Deloitte: Dyrektorzy finansowi z Polski przewidują inflację ok. 5,1% w 2025 r.
Dyrektorzy finansowi (CFO) w Europie Środkowej oczekują spadku inflacji w całym regionie do 2,9% w 2025 roku, w porównaniu do 6,1% prognozowanych rok wcześniej, wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Nieco mniej optymistyczni są dyrektorzy finansowi z Polski, którzy spodziewają się w naszym kraju inflacji na poziomie 5,1%.
"Coraz więcej dyrektorów finansowych dostrzega oznaki stabilizacji, nawet w warunkach niepewnego otoczenia gospodarczego. Jak wynika z raportu [...], 34% CFO w Europie Środkowej ocenia perspektywy finansowe swoich firm jako lepsze niż sześć miesięcy temu. W Polsce ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi 50%. Mimo poprawy nastrojów, zarządzający nadal mierzą się z licznymi wyzwaniami, takimi jak napięcia geopolityczne, niedobór wykwalifikowanej siły roboczej i ryzyka związane z cyberatakami" - czytamy w komunikacie poświęconym badaniu "2025 Central Europe CFO Report".
"40% respondentów nadal uznaje niepewność warunków za jeden z kluczowych czynników dla prowadzenia działalności, choć widzimy w tym obszarze poprawę w stosunku do poprzednich edycji badania. Nadal jednak tylko 8% respondentów ocenia poziom niepewności jako niski. Przedsiębiorstwa w Polsce i regionie stawiają więc na ostrożne strategie zarządzania ryzykiem i stabilne strategie rozwoju" - dodała partnerka, liderka zespołu Finance & Performance w Polsce w Deloitte Monika Warmbier, cytowana w komunikacie.
W obliczu utrzymującej się niepewności aż 67% polskich dyrektorów finansowych uważa, że nie jest to dobry moment na podejmowanie większego ryzyka biznesowego, co jest zgodne z trendem obserwowanym w całym regionie, wskazano również.
Niepewność utrzymuje się w wielu obszarach, a największe obawy CFO dotyczą tych samych ryzyk, co w poprzednich latach - braku wykwalifikowanej siły roboczej, napięć geopolitycznych oraz spadku popytu, nie tylko na rynkach krajowych, ale też zagranicznych. Spośród wszystkich ankietowanych krajów w regionie, w Polsce i krajach bałtyckich szczególnie odczuwalne jest ryzyko geopolityczne w związku z wojną w Ukrainie, co wpływa na strategie zarządzania ryzykiem i długofalowe plany inwestycyjne.
Dodatkowym wyzwaniem są zagrożenia makroekonomiczne i technologiczne. Dyrektorzy finansowi obawiają się przede wszystkim nieprzewidywalnych skoków inflacji, a 67% respondentów uznaje wzrost ataków ransomware i innych cyberzagrożeń za wysoce prawdopodobny scenariusz na nadchodzące miesiące. W obliczu tych ryzyk CFO w Europie Środkowej planują się koncentrować przede wszystkim na redukcji kosztów (30%), wzroście organicznym (22%) oraz rozwoju na istniejących rynkach (10 %), wymieniono w materiale.
Geopolityka pozostaje jednym z najistotniejszych czynników kształtujących strategię firm - 95% CFO w Europie Środkowej (94% w Polsce) dostrzega jej wpływ na cele strategiczne swoich organizacji. Świadomość zmienności otoczenia biznesowego sprawia, że 83 % dyrektorów finansowych w regionie na bieżąco monitoruje wydarzenia polityczno-gospodarcze, choć w Polsce ten odsetek jest nieco niższy (75%). W obliczu dynamicznych zmian rola CFO ewoluuje, a ich wpływ na decyzje zarządów staje się coraz bardziej znaczący.
"Dyrektorzy finansowi stają się kluczowymi doradcami biznesu, łącząc kompetencje strategiczne, analityczne i technologiczne. Wyniki naszego badania pokazują, że trzy czwarte CFO w Polsce dostrzega wzrost swojego wpływu na kluczowe decyzje w firmie w ciągu ostatnich pięciu lat. Ich zadania już dawno wykroczyły poza klasyczne zarządzanie finansami - obecnie coraz częściej obejmują ocenę ryzyka, a także prowadzenie transformacji cyfrowej. Przewidujemy, że pełniona przez nich rola będzie nadal ewoluować, szczególnie w obszarach związanych z odpornością operacyjną w niestabilnym otoczeniu rynkowym" - dodał CFO Program Lead, partner w dziale doradztwa podatkowego w Deloitte Robert Nowak.
W 17. edycji badania "2025 Central Europe CFO Survey" wzięło udział ponad 650 dyrektorów finansowych pochodzących z 14 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Przeprowadzona ankieta miała na celu sprawdzenie nastrojów panujących wśród kadry zarządzającej działami finansowymi oraz oczekiwań co do najbliższej przyszłości.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 21.02.2025Informacje ogólneAnalizy i raporty
Tygodniowy przegląd informacji z sektora finansów i bankowości
Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora finansów, bankowości i ubezpieczeń z okresu 17-21 lutego.
- 20.02.2025BankiAnalizy i raporty
Bank Pekao: Wzrost płac wyniesie ok. 9% w br. utrudniając trwały powrót inflacji do celu
Wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw będzie kształtować się w pobliżu 9% w br. i utrudni trwały powrót inflacji do celu, prognozują ekonomiści Banku Pekao.
- 20.02.2025Analizy i raporty
ZPF: 59,8% Polaków ma nadwyżki finansowe i może oszczędzać wg stanu na I kw. 2025 r.
Odsetek Polaków deklarujących skłonność do oszczędzania spadł do 59,8% w I kw. br. z 62,3% kwartał wcześniej, wynika z badania przeprowadzonego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.
- 20.02.2025Analizy i raporty
ING BSK: Popyt krajowy uruchomi ożywienie w przemyśle w br.
Cykl koniunkturalny dla przemysłu będzie przebiegał nietypowo w br., "działając na jednym silniku" - popycie wewnętrznym, przy słabym drugim - czyli eksporcie, oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego. Według nich silniejsze odbicie w przemyśle nastąpi w II poł. br. w związku z ożywieniem inwestycji.
- 20.02.2025Informacje z gospodarkiAnalizy i raporty
GUS: Płace w firmach wzrosły o 9,2% r/r, zatrudnienie spadło o 0,9% r/r w styczniu
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w styczniu br. wzrosło o 9,2% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach spadło o 0,9% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).