Ebury: Po wypowiedzi prezesa NBP ws. obniżek stóp złoty najsłabszy do euro od pocz. lutego
Po wypowiedziach prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adama Glapińskiego, który wczoraj zasugerował, że stopy procentowe w br. mogą spaść o więcej niż 100 pb i zejść w przyszłym roku do 3,5% (z 5,75% obecnie), złoty osłabił się wobec euro do najniższego poziomu od początku lutego, poinformował starszy analityk Ebury Roman Ziruk.
Poniżej komentarz Ebury:
Czwartkowa konferencja prasowa prezesa NBP stanowi istotny zwrot w retoryce Glapińskiego i sugeruje, że cięcia stóp procentowych w Polsce zbliżają się wielkimi krokami. Wygląda na to, że w obliczu coraz bardziej jednoznacznych danych RPP w końcu doszła do podobnego wniosku, co konsensus ekonomistów i rynku. Potwierdzają się nasze przeczucia, że 2025 r. będzie stał pod znakiem rozluźniania polityki pieniężnej.
Trudno nie być zaskoczonym skalą wolty, jakiej dokonał prezes Glapiński, który wcześniej starał się za wszelką cenę unikać wyraźnych sugestii dotyczących ścieżki obniżek stóp procentowych. Jego obecna retoryka sugeruje, że cięcia mogą nawet przekroczyć zakładany przez nas scenariusz 50-100 pb obniżek w tym roku. Co więcej, o ile wcześniej rynek żywił mocne przekonanie, że najbardziej prawdopodobnym terminem na pierwsze cięcie jest lipiec - wówczas bowiem Rada mogłaby podeprzeć się nową projekcją inflacji - o tyle Glapiński zasadniczo zasygnalizował, że do cięcia (czy raczej dostosowania - przynajmniej na początku) może dojść w każdym momencie, również w maju.
Warto też zauważyć, że jego retoryka sugeruje, że obniżki mogą być bardziej agresywne niż "standardowe" 25 pb, co stanowi pewne echo scenariusza z 2023 r., kiedy to NBP dokonał 100 pb. cięć, poczynając od zaskakującego ruchu o 75 pb. Obecnie wszystko wskazuje na to, że polityka pieniężna będzie rozluźniania również w przyszłym roku. Glapiński zasugerował, że stopy mogą zejść wówczas do 3,5% wobec 5,75% obecnie.
W obliczu gołębiej retoryki Glapińskiego rynkowe szacunki kształtowania się stóp procentowych w przyszłości tąpnęły. Rynek doświadcza istotnych wahań, niemniej wyceny sugerują, że inwestorzy stawiają obecnie na mniej więcej 150 pb cięć stóp w 2025 r., co stanowi dorzucenie ponad jednej "standardowej" obniżki do wcześniejszych oczekiwań.
Ofiarą tego repricingu jest złoty. Kurs EUR/PLN wzrósł w czwartek do poziomu 4,23, najwyższego od pierwszych dni lutego, w kierunku jego podbicia oddziaływała jednak również częściowo sytuacja zewnętrzna. Kurs USD/PLN kształtuje się zgoła odmiennie - ze względu na gwałtowny wzrost pary EUR/USD po ogłoszeniach ceł odwetowych Trumpa znalazł się on w czwartek na najniższym poziomie od 2021 r.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 04.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówAnalizy i raporty
Zmienny apetyt na kredyty. Czy 2025 rok ożywi rynek hipoteczny?
Najpierw BIK ogłosił, że wartość wnioskowanych kredytów hipotecznych wzrosła w lutym o 37% rok do roku, teraz optymizm budzą nieoficjalne sygnały z banków za marzec. Trzeba jednak pamiętać, że odniesieniem są bardzo niskie wyniki z przeszłości. Sprawdzamy, jak od 2020 r. zmieniały się wskaźniki akcji kredytowej, jakie czynniki wpływały na jej dynamikę i jak rysują się prognozy na przyszłość. Czy budząca się wiosna obudzi też rynek kredytów mieszkaniowych?
- 04.04.2025Analizy i raporty
Kotecki z RPP: Obniżka stóp w maju 'bardzo możliwa', cięcie o 50 pb 'będzie na stole'
Obniżka stóp procentowych w maju jest "bardzo, bardzo możliwa", przy czym "na stole" będzie cięcie o 50 pb, ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki.
- 03.04.2025Analizy i raporty
Glapiński: Obniżka stóp proc. może nastąpić nawet w maju, w zależności od danych
Obniżka stóp procentowych może nastąpić nawet w maju lub czerwcu, w zależności od nowych danych, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Podkreślił, że w jego opinii powinno to być dostosowanie poziomu stóp, a nie początek cyklu.
- 03.04.2025Analizy i raporty
Glapiński chciałby 2 obniżek stóp po 50 pb, później kolejnej w br.; zejścia do 3,5% w 2026
Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński zadeklarował, że chciałby obniżenia stóp procentowych dwa razy po 50 pb i ewentualnych kolejnych decyzji, po przerwie, jeszcze w tym roku. Liczy on, że w przyszłym roku główna stopa referencyjna spadnie do ok. 3,5% (z 5,75% obecnie).
- 03.04.2025Analizy i raporty
Glapiński: RPP utrzymała stopy, ale jej nastawienie zmieniło się na 'bardziej gołębie'
Choć Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała wczoraj o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, zasadniczo zmieniło się jej nastawienie na "bardziej gołębie", poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.