Kotecki z RPP: Inflacja i wzrost PKB mogą być niższe niż założono w budżecie 2025 - wywiad
Średnioroczna inflacji konsumencka i wzrost PKB mogą być niższe niż w założeniach do budżetu państwa na 2025 r., ocenia w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki.
"Wygląda na to że, założenia budżetu na przyszły rok są dosyć optymistyczne, choć nie nierealistyczne. Jednak ostrożniej bym szacował wzrost gospodarczy na przyszły rok - założenie ok. 4% wzrostu PKB wydaje mi się dosyć optymistyczną wersją. Jeżeli mam rację, iż gospodarka nie będzie się tak szybko rozwijała, to również presja inflacyjna - czyli zapisana średnioroczna inflacja w budżecie na poziomie 5% - może być mało realistyczna. Może ona być nieco niższa" - powiedział Kotecki w rozmowie z ISBnews.
Według członka RPP, niższy szacunek przyszłorocznego wzrostu gospodarczego w dużej mierze zależy od rozwoju sytuacji w strefie euro.
"Ciąży nam - i trzeba mieć tego świadomość - słaba sytuacja makroekonomiczna w Europie, generalnie - w całej strefie euro. Niemcy i cała gospodarka eurozony nie kwitnie póki co, a jesteśmy z nią silnie związani. Nasza perspektywa wzrostu gospodarczego nie jest taka jak mogłaby być, gdyby strefa euro rosła w tempie 2%" - podsumował Kotecki.
W projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok przewidziano, że wzrost gospodarczy w kolejnych latach wyniesie: 3,9% w 2025 r., 3,5% w 2026 r., 3,1% w 2027 r. i 2,8% w 2028 r. (wobec 3,1% wzrostu oczekiwanego w br.). Z kolei średnioroczna inflacja przewidywana jest na poziomie: 5% w 2025 r., 3,1% w 2026 r., 2,6% w 2027 r. i 2,5% w 2027 r. (wobec 3,7% oczekiwanych w br.).
Lesław Kretowicz, Renata Oljasz
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 14.05.2025BankiAnalizy i raporty
BI/ PKO BP: Oszczędności ma 80% Polaków, doświadczenia z inwestycjami: 46%
Posiadanie oszczędności deklaruje 80% Polaków, natomiast co trzeci wskazuje, że ma ich na tyle dużo, aby w razie potrzeby wystarczyły na więcej niż 5 miesięcy. Większość pieniądze trzyma na kontach oszczędnościowych i lokatach, wynika z badania zrealizowanego we współpracy Business Insider Polska, agencji badawczej Maison & Partners oraz przy strategicznym wsparciu PKO Banku Polskiego. Blisko połowa (46%) badanych korzystała z produktów inwestycyjnych; 51% przy decyzji inwestycyjnej chciałaby skorzystać z rekomendacji eksperta - np. pracownika banku.
- 14.05.2025Analizy i raporty
Domański: Sytuacja finansów publicznych jest dobra, jesteśmy zadowoleni z dochodów z VAT-u
Dynamiki i tendencje dotyczące budżetu państwa i finansów publicznych są korzystne, zadowoleniem napawają dochody VAT-u, poinformował minister finansów Andrzej Domański.
- 14.05.2025Analizy i raporty
Domański: Oczekujemy ok. 4% wzrostu PKB w br., ważne są inwestycje w technolog przyszłości
Polska gospodarka przyspieszy do niemal 4% w 2025 r., ocenił minister finansów Andrzej Domański. Podkreślił, że istotny jest horyzont długoterminowy dla perspektyw koniunktury w Polsce i aby wieloletnia, długoterminowa ścieżka wzrostu była możliwie wysoka "potrzebujemy inwestycji w gospodarkę przyszłości".
- 14.05.2025Analizy i raporty
PIE: Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) spadł o 4,3 pkt m/m do 98,6 pkt w maju
Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) - badający nastroje polskich przedsiębiorstw - spadł o 4,3 pkt m/m do 98,6 pkt w maju, podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Bieżąca wartość MIK spadła o 2,6 pkt r/r.
- 13.05.2025Analizy i raporty
IPAG: Procesy inflacyjne będą hamować w II i III kw., na koniec roku CPI wyniesie 3,8% r/r
Procesy inflacyjne w Polsce będą hamować w II i III kw. 2025 r., a w ostatnim kwartale br. inflacja konsumencka CPI nieznacznie wzrośnie - do 3,8% r/r na koniec grudnia, prognozuje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG).