Kightley z NBP: Natężenie ryzyka prawnego walut. kredytów mieszkaniowych zmniejszyło się
Natężenie ryzyka prawnego walutowych kredytów mieszkaniowych według Narodowego Banku Polskiego (NBP) zmniejszyło się, poinformowała wiceprezes NBP i pierwsza zastępczyni prezesa Marta Kightley. Wskazała, że polski sektor bankowy pozostawał w 2023 r. stabilny i odporny na szoki.
"W 2023 roku głównym zagrożeniem dla stabilności finansowej pozostawało ryzyko prawne walutowych kredytów mieszkaniowych. Jednak, według oceny NBP, jego natężenie zmniejszyło się. Ryzyko to jest skutecznie zarządzane przez banki, które od trzech lat tworzą odpowiednie rezerwy i aktywnie oferują klientom ugody. Koszty tych działań są wysokie i pozostaną takie w przyszłości, ale prawdopodobnie będą już istotnie niższe niż dotychczas" - powiedziała Kightley podczas prezentacji "Sprawozdania z wykonania założeń polityki pieniężnej na rok 2023" i "Sprawozdania z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2023 roku" podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.
Wskazała, że polski sektor bankowy pozostawał w 2023 r. stabilny i odporny na szoki.
"Przechodząc do omówienia działań NBP na rzecz stabilności finansowej, chciałabym podkreślić, że nasza ogólna ocena kondycji krajowego systemu finansowego i jego stabilności za ostatni rok jest pozytywna. Polski sektor bankowy pozostawał w 2023 r. stabilny i odporny na szoki. Testy warunków skrajnych prowadzone dwa razy w roku pokazują, że banki wykazywały wysoką zdolność do absorpcji strat przy utrzymaniu zdolności do świadczenia usług finansowych nawet w bardzo pesymistycznych scenariuszach makroekonomicznych" - powiedziała Kightley.
W opublikowanym na początku czerwca "Raporcie o stabilności systemu finansowego" NBP napisał, że krajowy sektor bankowy, stanowiący kluczowy element polskiego systemu finansowego, pozostaje odporny na szoki. Banki wykazują wysoką zdolność do absorpcji strat przy utrzymaniu zdolności do świadczenia usług finansowych nawet w pesymistycznych scenariuszach testów warunków skrajnych, podkreślono w raporcie.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 09.05.2025Banki
Pekao prognozuje kolejne obniżki stóp procentowych w lipcu i wrześniu - po 25 pb
Bank Pekao podtrzymał prognozę, że w tym roku stopy procentowe w Polsce zostaną obniżone łącznie o 100 pb, ale obecnie zakłada, że kolejne kroki to cięcia po 25 pb w lipcu i wrześniu, zamiast "50-tki" w czerwcu, jak prognozował wcześniej, podał bank. Według niego stopa docelowa to w dalszym ciągu 3,5% i zostanie osiągnięta pod koniec przyszłego roku.
- 08.05.2025BankiInformacje z gospodarki
Glapiński: Kolejna obniżka stóp w czerwcu wątpliwa, część członków RPP liczy na lipiec
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu jest wątpliwa, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Jednocześnie poinformował, że część członków RPP liczy na możliwość obniżenia stóp w lipcu.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Spadek stóp proc. o 1 pkt proc. to spadek wypływów z budżetu o 6,3 mld zł
Spadek stóp procentowych o 1 pkt proc. oznacza zmniejszenie wypływu środków z budżetu o 6,3 mld zł, szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
NBP: Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. i do 3,4% r/r w III kw. 2025 r.
Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. (z 4,9% r/r w I kw. br.) i do 3,4% r/r w III kw. tego roku, po czym wzrośnie do 4,1% w IV kw. 2025 r., wynika z prognozy przedstawionej przez Narodowy Bank Polski (NBP) podczas konferencji prasowej prezesa Adama Glapińskiego.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż +3,4% r/r w IV kw. 2024 r.
Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż 3,4% r/r zanotowane w IV kw. ub.r., szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.