Gdzie na przeprowadzkę trzeba długo czekać?
Na rynku nie brakuje inwestycji deweloperskich z terminem ukończenia dopiero w 2026 roku. Sprawdzamy udział takich projektów w dużych miastach.
W pierwszej połowie bieżącego roku deweloperzy pracowicie odbudowywali ofertę nowych mieszkań. Pod koniec czerwca na terenie siedmiu największych rynków (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, miasta GZM) było dostępnych około 55 500 nowych lokali mieszkalnych, czyli o 29% więcej niż pół roku wcześniej. Warto oczywiście mieć świadomość, że lokale wprowadzane do oferty często cechują się dość odległym terminem ukończenia. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jak duży udział w ofercie deweloperów mają mieszkania z terminem ukończenia w 2026 roku.
W bazie danych BIG DATA RynekPierwotny.pl znajdziemy informacje na temat terminu ukończenia dostępnych w ofercie inwestycji deweloperskich oraz mieszkań. Lepszym rozwiązaniem wydaje się uwzględnianie liczby lokali mieszkalnych z terminem ukończenia w 2026 roku, a nie liczby inwestycji. Taki udział dostępnych w ofercie nowych mieszkań, które mają być ukończone w 2026 roku wyglądał następująco pod koniec czerwca:
- Warszawa - 29% wszystkich mieszkań dostępnych w ofercie deweloperów
- Kraków - 18% dostępnych mieszkań
- Łódź - 28% dostępnych mieszkań
- Wrocław - 37% dostępnych mieszkań
- Poznań - 37% dostępnych mieszkań
- Trójmiasto - 19% dostępnych mieszkań
- Aglomeracja Katowicka (miasta z obszaru GZM) - 30% dostępnych mieszkań
Uwagę zwracają zwłaszcza niskie wyniki dotyczące Krakowa i Trójmiasta. W Mieście Kraka zdecydowanie największą część oferty (49%) stanowią lokale z terminem ukończenia przypadającym na 2025 r. Analogiczny wynik z Trójmiasta (46%) okazuje się niewiele mniejszy. Udział gotowych mieszkań na badanych rynkach wynosi natomiast od 8% (Warszawa) do 23% (Kraków).
Autor: Andrzej Prajsnar
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 18.09.2024Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Mieszkania na przeciętną kieszeń – sierpień 2024
Na jaki kredyt mieszkaniowy mogą liczyć przeciętnie zarabiający single, bezdzietne pary i rodziny? Jaki mają wybór nowych mieszkań w siedmiu największych metropoliach? Jak co miesiąc eksperci portali Rankomat.pl i RynekPierwotny.pl prześwietlili pod tym kątem ofertę banków i firm deweloperskich.
- 17.09.2024Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Jak przez lata rosły ceny wody?
W ostatnim czasie to podwyżki cen prądu były wiodącym tematem, jeżeli chodzi o inflację. Warto jednak pamiętać, że w ujęciu rocznym (lipiec 2023 r. – lipiec 2024 r.) zaopatrywanie w wodę podrożało bardziej (+12,4%), aniżeli nośniki energii (+10,1%). Tylko przez siedem miesięcy bieżącego roku, woda zdrożała o 9,3% (względem grudnia 2023 r.). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili się zatem przyjrzeć cenom wody w dłuższej perspektywie czasowej.
- 13.09.2024Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – sierpień 2024
Sierpień przyniósł w większości największych miast wzrost liczby mieszkań oferowanych na rynku wtórnym. Jednak nie wszędzie zatrzymało to wzrost cen. Z danych portalu GetHome.pl wynika, że średnia cena w przeliczeniu na metr kwadratowy wzrosła we Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście oraz w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Taniej było w Krakowie, zaś w Warszawie i Łodzi średnia cena metra kwadratowego lokali „z drugiej ręki” utrzymała poziom z lipca.
- 12.09.2024Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Sytuacja na rynku mieszkaniowym w 7 największych miastach – sierpień 2024
Przed rokiem sierpień był wyjątkowo pracowity dla deweloperów, gdyż w ofercie banków pojawił się „Bezpieczny Kredyt 2%”. W tym roku biura sprzedaży firm deweloperskich opustoszały. Wyjątkiem może być Kraków, w którym sprzedaż nowych mieszkań w miesiącach wakacyjnych wyraźnie się ożywiła, zaś deweloperzy zwiększyli ich podaż. Niestety, nie zatrzymało to wzrostu cen – wynika z raportu BIG DATA RynekPierwotny.pl.
- 10.09.2024Trendy rynkoweAnalizy ekspertów
Jak często deweloperzy budują tylko na wynajem?
Główny Urząd Statystyczny co miesiąc podaje informacje na temat liczby rozpoczętych i ukończonych mieszkań na sprzedaż oraz wynajem. Te statystyki obejmują lokale i domy budowane głównie przez deweloperów, a także przez spółdzielnie mieszkaniowe działające na zasadach deweloperskich. Oferta deweloperska w polskich warunkach kojarzy się wciąż z budowaniem mieszkań na sprzedaż. Od 2019 r. GUS analizuje jednak osobno mieszkania budowane komercyjnie z myślą o wynajmie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili przyjrzeć się statystykom na temat takich lokali.