Dąbrowski z RPP podtrzymuje, że obniżki stóp proc. mogą zacząć się od III kw. 2025 r.
Właściwy moment na rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych pojawi się najprawdopodobniej w III kw. 2025 r., ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ireneusz Dąbrowski, podtrzymując swoje stanowisko.
"RPP może zacząć obniżać stopy procentowe, kiedy ma pewność, że w najbliższym czasie te stopy i tak wrócą do pożądanego poziomu, czyli w Polsce to jest 2,5% +/1 pkt proc. Jeżeli Rada zobaczy w projekcjach, że w każdym wariancie jest trwały powrót do tego przedziału inflacyjnego, najlepiej - do tego celu inflacyjnego - to wtedy Rada może zacząć obniżać stopy procentowe. Na razie ten moment, który obserwujemy, to jest końcówka 2026 roku" - powiedział Dąbrowski w Telewizji Republika.
"Taki moment, kiedy racjonalnie można rozpocząć cykl obniżek stóp procentowych to jest druga połowa, czy trzeci kwartał 2025 roku. To jest sytuacja - wydaje się - bezpieczna. […] Ja jestem zdania, że ten trzeci kwartał jest tym momentem, kiedy najprawdopodobniej będzie można zacząć obniżać stopy procentowe" - dodał członek RPP.
Podkreślił, że procesy inflacyjne, które pojawiły się w gospodarce po szoku podażowym, czyli po wybuchu wojny na Ukrainie i po pandemii Covid-19 i wstrzymaniu łańcuchów dostaw są generalnie opanowane.
"Natomiast czym innym są procesy ekonomiczne - i to można powiedzieć, że wszystko jest pod kontrolą - a czym innym jest bieżący odczyt czynnika, czy w tym przypadku - wskaźnika inflacji. Na ten bieżący wskaźnik inflacji wpływ mają również decyzje administracyjne, nie tylko ściśle rynkowe. […] W tej chwili inflacja w dużej części jest obarczona tymi decyzjami regulacyjnymi" - wskazał Dąbrowski.
"Moim osobistym zdaniem, mamy sytuację taką, że te decyzje administracyjne, dotyczące cen regulowanych nie będą miały długoterminowo wpływu na procesy inflacyjne. Z związku z tym w obecnej chwili wystarczy tylko poczekać. A to oznacza, że w najbliższym czasie - takim bardzo krótkim czasie - nie dojdzie do obniżenia stóp procentowych" - podsumował.
W ub. tygodniu Dąbrowski powiedział, że procesy inflacyjne są już opanowane i wygaszane; wzrost cen energii może trochę wpłynąć na wskaźnik inflacji, ale na same procesy inflacyjne nie wpłynie. Podtrzymał wówczas opinię, według której przy aktualnych danych cykl obniżek stóp procentowych powinien się rozpocząć w III kwartale 2025 r.
RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 22.04.2025Analizy i raporty
Ebury: Złoty w niełatwych warunkach jest jedną z najlepiej radzących sobie walut na świecie
Warszawa, 22.04.2025 (ISBnews) - Ostatni tydzień był na rynku walutowym stosunkowo spokojny, w Wielki Piątek Trump wszystko to jednak zniweczył, w chaotyczny sposób atakując Fed w mediach społecznościowych. Złoty w niełatwych warunkach pozostaje jedną z najlepiej radzących sobie walut na świecie, oceniają analitycy Ebury Enrique Díaz-Alvarez, Matthew Ryan, Michał Jóźwiak.
- 22.04.2025Analizy i raporty
MFW obniżył prognozy wzrostu PKB Polski do 3,2% w 2025 r. i 3,1% w 2026 r.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył prognozę wzrostu PKB Polski na br. do 3,2% z 3,5% oczekiwanych w styczniu oraz do 3,1% na 2026 r. z odpowiednio 3,3% prognozowanych w styczniu.
- 22.04.2025BankiAnalizy i raporty
Citi Handlowy obniżył prognozę wzrostu PKB do 3,9% w 2025 i 3,2% w 2026 ze wzg. na cła USA
Biorąc pod uwagę efekty ceł w USA, Citi Handlowy obniżył prognozę tegorocznego tempa wzrostu PKB o 0,1 pkt proc. do 3,9% na 2025 r. i o 0,4 pkt proc. do 3,2% na 2026 r.
- 18.04.2025BankiAnalizy i raporty
ZBP: Liczba aktywnych klientów indywidualnych e-bankowości to 22,37 mln w IV kw. (aktual.)
W depeszy z 31 marca w piątym akapicie zmieniamy brzmienie fragmentu ostatniego zdania na: "liczba transakcji wzrosła o 8%, przekraczając 145 mln".
- 17.04.2025BankiAnalizy i raporty
EBC obniżył stopy procentowe o 25 pb
Rada Prezesów postanowiła obniżyć trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 25 punktów bazowych, podał bank. W szczególności decyzja o obniżeniu stopy depozytu w banku centralnym, która służy Radzie Prezesów do sterowania nastawieniem polityki pieniężnej, wynika z aktualnej oceny perspektyw inflacji, dynamiki inflacji bazowej i siły transmisji polityki pieniężnej.