Kochalski z RPP: Polityka fiskalna nie przybliżyła luzowania polityki pieniężnej - wywiad
Polityka fiskalna na rok przyszły nie przybliżyła scenariusza luzowania polityki pieniężnej, ocenił w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski.
"Ostatnie posiedzenie Rady było arcyważne, gdyż opiniowaliśmy projekt ustawy budżetowej na 2025 rok. Odnieśliśmy się do istotnej kwestii - tj. do oddziaływania polityki fiskalnej na gospodarkę, w tym zwłaszcza na dynamikę popytu. Osobiście uważam, że trzeba wyraźnie podkreślić, iż kształt polityki fiskalnej z punktu widzenia polityki pieniężnej ogranicza przestrzeń do luzowania polityki monetarnej. Powiedziałbym tak: zaplanowany kształt polityki fiskalnej - zarówno jej założenia, jak i możliwe oddziaływanie na gospodarkę, w tym na popyt, nie wzmacnia scenariusza potencjalnego luzowaniu polityki pieniężnej. Trudno przy tym poziomie deficytu znaleźć argument do luźniejszej polityki monetarnej obecnie - ten kształt polityki fiskalnej osłabia scenariusz obniżek stóp" - powiedział Kochalski w rozmowie z ISBnews.
Członek Rady wskazał, że w kontekście opiniowania ustawy budżetowej na na przyszły rok, Rada zmierzyła się z założeniami makroekonomicznymi tego projektu, "co znakomicie zsynchronizowało się z dyskusją nad listopadowym raportem o inflacji i PKB".
"Zderzenie tych dwóch dokumentów było dla mnie bardzo ważne, zwłaszcza, że pojawiają się głosy, które sugerują, jakoby powinniśmy możliwie jak najszybciej przystępować do dyskusji nad obniżkami stóp procentowych. Zwracają one uwagę na to, że działania regulacyjne nie mają bezpośredniego wpływu na procesy ekonomiczne, a właśnie nimi powinniśmy się zajmować przede wszystkim. Uważam jednak, że działania regulacyjne oddziałują na procesy ekonomiczne. Jeżeli podjęto decyzje o podwyżkach wynagrodzeń w sferze publicznej, to działania te automatycznie przełożyły się na dynamikę wynagrodzeń w pozostałych sektorach gospodarki. Więc procesów pieniężnych i gospodarczych nie powinno się separować od działań regulacyjnych. Nie powinniśmy izolować decyzji regulacyjnych i nigdy tego nie robiłem w przeszłości, również stojąc przed decyzją ewentualnych podwyżek stóp procentowych" - powiedział Kochalski.
Ocenił, że "kształt przyszłych działań osłonowych jest kluczowym obszarem niepewności".
"Podtrzymanie decyzji przez rząd w projekcie ustawy budżetowej na 2025 rok o zniesieniu osłon w moim rozumieniu może mieć wpływ na siłę nabywczą konsumentów - czyli ją osłabić. To z kolei może wpłynąć na niższą dynamikę PKB" - powiedział Kochalski.
Ocenił, że na tle na tle innych gospodarek mimo obniżonych prognoz, Polska notuje bardzo solidny wzrost gospodarczy.
"Niższe prognozy dla aktywności polskiej gospodarki będą z kolei sprzyjać niższej presji na wzrost wynagrodzeń" - powiedział Kochalski
"Mamy w stosunku do lipca trochę wyższe przewidywania, co do poziomu inflacji i jednocześnie słabsze prognozy dynamiki PKB i jednocześnie duży impet po stronie polityki fiskalnej, w żaden sposób nie oceniając posunięć rządów i kształtu tej polityki" - podsumował Kochalski.
Renata Oljasz
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Spadek stóp proc. o 1 pkt proc. to spadek wypływów z budżetu o 6,3 mld zł
Spadek stóp procentowych o 1 pkt proc. oznacza zmniejszenie wypływu środków z budżetu o 6,3 mld zł, szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
NBP: Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. i do 3,4% r/r w III kw. 2025 r.
Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. (z 4,9% r/r w I kw. br.) i do 3,4% r/r w III kw. tego roku, po czym wzrośnie do 4,1% w IV kw. 2025 r., wynika z prognozy przedstawionej przez Narodowy Bank Polski (NBP) podczas konferencji prasowej prezesa Adama Glapińskiego.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż +3,4% r/r w IV kw. 2024 r.
Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż 3,4% r/r zanotowane w IV kw. ub.r., szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wczorajsze dostosowanie poziomu stóp nie oznacza początku cyklu obniżek stóp
Wczorajsza decyzja o dostosowaniu poziomu stóp procentowych (tj. obniżce o 0,5 pkt proc.) nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek, poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Prezes ING BSK: Banki udzielałyby więcej kredytów, gdyby nie przeregulowanie gospodarki
Polski sektor bankowy ma wyjątkowo niski udział zaangażowania kredytowego w bilansie, kosztem zaangażowania w obligacje skarbowe, ale mógłby udzielać dużo więcej kredytów, gdyby nie przeregulowanie gospodarki, uważa nowy prezes ING Banku Śląskiego Michał Bolesławski.