Dąbrowski z RPP podtrzymuje, że obniżki stóp proc. mogą zacząć się od III kw. 2025 r.
Właściwy moment na rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych pojawi się najprawdopodobniej w III kw. 2025 r., ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ireneusz Dąbrowski, podtrzymując swoje stanowisko.
"RPP może zacząć obniżać stopy procentowe, kiedy ma pewność, że w najbliższym czasie te stopy i tak wrócą do pożądanego poziomu, czyli w Polsce to jest 2,5% +/1 pkt proc. Jeżeli Rada zobaczy w projekcjach, że w każdym wariancie jest trwały powrót do tego przedziału inflacyjnego, najlepiej - do tego celu inflacyjnego - to wtedy Rada może zacząć obniżać stopy procentowe. Na razie ten moment, który obserwujemy, to jest końcówka 2026 roku" - powiedział Dąbrowski w Telewizji Republika.
"Taki moment, kiedy racjonalnie można rozpocząć cykl obniżek stóp procentowych to jest druga połowa, czy trzeci kwartał 2025 roku. To jest sytuacja - wydaje się - bezpieczna. […] Ja jestem zdania, że ten trzeci kwartał jest tym momentem, kiedy najprawdopodobniej będzie można zacząć obniżać stopy procentowe" - dodał członek RPP.
Podkreślił, że procesy inflacyjne, które pojawiły się w gospodarce po szoku podażowym, czyli po wybuchu wojny na Ukrainie i po pandemii Covid-19 i wstrzymaniu łańcuchów dostaw są generalnie opanowane.
"Natomiast czym innym są procesy ekonomiczne - i to można powiedzieć, że wszystko jest pod kontrolą - a czym innym jest bieżący odczyt czynnika, czy w tym przypadku - wskaźnika inflacji. Na ten bieżący wskaźnik inflacji wpływ mają również decyzje administracyjne, nie tylko ściśle rynkowe. […] W tej chwili inflacja w dużej części jest obarczona tymi decyzjami regulacyjnymi" - wskazał Dąbrowski.
"Moim osobistym zdaniem, mamy sytuację taką, że te decyzje administracyjne, dotyczące cen regulowanych nie będą miały długoterminowo wpływu na procesy inflacyjne. Z związku z tym w obecnej chwili wystarczy tylko poczekać. A to oznacza, że w najbliższym czasie - takim bardzo krótkim czasie - nie dojdzie do obniżenia stóp procentowych" - podsumował.
W ub. tygodniu Dąbrowski powiedział, że procesy inflacyjne są już opanowane i wygaszane; wzrost cen energii może trochę wpłynąć na wskaźnik inflacji, ale na same procesy inflacyjne nie wpłynie. Podtrzymał wówczas opinię, według której przy aktualnych danych cykl obniżek stóp procentowych powinien się rozpocząć w III kwartale 2025 r.
RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 17.07.2025RaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyAnalizy i raportyInformacje ogólneFinanse i kredyty
Na jakie mieszkanie stać singla, parę i rodzinę z dzieckiem? [Czerwiec 2025]
Na jaki kredyt mieszkaniowy mogli liczyć w czerwcu przeciętnie zarabiający single, bezdzietne pary i rodziny? Jak zmieniła się ich zdolność kredytowa? Jaki miały wybór mieszkań? Eksperci portali RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl prześwietlili pod tym kątem ofertę banków oraz firm deweloperskich działających w siedmiu największych metropoliach.
- 16.07.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarkiAnalizy i raporty
Kochalski z RPP: Pozostało 25-50 pb cięć stóp w br., obniżka we IX niewykluczona - wywiad
Pogłębienie procesów dezinflacyjnych mogłoby stanowić argument za dostosowawczym cięciem stóp procentowych we wrześniu, ocenił w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski. Wskazał, że miał większe przekonanie o tym, iż w lipcu powinna nastąpić obniżka stóp niż przekonanie o konieczności cięć stóp na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym (tj. we wrześniu). Według niego, łączna przestrzeń do luzowania monetarnego może wynosić jeszcze 25-50 pb do końca br., ale nie postrzega go w kategoriach cyklu obniżek stóp procentowych.
- 15.07.2025Informacje ogólneGospodarkaFinanse i kredytyAnalizy i raporty
ZPF: Dla 91% Polaków oddawanie długów jest obowiązkiem moralnym
Oddawanie długów jest obowiązkiem moralnym dla 91% Polaków (porównywalnie z 2024 r. i wobec 97% w 2016 r.), ale jednocześnie prawie połowa usprawiedliwia przepisywanie majątku na rodzinę, by uciec przed wierzycielem, a także unikanie komornika, wynika z raportu Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF).
- 04.07.2025Informacje z gospodarkiBankiGospodarkaAnalizy i raportyFinanse i kredyty
BFG: Wskaźnik jakości kredytów w sektorze bankowym poprawił się r/r do 4,06% w V 2025
Wskaźnik jakości kredytów w sektorze bankowym wyniósł 4,06% w maju 2025 r. w porównaniu do 4,47% rok wcześniej, podał Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).
- 04.07.2025Informacje z gospodarkiBankiGospodarkaAnalizy i raportyFinanse i kredyty
BFG: Kredyty w sektorze bankowym wzrosły o 5,9%, depozyty - o 7,1% w I-V 2025 r.
Wolumen kredytów klientowskich w sektorze bankowym zwiększył się o 5,9% r/r do 1 354 mld zł na koniec maja 2025 r., zaś depozytów - o 7,1% r/r do 2 065,3 mld zł, podał Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).