KPMG: Banki w Polsce uważają finans. nieruchomości za bardziej strategiczne niż inne w CEE
Polska nadal pozostaje liderem CEE pod względem obrotów na rynku inwestycyjnym, a finansowanie nieruchomości ma najbardziej strategiczne znaczenie dla banków w Polsce spośród całego regionu, wynika z raportu KPMG.
"Pomimo utrzymującej się ograniczonej aktywności inwestycyjnej w Europie, w Polsce wyraźnie widać poprawę nastrojów inwestorów i rosnący popyt na nieruchomości komercyjne. Ze względu na duże nasycenie rynku banki pozostają ostrożne w udzielaniu finansowania dla nowych inwestycji, kładąc coraz większy nacisk na ocenę projektów pod kątem kryteriów ESG. Instytucje finansowe systematycznie zmieniają swoje modele oceny ryzyka kredytowego, aby dostosować się do wymogów Bazylei IV i zmian w prawodawstwie UE. Perspektywy na 2025 r. są pozytywne, napędzane spodziewanym wzrost aktywności inwestycyjnej w następstwie obniżek stóp procentowych przez EBC i FED" - powiedziała partner w Dziale Doradztwa Podatkowego, lider doradztwa dla sektora budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce Katarzyna Nosal, cytowana w komunikacie poświęconym raportowi "Property Lending Barometer 2024".
"Banki w regionie są nadal zainteresowane finansowaniem nieruchomości komercyjnych - niemal 60% ankietowanych nie zmieniło w ciągu ostatniego roku podejścia do finansowania nieruchomości, jednocześnie wg 25% respondentów zainteresowanie jest wyższe niż w ubiegłym roku. Na tym tle szczególnie pozytywnie wyróżnia się Polska. Wśród ankietowanych przedstawicieli banków, respondenci z Polski uznali finansowanie nieruchomości za obszar o najwyższym znaczeniu strategicznym" - czytamy w komunikacie.
Największą zmianą w porównaniu z rokiem ubiegłym jest zmniejszenie znaczenia rosnących kosztów finansowania. Czynnik, który w 2023 roku był uznawany za najważniejszy, nie jest już tak dużym priorytetem, ponieważ wraz ze stabilizacją inflacji w 2024 roku na wielu rynkach w Europie stopy procentowe zaczęły spadać. W rezultacie, działania banków centralnych mają obecnie mniejszy wpływ na decyzje banków niż w ubiegłym roku, podano także.
Zmieniające się otoczenie prawne wymaga od banków znacznego rozszerzenia zakresu weryfikacji parametrów dotyczących nieruchomości komercyjnych. Zgodność z normami zrównoważonego rozwoju stała się istotnym elementem oceny projektów, co wpływa na wszystkie aspekty kredytowania. 75% spośród 43 ankietowanych banków z 9 krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej zadeklarowało przyjęcie strategii ESG i włączenie kryteriów zrównoważonego rozwoju do zatwierdzania kredytów. W porównaniu do wyników z minionego roku można zauważyć wyraźny wzrost liczby banków uczestniczących w emisjach zielonych obligacji czy oferujących zielone finansowanie m.in. kredyty o obniżonej marży na projekty energooszczędne. Co ciekawe, jedynie 11% banków oferuje produkty związane z finansowaniem modernizacji istniejących budynków. Z kolei analizując potencjalne potrzeby rynku w tym kontekście, bez wątpienia jedną z najbardziej oczekiwanych przez uczestników rynku nieruchomości komercyjnych zmian w ofercie banków jest wprowadzenie produktów finansujących modernizacje starszych nieruchomości, podano także.
"Banki są zobowiązane do przyjęcia bardziej rygorystycznych środków zgodności ESG w swoich politykach kredytowych ze względu na zmieniające się przepisy. Choć analizując wyniki dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej w ciągu ostatniego roku nie nastąpiła znacząca zmiana w liczbie banków odmawiających finansowania z powodu niezgodności z ESG (samodzielnie lub w połączeniu z innymi czynnikami), to postawa lokalnych banków centralnych w Europie Środkowej i Wschodniej jest ważnym czynnikiem wpływającym na wdrażanie zrównoważonych praktyk finansowych. Niemniej jednak widoczne są wyraźne różnice regionalne. Wyniki ankiety wskazują, że inwestorzy w Polsce, Czechach i na Węgrzech coraz częściej spotykają się z odmową finansowania, gdy nie spełniają oczekiwań banku w zakresie ESG" - powiedziała partner associate, szefowa Zespołu Real Estate w Dziale Deal Advisory w KPMG w Polsce Monika Dębska-Pastakia.
Badanie KPMG wykazało, że obecnie 7% banków częściowo digitalizuje procesy kredytowe, a 8% jest w fazie wdrażania. Nowe technologie są wykorzystywane w najmniejszym stopniu w procesie due diligence (weryfikacja możliwości inwestycyjnych przed udzieleniem finansowania), a 56% respondentów polega głównie na tradycyjnych metodach.
Raport KPMG pt. "Property Lending Barometer 2024" powstał na podstawie badania dot. finansowania nieruchomości komercyjnych przez banki w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku w badaniu wzięły udział 43 banki z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Węgrzech. Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2024 roku i obejmowało kwestionariusz online oraz pogłębione wywiady z przedstawicielami banków.
KPMG jest globalną organizacją niezależnych firm świadczących usługi profesjonalne z zakresu audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa gospodarczego. KPMG działa w 143 krajach i zatrudnia ponad 273 000 pracowników w firmach członkowskich na całym świecie.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 25.03.2025Banki
Alior Bank wprowadzi do oferty cyfrową hipotekę w ramach strategii na lata 2025-2027
Alior Bank w ramach strategii na lata 2025-2027 zamierza uruchomić cyfrową hipotekę, zapowiedział wiceprezes Jacek Iljin.
- 20.03.2025Banki
PKO BP chce zredukować intensywność emisji portfela hipotecznego o 31% do 2030 r.
PKO Bank Polski zakłada w planie transformacji redukcję intensywności emisji portfela hipotecznego o 31% do 2030 r. w stosunku do 2023 r., podał bank. Na koniec 2024 r. ekspozycje portfela nieruchomości mieszkaniowych stanowiły ponad 40% ekspozycji kredytowych banku. PKO BP zakłada też ograniczenie emisji własnych o ponad 17% w 2030 r.
- 19.03.2025Banki
Bank Pekao zdecydował o zwiększeniu emisji obligacji kapitałowych serii E do 750 mln zł
Bank Pekao zdecydował o emisji podporządkowanych obligacji kapitałowych serii E o wartości nominalnej 750 mln zł, co oznacza zwiększenie kwoty emisji z pierwotnie zakładanych 500 mln zł w związku ze znaczącym zainteresowaniem inwestorów wyrażonym w toku budowy księgi popytu, podał bank.
- 17.03.2025BankiAnalizy i raporty
Kochalski z RPP: Przybliżamy się do decyzji o obniżkach stóp procentowych - wywiad
Słabnąca dynamika płac i umiarkowana presja popytowa, zawarte w projekcji marcowej, oraz wyłaniająca się szansa na spadki cen energii mogą sprawić, że w 2025 roku pojawi się przestrzeń do decyzji o obniżce stóp procentowych - nie można wykluczyć, że mogłoby to nastąpić po kolejnej projekcji inflacji, którą poznamy w lipcu br. Gdyby taka sytuacja decyzyjna rzeczywiście wystąpiła, to do rozstrzygnięcia byłaby kwestia, o ile i ile razy obniżać stopy. Z dzisiejszej perspektywy, bliższy jest raczej scenariusz korekty stóp procentowych, aniżeli seria obniżek; nie można też wykluczyć, że w skali wyższej niż zazwyczaj minimalny poziom 25 pb, ocenił w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski. Jednocześnie wyraźnie zastrzegł, że niepewność w otoczeniu polskiej gospodarki, ostateczny kształt koniunktury krajowej w latach 2025-2026 oraz luźna polityka fiskalna wręcz nakazują bardzo ostrożne podejście do luzowania monetarnego w br.
- 13.03.2025Banki
PKO BP: Od czasu uruchomienia cyfrowej hipoteki podpisano ok. 100 umów
Wdrażanie cyfrowej hipoteki w PKO Banku Polskim przebiega zgodnie z planem i od czasu jej uruchomienia podpisano tą drogą ok. 100 umów, podał bank. PKO BP szacuje, że na koniec roku liczba umów zawartych przy użyciu cyfrowej hipoteki będzie pięciocyfrowa.