CBRE: Inwestycje na rynku nieruchomości w I-III kw. br. o 25% wyższe niż w całym 2023 r.
Wartość inwestycji na polskim rynku nieruchomości sięgnęła 2,6 mld euro w I-III kw. 2024 r., co jest wynikiem o 25% wyższym niż odnotowany w całym 2023 roku, wynika z danych CBRE. W całym br. wartość inwestycji w porównaniu do poprzedniego roku może się nawet podwoić, podała firma.
"Wzrost aktywności inwestorów spowodował ożywienie na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Wartość inwestycji od początku tego roku sięgnęła 2,6 mld euro, co jest wynikiem o 25% wyższym niż odnotowany w całym 2023 roku - wynika z najnowszych danych CBRE. Na tę kwotę składają się 82 transakcje, z czego 38% miało miejsce w sektorze biurowym, 29% w przemysłowym, a 24% dotyczyło obiektów handlowych. Biorąc pod uwagę, że przed końcem roku sfinalizowanych może zostać kilka kolejnych dużych transakcji, wartość inwestycji w porównaniu do poprzedniego roku może się nawet podwoić" - czytamy w komunikacie.
Head of investment properties, CBRE Przemysław Felicki zwrócił uwagę, że aktywizacja widoczna jest na całym rynku nieruchomości komercyjnych, ale największy przełom obserwujemy w obszarze obiektów handlowych.
"Biorąc pod uwagę cały 2024 rok, aktywność inwestorów w tym sektorze rośnie najszybciej. Wartość inwestycji sięgnęła dotychczas 612 mln euro. Tylko w trzecim kwartale w obiekty handlowe zainwestowano 115 mln euro, z czego większość w parki handlowe. Na rynku dominują miasta regionalne, w których miała miejsce zdecydowana większość transakcji. Jedynie 7% z nich dotyczyło Warszawy" - powiedział Felicki, cytowany w komunikacie.
Najwyższą wartość inwestycji i odsetek transakcji od początku 2024 roku odnotował sektor biurowy. Sięgnęła ona 999 mln euro, co stanowiło 38% wszystkich transakcji. W samym III kwartale zainwestowana kwota wyniosła 199 mln euro. Największą umową w tym okresie była sprzedaż biurowca Studio B w Warszawie, należącego do Skanski. Obiekt za sumę 86 mln euro kupiła spółka Stena Real Estate. Inwestorzy koncentrowali się przede wszystkim na stołecznym rynku, gdzie miało miejsce 77% wszystkich zakupów w sektorze biurowym w III kwartale br., wskazano w materiale.
Sektor przemysłowy utrzymuje dobre tempo wzrostu. Transakcje na tym rynku objęły 29% spośród wszystkich zarejestrowanych w obszarze polskich nieruchomości komercyjnych od początku 2024 roku. Ich łączna wartość wyniosła 764 mln euro, z czego większość zainwestowano w III kwartale - 470 mln euro, podano także.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 21.11.2024Analizy i raporty
Dąbrowski z RPP: Przy obecnych danych - obniżki stóp od VII, przy poprawie: od III-IV 2025
Przy obecnych danych obniżki stóp procentowych powinny rozpocząć się w lipcu 2025 r., jeśli natomiast nastąpi poprawa danych, cykl może się rozpocząć w marcu-kwietniu 2025 r., uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ireneusz Dąbrowski.
- 20.11.2024Analizy i raporty
KRD: 80% Polaków spodziewa się wzrostu kosztów życia i rachunków w ciągu roku
Wzrostu rachunków i kosztów życia w perspektywie kolejnych 12 miesięcy spodziewa się 80% Polaków, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD). Największy przewidywany skok - o 70% - dotyczy rachunków za ogrzewanie.
- 18.11.2024Analizy i raporty
NBP: Inflacja bazowa wyniosła 4,1% r/r w październiku; konsensus: 4,2% r/r
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,1% w październiku 2024 r. w ujęciu rocznym wobec 4,3% r/r w poprzednim miesiącu, podał Narodowy Bank Polski (NBP). W ujęciu miesięcznym inflacja bazowa wzrosła o 0,4%.
- 18.11.2024Analizy i raporty
Kotecki z RPP: Przy wysokich stopach proc. oprocentowanie rezerwy obowiązkowej jest zbędne
W środowisku wysokich stóp procentowych banki nie potrzebują "dodatkowej kroplówki" w postaci oprocentowania rezerwy obowiązkowej, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki. Co więcej, oprocentowanie rezerwy na poziomie stopy referencyjnej, czyli 5,75%, jest de facto transferem od podatnika do banków komercyjnych, dodał.
- 15.11.2024Analizy i raporty
PKO BP: Inflacja wzrośnie do ok. 5,5% w marcu 2025, przy częściowym odmrożeniu cen energii
PKO Bank Polski prognozuje, że inflacja konsumencka CPI wzrośnie do ok. 5,5% w marcu 2025 r. przy częściowym odmrożeniu cen energii.