Kotecki z RPP: Obniżka stóp w maju 'bardzo możliwa', cięcie o 50 pb 'będzie na stole'
Obniżka stóp procentowych w maju jest "bardzo, bardzo możliwa", przy czym "na stole" będzie cięcie o 50 pb, ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki.
"Wydaje się, że jest to [obniżka stóp w maju] bardzo, bardzo możliwe. I takim argumentem, który przeważy, będą oczywiście marcowe dane dotyczące gospodarki. Przy czym uważam, że te marcowe dane będą bliższe tym słabym lutowym, niż styczniowym dobrym. Z tego powodu uważam, że majowa Rada będzie pierwszą Radą z obniżkami stóp procentowych" - powiedział Kotecki w Tok FM.
Dodał, że to, czy będą kolejne obniżki, będzie zależało od dalszej dyskusji.
"Po pierwsze, od tego, czy to będzie 50 pb - tak jak to dzisiaj już wycenia rynek - czy to będzie skromniej: 25 pb, czy w ogóle. Ale ja jednak uważam, że to już jest ten czas. Wtedy, w zależności od tego, co będzie w maju, będziemy podejmować dalsze działania" - dodał członek RPP.
Przyznał, że obniżka o 50 pb w maju "jest w grze, jest - czy będzie - na stole".
Podtrzymał, że w tym roku widzi przestrzeń na obniżki rzędu łącznie 50-100 pb. Podkreślił, że 100 pb widziałby "raczej jako maksimum" do końca roku.
Kotecki odniósł się też do wczorajszej wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczącego Rady Adama Glapińskiego, według której w przyszłym roku główna stopa referencyjna mogłaby spaść do 3,5% (z 5,75% obecnie).
"To jest więcej, niż ja zakładałem. Ja byłbym bardziej ostrożny. Wydawałoby mi się: 100 pb w tym roku i może 100 pb w przyszłym roku. Natomiast jeżeli sytuacja będzie gorsza, niż myślimy, to powinniśmy pewnie rzeczywiście mocniej te politykę luzować" - powiedział członek RPP.
Podczas wczorajszej konferencji prasowej Glapiński zadeklarował, że chciałby obniżenia stóp procentowych dwa razy po 50 pb i ewentualnych kolejnych decyzji, po przerwie, jeszcze w tym roku. Liczy on, że w przyszłym roku główna stopa referencyjna spadnie do ok. 3,5%.
Wcześniej podczas konferencji prezes NBP powiedział, że obniżka stóp procentowych może nastąpić nawet w maju lub czerwcu, w zależności od nowych danych. Nie wykluczył, że sam mógłby złożyć wniosek w tej sprawie.
Glapiński poinformował także, że RPP poprosiła go o przekazanie, że w najbliższym czasie może pojawić się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Wskazał, że nastąpił dopływ pozytywnych danych, ale obecnie nie wystarczył on Radzie do podjęcia decyzji o zmianie stóp.
Powiedział też, że choć RPP zdecydowała wczoraj o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, zasadniczo zmieniło się jej nastawienie na "bardziej gołębie". Wyjaśnił, że główną przyczyną było to, że Główny Urząd Statystyczny (GUS) zmienił koszyk inflacyjny na br. i z racji tej zmiany inflacja spadła o 0,4 pkt proc.
RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 04.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówAnalizy i raporty
Zmienny apetyt na kredyty. Czy 2025 rok ożywi rynek hipoteczny?
Najpierw BIK ogłosił, że wartość wnioskowanych kredytów hipotecznych wzrosła w lutym o 37% rok do roku, teraz optymizm budzą nieoficjalne sygnały z banków za marzec. Trzeba jednak pamiętać, że odniesieniem są bardzo niskie wyniki z przeszłości. Sprawdzamy, jak od 2020 r. zmieniały się wskaźniki akcji kredytowej, jakie czynniki wpływały na jej dynamikę i jak rysują się prognozy na przyszłość. Czy budząca się wiosna obudzi też rynek kredytów mieszkaniowych?
- 04.04.2025Analizy i raporty
Ebury: Po wypowiedzi prezesa NBP ws. obniżek stóp złoty najsłabszy do euro od pocz. lutego
Po wypowiedziach prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adama Glapińskiego, który wczoraj zasugerował, że stopy procentowe w br. mogą spaść o więcej niż 100 pb i zejść w przyszłym roku do 3,5% (z 5,75% obecnie), złoty osłabił się wobec euro do najniższego poziomu od początku lutego, poinformował starszy analityk Ebury Roman Ziruk.
- 03.04.2025Analizy i raporty
Glapiński: Obniżka stóp proc. może nastąpić nawet w maju, w zależności od danych
Obniżka stóp procentowych może nastąpić nawet w maju lub czerwcu, w zależności od nowych danych, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Podkreślił, że w jego opinii powinno to być dostosowanie poziomu stóp, a nie początek cyklu.
- 03.04.2025Analizy i raporty
Glapiński chciałby 2 obniżek stóp po 50 pb, później kolejnej w br.; zejścia do 3,5% w 2026
Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński zadeklarował, że chciałby obniżenia stóp procentowych dwa razy po 50 pb i ewentualnych kolejnych decyzji, po przerwie, jeszcze w tym roku. Liczy on, że w przyszłym roku główna stopa referencyjna spadnie do ok. 3,5% (z 5,75% obecnie).
- 03.04.2025Analizy i raporty
Glapiński: RPP utrzymała stopy, ale jej nastawienie zmieniło się na 'bardziej gołębie'
Choć Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała wczoraj o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, zasadniczo zmieniło się jej nastawienie na "bardziej gołębie", poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.