 2024 r.
"Nie uważamy jednak, że będzie to początek miarowego cyklu łagodzenia polityki pieniężnej, choć spodziewamy się dalszych dostosowań stóp procentowych w dół na przestrzeni przyszłego roku" - czytamy dalej.
Bank oczekuje, że po osiągnięciu dołka w marcu dynamika cen konsumpcyjnych w Polsce przyspieszy do ok. 4,5% r/r na koniec br. W drugiej połowie 2025 roku inflacja CPI znajdzie się poniżej górnej granicy pasma odchyleń od celu inflacyjnego NBP (3,5%), choć będzie przekraczać 2,5%.
Ekonomiści szacuje roczną dynamikę cen usług na 6-7% w kolejnych miesiącach.
Inflacja bazowa (z wyłączeniem energii, paliw, żywności) wyhamuje w połowie br. do ok. 4% r/r, a w okresie lato-jesień nieco przyspieszy do 4,5% r/r, prognozuje bank.
"W przyszłym roku niższa dynamika płac powinna wspierać spadek rocznego tempa wzrostu cen bazowych w kierunku 3,5%" - czytamy dalej.
"W warunkach szybko rosnących nominalnych dochodów gospodarstw domowych, które naszym zdaniem zwiększą się w tym roku o 12%, pozostaje pytanie jaka część wzrostu zostanie przeznaczona na wydatki konsumpcyjne a jaka zaoszczędzona. Badania ankietowe sugerują, że gospodarstwa domowe 'chciałyby i zjeść, i mieć ciastko' i, według nas, w tym roku 'kawa nie będzie wykluczać herbaty'. Zgodnie z naszymi prognozami, 5% realny wzrost konsumpcji powinien pozwolić na zwiększenie oszczędności brutto gospodarstw domowych względem ubiegłego roku o 65 mld zł, co jest równoważne ze wzrostem stopy oszczędności z około 2,5% w 2023 roku do ponad 5% w tym" - napisano w raporcie.
Bank szacuje, że polskie PKB urośnie w 2024 i 2025 r. o 4% r/r, a ryzykiem perspektyw polskiej gospodarki jest stagnacja niemieckiej gospodarki - "szczególnie niepokoić może zastój w niemieckich branżach przetwórczych, gdzie póki co nie widać sygnałów zwiastujących rychłą poprawę koniunktury".
"Niezależnie od ostatecznej trajektorii (nie wykluczamy, że wzrost może być nieco wolniejszy w tym, a szybszy w przyszłym roku) sądzimy, że na koniec 2025 roku PKB będzie o ponad 8% wyższy niż na koniec ubiegłego roku. W tym roku wzrost gospodarczy napędzany będzie przede wszystkim przez odradzającą się konsumpcję – wynik szybko rosnących dochodów gospodarstw domowych, które według nas w ujęciu nominalnym zwiększą się o około 12%" - czytamy dalej.
Bank zaznacza, że w ostatnich dniach na rynku walutowym widoczna była wyraźna korekta i skok kursu EUR/PLN z powrotem w okolice poziomu 4,3-4,35, co było wypadkową sytuacji globalnej w tym wzrostu napięć geopolitycznych.
"Fundamentalny obraz złotego nie uległ jednak zmianie i podtrzymujemy naszą punktową prognozę kursu EUR/PLN na poziomie 4,25 w drugiej połowie bieżącego roku. Dobre perspektywy wzrostu gospodarczego, wspierane m.in. przez odblokowane fundusze unijne, powinny w dalszym ciągu być czynnikiem uatrakcyjniającym napływ kapitału zagranicznego do Polski" - oceniono w raporcie.
Bank wskazał, że wraz z ożywieniem popytu krajowego, pogarszający się eksport netto "nie powinien być na tyle silnym czynnikiem, aby zapobiec umocnieniu złotego w horyzoncie najbliższych 6 miesięcy".
"Szacujemy, że w tym roku deficyt na rachunku bieżącym wyniesie tylko 0,5% PKB. Polski przemysł do tej pory nie stracił swojej konkurencyjności względem państw strefy euro i mimo że sądzimy, że w dłuższej perspektywie wyższa krajowa inflacja, napędzana przez szybki wzrost płac, zacznie 'ciążyć' złotemu, to nie jest to raczej temat na bieżący rok" - podsumowano.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 25.11.2024Banki
ZBP: Banki zawarły ok. 107 tys. ugód pozasądowych z frankowiczami i 10 tys. ugód sądowych
Banki zawarły do końca września ok. 107 tys. ugód pozasądowych z posiadaczami kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich, poinformował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek. Ponadto zawarto ok. 10 tys. ugód sądowych, a liczba takich ugód wynosi obecnie ok. 1 tys. miesięcznie.
- 25.11.2024Banki
Prezes ZBP: Po konsultacjach wiemy, jaka wersja WIRF zastąpi WIBOR, decyzja przed świętami
Po drugiej turze konsultacji wszystkich interesariuszy zainteresowanych reformą wskaźników referencyjnych wiadomo już, która wersja wskaźnika WIRF zastąpi WIBOR, jednak wybór ten zostanie ogłoszony w grudniu, najprawdopodobniej przed świętami Bożego Narodzenia, wynika z wypowiedzi prezesa Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusza Białka.
- 25.11.2024Analizy i raportyBanki
Mind&Roses: 46% bankowców oczekuje wzrostu kredytów mieszkaniowych w ciągu 6 miesięcy
Odsetek bankowców spodziewających się wzrostu kredytów mieszkaniowych dla klientów indywidualnych w ciągu 6 miesięcy wzrósł do 46% w listopadzie br. z 40% przed miesiącem, wynika z "Monitora Bankowego", opublikowanego przez firmę badawczą Mind&Roses. Odsetek oczekujących wzrostu kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw w tym czasie spadł odpowiednio do 41% z 42%.
- 25.11.2024Analizy i raportyBanki
AMRON-SARFiN: Wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła o 21,9% r/r w III kw. 2024 r.
Banki udzieliły 45 897 nowych kredytów mieszkaniowych w II kw. 2024 r., co oznacza wzrost o 12,63% kw/kw i wzrost o 1,02% r/r, wynika z raportu AMRON-SARFiN. Wartość nowo udzielonych kredytów wyniosła 19,32 mld zł, co oznacza wzrost o 1,03% kw/kw i wzrost o 21,92% r/r.
- 21.11.2024BankiAnalizy ekspertów
BOŚ: Stopniowa poprawa produkcji budowlano-montażowej nastąpi w II poł. 2025 r.
Segmentem stabilizującym sektor produkcji budowlano-montażowej jest rynek mieszkaniowy, gdzie sytuacja stopniowo poprawia się wraz z lekkim wzrostem liczby mieszkań w budowie, oceniają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Według nich, biorąc pod uwagę dużą zmienność danych z budownictwa, w tym odsezonowanych, nie nastąpi głębszy spadek aktywności w kolejnych miesiącach i od II połowy przyszłego roku sytuacja będzie stopniowo poprawiać się.