Jak mocno podrożały działki w 2023 roku?
Niestety, w Polsce nadal brakuje szczegółowych, ogólnodostępnych oraz szybko publikowanych informacji cenowych na temat obrotu działkami. Właśnie dlatego musimy posiłkować się między innymi informacjami przekazywanymi przez deweloperów. Narodowy Bank Polski w ramach swojej cyklicznej ankiety niedawno zapytał niemal jedną czwartą rodzimych deweloperów budujących bloki o warunki prowadzenia działalności. Jedno z pytań odnosiło się do cen gruntów pod budownictwo wielorodzinne. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili przyjrzeć się wynikom ankiety, które dotyczą właśnie tej kwestii.
Narodowy Bank Polski już od pewnego czasu pyta inwestorów mieszkaniowych prowadzących działalność na różną skalę o zmiany cen gruntów pod bloki. Średnia z odpowiedzi ankietowych deweloperów na pytanie, o ile procent zmieniła się w danym roku cena ziemi netto pod projekty mieszkaniowe wielorodzinne w bardzo dobrych lokalizacjach (wynik z 16 miast wojewódzkich) wyglądała następująco:
- 2019 r. - wzrost o 25%
- 2020 r. - 22%
- 2021 r. - 42%
- 2022 r. - 30%
- 2023 r. - 32%
Analogiczne wyniki dotyczące zmiany cen gruntów pod budynki wielorodzinne w przeciętnych lokalizacjach (16 miast wojewódzkich) są następujące:
- 2019 r. - wzrost o 17%
- 2020 r. - 13%
- 2021 r. - 27%
- 2022 r. - 17%
- 2023 r. - 20%
Jak widać, deweloperzy zaraportowali większe podwyżki cen (nie tylko w 2023 r.) w przypadku bardzo dobrze zlokalizowanych działek. Warto dodać, że bardziej odczuwalne ubiegłoroczne zmiany dotyczyły działek z sześciu największych miast (działki w bardzo dobrych lokalizacjach - podwyżka o 34%, działki w przeciętnych lokalizacjach - o 22%) względem sytuacji z pozostałych dziesięciu miast wojewódzkich (podwyżka cen działek w bardzo dobrych lokalizacjach o 28%, w przeciętnych lokalizacjach o 17%). Można przypuszczać, że ankietowane firmy deweloperskie brały pod uwagę grunty, które są bardziej atrakcyjne z punktu widzenia rentowności inwestycji i łatwości zabudowy.
Źródło: GetHome.pl
- 19.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Mieszkania na "kredytową kieszeń" dla singla, pary i rodziny z dzieckiem [RAPORT]
Poszczególne miasta wojewódzkie różnią się nie tylko pod względem wielkości oferty nowych mieszkań oraz ich cen, ale także wysokością przeciętnych zarobków. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zbadali, na jaki kredyt mieszkaniowy mogą tam liczyć przeciętnie zarabiający single, bezdzietne pary i rodziny oraz jak duży mają wybór lokali do kupienia za ten kredyt.
- 18.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny zaczął wypłacać pieniądze poszkodowanym?
Nabywcy ponad 91 tys. mieszkań są pod ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG). Pierwszych czterech pokrzywdzonych przez nierzetelne firmy deweloperskie odzyskało już swoje pieniądze, w sumie ponad 2,2 mln zł – ustalił portal RynekPierwotny.pl.
- 13.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Powrót boomu mieszkaniowego za rogatkami największych miast!
W 2024 r. wzrosła podaż nowych mieszkań nie tylko w metropoliach, ale także w otaczających je miejscowościach. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile kosztują tam oferowane przez deweloperów mieszkania i czy są na nie chętni.
- 12.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Deweloperski fundusz coraz popularniejszy
Coraz więcej osób korzysta z ochrony zapewnianej przez Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Niebawem liczba chronionych nabywców przekroczy 150 000.
- 12.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Posiadaczom książeczek mieszkaniowych należą się miliardy złotych. Chętnych niewielu
20 tysięcy złotych – na tyle przeciętnie premii gwarancyjnej mogą liczyć posiadacze słynnych PRL-owskich książeczek mieszkaniowych. A co, jeśli taka książeczka gdzieś się zawieruszyła lub uległa zniszczeniu? Eksperci portalu GetHome.pl podpowiadają, co warto zrobić w takiej sytuacji.