MF: Oprocentowanie obligacji detalicznych w kwietniu na niezmienionym poziomie
Oprocentowanie oraz marże obligacji detalicznych w kwietniu 2025 r. zostały utrzymane na poziomie z poprzedniego miesiąca, podało Ministerstwo Finansów.
"W kwietniu oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 5,75%, a 2-letnich 5,90%, w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym. Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3,00% w skali roku, a 3-letnich 5,95%. Pozostałe obligacje, w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 6,30% 4-letnie oraz 6,55% 10-letnie. 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu 'Rodzina 800 plus' oprocentowane będą odpowiednio 6,50% i 6,80% w pierwszym roku" - czytamy w komunikacie.
Oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która pozostaje bez zmian i wynosi w przypadku instrumentów oferowanych w kwietniu 0,00% dla obligacji 1-rocznych oraz 0,15% dla 2-letnich. Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz niezmienionej marży w wysokości 1,50%. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku niezmieniona marża wynosi 2,00%. Bez zmian pozostają również preferencyjne marże dla obligacji rodzinnych, których oprocentowanie wyliczane jest według tych samych zasad co w przypadku 4- i 10-latek i wynoszą odpowiednio: 2,00% dla obligacji 6-letnich oraz 2,50% dla 12-letnich, przypomniano.
"Część klientów zastanawiających się nad wyborem obligacji o dłuższym terminie zapadalności, np. 4 albo 10 lat, martwi się, że 'zamraża' swoje pieniądze np. aż na 10 lat. Bez obaw - klienci, którzy będą potrzebowali gotówki mogą wycofać dowolną liczbę posiadanych obligacji i otrzymać ulokowane środki z powrotem, wraz z narosłymi odsetkami. Wystarczy, że złożą dyspozycję przedterminowego wykupu, a pieniądze wraz z odsetkami trafią na ich rachunek. Wysokość opłaty za przedterminowy wykup wskazana jest w liście emisyjnym danej obligacji. Warto również podkreślić - im dłuższy okres oszczędzania, tym wyższe oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym i wyższa marża przy ustalaniu oprocentowania na kolejne okresy odsetkowe" - skomentował wiceminister finansów Jurand Drop, cytowany w komunikacie.
Od 26 marca można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany, podano także.
Wszystkie rodzaje obligacji można kupić w oddziałach PKO Banku Polskiego i punktach obsługi klientów Biura Maklerskiego PKO BP oraz w sieci punktów sprzedaży obligacji Banku Pekao. Obligacje są również stale dostępne przez internet w serwisach www.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe i aplikacji mobilnej PeoPay.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 17.07.2025RaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyAnalizy i raportyInformacje ogólneFinanse i kredyty
Na jakie mieszkanie stać singla, parę i rodzinę z dzieckiem? [Czerwiec 2025]
Na jaki kredyt mieszkaniowy mogli liczyć w czerwcu przeciętnie zarabiający single, bezdzietne pary i rodziny? Jak zmieniła się ich zdolność kredytowa? Jaki miały wybór mieszkań? Eksperci portali RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl prześwietlili pod tym kątem ofertę banków oraz firm deweloperskich działających w siedmiu największych metropoliach.
- 16.07.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarkiAnalizy i raporty
Kochalski z RPP: Pozostało 25-50 pb cięć stóp w br., obniżka we IX niewykluczona - wywiad
Pogłębienie procesów dezinflacyjnych mogłoby stanowić argument za dostosowawczym cięciem stóp procentowych we wrześniu, ocenił w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski. Wskazał, że miał większe przekonanie o tym, iż w lipcu powinna nastąpić obniżka stóp niż przekonanie o konieczności cięć stóp na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym (tj. we wrześniu). Według niego, łączna przestrzeń do luzowania monetarnego może wynosić jeszcze 25-50 pb do końca br., ale nie postrzega go w kategoriach cyklu obniżek stóp procentowych.
- 15.07.2025Informacje ogólneGospodarkaFinanse i kredytyAnalizy i raporty
ZPF: Dla 91% Polaków oddawanie długów jest obowiązkiem moralnym
Oddawanie długów jest obowiązkiem moralnym dla 91% Polaków (porównywalnie z 2024 r. i wobec 97% w 2016 r.), ale jednocześnie prawie połowa usprawiedliwia przepisywanie majątku na rodzinę, by uciec przed wierzycielem, a także unikanie komornika, wynika z raportu Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF).
- 04.07.2025Informacje z gospodarkiBankiGospodarkaAnalizy i raportyFinanse i kredyty
BFG: Wskaźnik jakości kredytów w sektorze bankowym poprawił się r/r do 4,06% w V 2025
Wskaźnik jakości kredytów w sektorze bankowym wyniósł 4,06% w maju 2025 r. w porównaniu do 4,47% rok wcześniej, podał Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).
- 04.07.2025Informacje z gospodarkiBankiGospodarkaAnalizy i raportyFinanse i kredyty
BFG: Kredyty w sektorze bankowym wzrosły o 5,9%, depozyty - o 7,1% w I-V 2025 r.
Wolumen kredytów klientowskich w sektorze bankowym zwiększył się o 5,9% r/r do 1 354 mld zł na koniec maja 2025 r., zaś depozytów - o 7,1% r/r do 2 065,3 mld zł, podał Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).