Kotecki z RPP: Podtrzymuję, że w marcu można podjąć poważną dyskusję o obniżkach stóp
Marzec przyszłego roku będzie momentem, gdy można podjąć poważną dyskusję o obniżkach stóp procentowych, ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki. Według niego, scenariusz tempa i skali zmian parametrów polityki pieniężnej powinien być ostrożny.
"Podtrzymuję od kilku miesięcy swoje stanowisko, że marzec to będzie ten moment, kiedy tak taka poważna dyskusja może się odbyć [o obniżkach stóp procentowych]. Tak. Może być tak, że znajdzie się mniejszość. To będzie dyskusja przygotowawcza - być może do decyzji. Zobaczymy. Jeszcze kilka rzeczy się musi wydarzyć. Początek roku to ceny energii, ceny administrowane, ceny śmieci, wody. No wiele, wiele rzeczy, których do końca nie wiemy i jak to się wszystko przełoży na inflację" - powiedział Kotecki w Tok FM.
Wskazał, że marzec jest momentem rozważania luzowania, na który większość Rady wskazywała w wypowiedziach, miesiąc, który wyklaruje niepewności.
"Konsensus wydaje mi się był powszechny; naprawdę w wywiadach, publicznie, ale też wewnątrz, członkowie Rady rozmawiali o marcu" - dodał Kotecki.
"W marcu będziemy wiedzieć. Nie trzeba czekać 9 miesięcy po styczniu, żeby przedyskutować to, co się wydarzyło w styczniu. Dlatego jestem zaskoczony [wypowiedzią członka RPP Ireneusza Dąbrowskiego, według którego najbardziej prawdopodobny scenariusz to rozpoczęcie dyskusji o obniżaniu stóp w III kw. 2025 r.]" - powiedział członek Rady.
Na pytanie, w jakiej skali i tempie mogłoby w przyszłym roku odbywać się luzowanie monetarne członek Rady odpowiedział: "Ja bym był bardzo ostrożny", wskazując, że istnieje prawdopodobieństwo łącznej skali obniżek poniżej 100 pb w przyszłym roku.
"Widzimy niższy wzrost gospodarczy, a to znaczy, że będzie ta presja inflacyjna niższa. Dodatkowo oczyszczona inflacja bazowa z cen administrowanych - czyli zostaje w tej inflacji wyłącznie to, co jest rynkowe - tu mam dobrą wiadomość. Od od czwartego kwartału tego roku - ten wskaźnik inflacji bazowej będzie stopniowo się obniżać zgodnie z projekcją" - podsumował Kotecki.
RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 04.07.2025Informacje z gospodarkiBankiGospodarkaAnalizy i raportyFinanse i kredyty
BFG: Wskaźnik jakości kredytów w sektorze bankowym poprawił się r/r do 4,06% w V 2025
Wskaźnik jakości kredytów w sektorze bankowym wyniósł 4,06% w maju 2025 r. w porównaniu do 4,47% rok wcześniej, podał Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).
- 04.07.2025Informacje z gospodarkiBankiGospodarkaAnalizy i raportyFinanse i kredyty
BFG: Kredyty w sektorze bankowym wzrosły o 5,9%, depozyty - o 7,1% w I-V 2025 r.
Wolumen kredytów klientowskich w sektorze bankowym zwiększył się o 5,9% r/r do 1 354 mld zł na koniec maja 2025 r., zaś depozytów - o 7,1% r/r do 2 065,3 mld zł, podał Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).
- 03.07.2025Informacje z gospodarkiBankiGospodarkaAnalizy i raportyFinanse i kredyty
BIK: Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła o 47,1% r/r w czerwcu
Banki i SKOK-i przesłały do Biura Informacji Kredytowej (BIK) w czerwcu br. zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 47,1% niż rok wcześniej, podało Biuro. Liczba osób wnioskujących o kredyt wzrosła o 36,6% r/r do 37,47 tys., natomiast w ujęciu miesięcznym - wzrosła o 3%.
- 30.06.2025BankiGospodarkaAnalizy i raportyInformacje ogólneFinanse i kredyty
Bank Pekao: Szanse na cięcie stóp proc. na lipcowym posiedzeniu RPP są niskie
Szanse na obniżkę stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) są niskie, oceniają ekonomiści Banku Pekao.
- 26.06.2025Informacje ogólneBankiFinanse i kredytyAnalizy i raporty
Bujak z PKO BP: Na koniec cyklu obniżek stopa referencyjna może wynieść 3,75% w 2027 r.
Na koniec cyklu obniżek stóp procentowych stopa referencyjna może wynieść 3,75% w 2027 r. (wobec 5,25% obecnie), ocenił główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak. Według niego, w horyzoncie średnioterminowym, Polska stoi przed wyzwaniami inflacyjnymi z uwagi na rynek pracy i koszty transformacji energetycznej.