28.11.2023
BankiTrendy rynkowe

Mind&Roses: 50% bankowców oczekuje wzrostu kredytów mieszkaniowych w ciągu 6 miesięcy

Warszawa, 28.11.2023 (ISBnews) - Odsetek bankowców spodziewających się wzrostu kredytów mieszkaniowych dla osób indywidualnych w ciągu 6 miesięcy spadł do 50% w listopadzie z 59% przed miesiącem, wynika z "Monitora Bankowego", opublikowanego przez firmę badawczą Mind&Roses. Odsetek oczekujących wzrostu kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw w tym czasie wzrósł odpowiednio do 50% z 49%.

Kredyty konsumpcyjne dla osób indywidualnych wzrosną w ciągu najbliższych 6 miesięcy według 53% ankietowanych w listopadzie wobec 48% takich odpowiedni przed miesiącem.

"Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m jest wyższy o 1 pkt i w listopadzie wynosi 24 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 9 pkt, a r/r wzrosło o 42 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m spadło o 7 pkt, a r/r jest wyższe o 76 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych spadł m/m o 1 pkt i wynosi 50 pkt" - czytamy w raporcie.

W przypadku kredytów obrotowych przedsiębiorców wzrostów oczekuje 58% bankowców wobec 57% miesiąc wcześniej.

"Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m spadł o 1 pkt i wynosi 2 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m spadł o 14 pkt, a r/r jest wyższy o 15 pkt. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m wzrósł o 6 pkt, a r/r jest wyższy o 19 pkt. Indeks prognozy dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m jest niższy o 1 pkt i wynosi obecnie 26 pkt" - czytamy dalej.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
 • Mieszkania dla singielek i singli
  20.02.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Mieszkania dla singielek i singli

  Zawieszony od stycznia 2024 r. program „Bezpieczny Kredyt 2%” ma być zastąpiony w drugiej połowie roku nowym o nazwie „Kredyt mieszkaniowy na Start”. Czy pomoże on singielkom i singlom w realizacji marzenia o własnym lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, co rynek mieszkaniowy ma im do zaoferowania.

 • 15.02.2024
  Trendy rynkoweDeweloperzy

  Postęp suburbanizacji, czyli trend wyprowadzek poza miasto

  Suburbanizacja, czyli rozrastanie się stref podmiejskich, to naturalny proces i jeden z etapów rozwoju ośrodków miejskich. Zjawisko to przybrało na sile zwłaszcza w okresie pandemii, gdy praca zdalna zrewolucjonizowała nasze codzienne życie. Migracja mieszkańców z centrum miast na ich obrzeża jest spowodowana wieloma czynnikami. To także proces, który niesie ze sobą zarówno społeczne, ekonomiczne, jak urbanistyczne konsekwencje. Przekłada się on na wiele szans dla miast wchodzących w obszar stref podmiejskich, ale wiąże się przy tym także z wyzwaniami.

 • 13.02.2024
  Trendy rynkoweAnalizy ekspertów

  Savills IM spodziewa się większej liczby nieruchomości na sprzedaż w Polsce w 2024 r.

  Warszawa, 13.02.2024 (ISBnews) - Savills Investment Management (Savills IM) spodziewa się większej liczby nieruchomości na sprzedaż w tym roku w Polsce, motywowanej "exitem" funduszy private equity, czy presją ze strony banków finansujących, poinformował szef na Polskę w firmie Piotr Trzciński. Ciekawych okazji inwestycyjnych nie wyklucza w sektorze centrów handlowych.

 • 13.02.2024
  Trendy rynkoweDeweloperzy

  Obraz rynku nieruchomości w 2024 r. Prognozy, czynniki makroekonomiczne i wyzwania

  Rynek nieruchomości ulega dynamicznym zmianom, jednocześnie charakteryzując się swoistą cyklicznością. Istotnie oddziałują na niego liczne czynniki ekonomiczno-społeczne czy legislacyjne, na które reaguje okresowymi trendami, tendencjami czy trwałymi kierunkami rozwoju. Jak sektor będzie wyglądał w nadchodzącym roku? Jakie obszary obejmie jego transformacja i jakich wyzwań pod kątem makroekonomicznym należy się spodziewać?

 • 06.02.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Galopada cen mieszkań i nowe rekordy w kredytach

  Ponad 28 mld zł kredytów mieszkaniowych wypłacono w IV kw. 2023 r. To rekordowe wolumeny od dawna nie widziane na rynku. Siłą napędową wzmożonej akcji kredytowej stał się Bezpieczny Kredyt 2%. Jest on też w dużej mierze odpowiedzialny za wzrosty cen mieszkań.