Duda z RPP: PKB wzrośnie o ok. 3% r/r w III kw., solidny wzrost inwestycji w 2025 - wywiad
Polska gospodarka, ze względu na wciąż silnie osłabioną koniunkturę w swoim otoczeniu, może zanotować nieco niższe tempo wzrostu w III kw. br. względem prognoz z ostatniej projekcji banku centralnego, ale w całym br. prognoza PKB na poziomie 3% r/r nie jest zagrożona, oceniła w rozmowie z ISBnews członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Iwona Duda. Według niej, poprawa struktury PKB Polski nastąpi w przyszłym roku, gdy inwestycje solidnie przyspieszą, a dynamika PKB powinna być zgodna z ostatnimi przewidywaniami z projekcji.
"Tempo wzrostu PKB w Polsce w ostatnich kwartałach wygląda dość dobrze zarówno na tle krajów Europy Środkowo Wschodniej, jak i w odniesieniu do strefy euro. Szczególnie słaba koniunktura utrzymuje się w Niemczech. Gospodarka niemiecka pozostaje w trudnej sytuacji, odnotowując kolejne spadki PKB, a oczekiwane ożywienie wciąż przesuwa się z kwartału na kwartał. W polskiej gospodarce zanotowaliśmy dobry wynik za II kwartał - wzrost na poziomie 3,2% r/r. W III kwartale przewidywany wzrost PKB według projekcji lipcowej to 3,1% r/r - ta dynamika może nieznacznie obniżyć się, biorąc pod uwagę właśnie uwarunkowania zewnętrzne, niekorzystnie oddziałujące na nasz sektor eksportowy. W III kwartale polska gospodarka - spodziewam się - zanotuje dynamikę wzrostu w okolicach 3%" - powiedziała Duda w rozmowie z ISBnews.
Zaznaczyła, że obecnie siłą napędową polskiej gospodarki pozostaje popyt wewnętrzny, w tym konsumpcja, wspierana silnym przyrostem realnych dochodów.
"O poprawie aktywności inwestycyjnej możemy mówi dopiero w przyszłym roku, gdy nastąpi wzrost napływu środków unijnych z nowej perspektywy finansowej oraz większe wykorzystanie środków z KPO" - dodała.
"Jeśli chodzi o realizację prognozy wzrostu gospodarczego na poziomie 3% w tym roku, wydaje mi się, że jak najbardziej jest to prawdopodobne. W przyszłym roku liczę na duży wzrost inwestycji - ten silnik będzie miał istotną wagę w rozpędzaniu się gospodarki powyżej potencjału. W obecnej chwili prognoza dynamiki wzrostu gospodarczego na przyszły rok na poziomie 3,8% z projekcji lipcowej ma wysokie szanse na realizację" - podsumowała członkini Rady.
Jak wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP) wzrost PKB sięgnie 3% w 2024 r., a następnie przyspieszy do 3,8% w 2025 r. oraz spowolni do 3,1% w 2025 r. Tempo wzrostu w ujęciu r/r wyniesie 3,1% r/r w III kw. br. i 4% r/r w IV kw. br. W 2025 r. PKB wyniesie - według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej w odpowiednich kwartałach: 4,3%, 4,1%, 3,7%, 3,3%. W 2026 r. będzie to odpowiednio - w kolejnych kwartałach: 3%, 3,2%, 3,2% i 3%.
Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), PKB (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł o 3,2% r/r w II kw. 2024 r. wobec 2% wzrostu r/r w I kw. br. (wobec 0,6% spadku r/r w II kwartale 2023 r.). Szybki szacunek PKB za III kw. 2024 roku GUS opublikuje 14 listopada br.
Renata Oljasz
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 21.11.2024Analizy i raporty
Dąbrowski z RPP: Przy obecnych danych - obniżki stóp od VII, przy poprawie: od III-IV 2025
Przy obecnych danych obniżki stóp procentowych powinny rozpocząć się w lipcu 2025 r., jeśli natomiast nastąpi poprawa danych, cykl może się rozpocząć w marcu-kwietniu 2025 r., uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ireneusz Dąbrowski.
- 20.11.2024Analizy i raporty
KRD: 80% Polaków spodziewa się wzrostu kosztów życia i rachunków w ciągu roku
Wzrostu rachunków i kosztów życia w perspektywie kolejnych 12 miesięcy spodziewa się 80% Polaków, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD). Największy przewidywany skok - o 70% - dotyczy rachunków za ogrzewanie.
- 18.11.2024Analizy i raporty
NBP: Inflacja bazowa wyniosła 4,1% r/r w październiku; konsensus: 4,2% r/r
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,1% w październiku 2024 r. w ujęciu rocznym wobec 4,3% r/r w poprzednim miesiącu, podał Narodowy Bank Polski (NBP). W ujęciu miesięcznym inflacja bazowa wzrosła o 0,4%.
- 18.11.2024Analizy i raporty
Kotecki z RPP: Przy wysokich stopach proc. oprocentowanie rezerwy obowiązkowej jest zbędne
W środowisku wysokich stóp procentowych banki nie potrzebują "dodatkowej kroplówki" w postaci oprocentowania rezerwy obowiązkowej, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki. Co więcej, oprocentowanie rezerwy na poziomie stopy referencyjnej, czyli 5,75%, jest de facto transferem od podatnika do banków komercyjnych, dodał.
- 15.11.2024Analizy i raporty
PKO BP: Inflacja wzrośnie do ok. 5,5% w marcu 2025, przy częściowym odmrożeniu cen energii
PKO Bank Polski prognozuje, że inflacja konsumencka CPI wzrośnie do ok. 5,5% w marcu 2025 r. przy częściowym odmrożeniu cen energii.