BOŚ: Wzrost płac utrzyma się powyżej 10% r/r do końca br., obniży się do 8-9% r/r w 2025r.
Pomimo mniej sprzyjającego otoczenia cyklicznego dynamika wzrostu płac utrzyma się powyżej 10% r/r do końca br. i obniży się do 8-9% r/r w 2025 r, szacują ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
"Należy cały czas pamiętać, że poza efektem cyklicznym, na poziom dynamiki wynagrodzeń istotnie wpływa poziom płacy minimalnej, który podtrzymuje dynamikę płac na dwucyfrowym poziomie. Z tego względu, pomimo, mniej sprzyjającego otoczenia cyklicznego oczekujemy utrzymania do końca roku dynamiki płac powyżej 10% r/r. Jednocześnie, przy planowanym wyraźnie niższym wzroście płacy minimalnej od stycznia 2025 r. (zakładane ok 9% r/r, wobec ok. 20% w 2024 r.) i utrzymującym się niższym popycie na pracę, oczekujemy w przyszłym roku obniżenia dynamiki płac w kierunku 8-9% r/r" - czytamy w komentarzu BOŚ do danych GUS z rynku pracy.
Ekonomiści banku zwracają uwagę, że wyniki najnowszego badania NBP w sektorze przedsiębiorstw (Szybki Monitoring) potwierdzają wyraźne wzmocnienie trendu spadku dynamiki wynagrodzeń, na co wpływa zapewne obserwowane wychłodzenie koniunktury na krajowym rynku pracy oraz obniżenie wskaźnika inflacji.
"Te efekty dalej bardzo wyraźnie osłabiają presję płacową w sektorze przedsiębiorstw, na co wskazują respondenci badania NBP i tym samym na spadek odsetka przedsiębiorstw planujących wzrosty płac. Ten czynnik stoi zapewne za słabszym wynikiem dynamiki wrześniowych wynagrodzeń. W ograniczonym stopniu bowiem na te dane wpłynęły czynniki jednorazowe tj. zmiany kalendarza lub wysokości wypłat premii (bardzo słabe dane dot. wynagrodzeń w energetyce)" - czytamy dalej.
Dynamika wynagrodzeń w przetwórstwie przemysłowym, handlu i usługach, tj. najszerszych kategoriach obniżyła się we wrześniu, pomimo oczekiwanej poprawy z tytułu czynników kalendarzowych (większa liczba dni roboczych i tym samym wartość tzw. ruchomej części wynagrodzeń), podano także.
"Oczekując raczej stabilizacji niż poprawy dynamiki aktywności w krajowej gospodarce w nadchodzących kwartałach, nie oczekujemy silnej poprawy popytu na pracę, ale też, o ile nie dojdzie do silniejszego spowolnienia aktywności gospodarczej nie oczekujemy nasilenia jego spadku. Prognozujemy, że do końca br. dynamika zatrudnienia utrzyma się w okolicach -0,5% r/r, z początkiem 2025 r. będzie kształtowała się w okolicach 0% r/r, przy szansach na lekki wzrost w II poł. przyszłego roku" - podsumowano.
Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w wrześniu br. wzrosło o 10,3% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach spadło o 0,5% r/r.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 21.11.2024Analizy i raporty
Dąbrowski z RPP: Przy obecnych danych - obniżki stóp od VII, przy poprawie: od III-IV 2025
Przy obecnych danych obniżki stóp procentowych powinny rozpocząć się w lipcu 2025 r., jeśli natomiast nastąpi poprawa danych, cykl może się rozpocząć w marcu-kwietniu 2025 r., uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ireneusz Dąbrowski.
- 20.11.2024Analizy i raporty
KRD: 80% Polaków spodziewa się wzrostu kosztów życia i rachunków w ciągu roku
Wzrostu rachunków i kosztów życia w perspektywie kolejnych 12 miesięcy spodziewa się 80% Polaków, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD). Największy przewidywany skok - o 70% - dotyczy rachunków za ogrzewanie.
- 18.11.2024Analizy i raporty
NBP: Inflacja bazowa wyniosła 4,1% r/r w październiku; konsensus: 4,2% r/r
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,1% w październiku 2024 r. w ujęciu rocznym wobec 4,3% r/r w poprzednim miesiącu, podał Narodowy Bank Polski (NBP). W ujęciu miesięcznym inflacja bazowa wzrosła o 0,4%.
- 18.11.2024Analizy i raporty
Kotecki z RPP: Przy wysokich stopach proc. oprocentowanie rezerwy obowiązkowej jest zbędne
W środowisku wysokich stóp procentowych banki nie potrzebują "dodatkowej kroplówki" w postaci oprocentowania rezerwy obowiązkowej, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki. Co więcej, oprocentowanie rezerwy na poziomie stopy referencyjnej, czyli 5,75%, jest de facto transferem od podatnika do banków komercyjnych, dodał.
- 15.11.2024Analizy i raporty
PKO BP: Inflacja wzrośnie do ok. 5,5% w marcu 2025, przy częściowym odmrożeniu cen energii
PKO Bank Polski prognozuje, że inflacja konsumencka CPI wzrośnie do ok. 5,5% w marcu 2025 r. przy częściowym odmrożeniu cen energii.