15.07.2024
Analizy i raporty

MRiT: Projekt kredytu #naStart zapewnia zrównoważony w czasie popyt na mieszkania

Projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart zakłada ograniczenie ryzyka okresowej nierównowagi rynkowej i zwiększonej presji na ceny mieszkań poprzez wprowadzenie rozwiązań zapewniających zrównoważony w czasie rozkład popytu na mieszkania, ocenia Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT). Zdaniem resortu ma to sprzyjać większej przewidywalności i zrównoważonemu w czasie poziomowi akcji kredytowej.

"W ocenie MRiT należy zapewnić w większym stopniu przewidywalność i zrównoważony w czasie poziom akcji kredytowej. Mając na uwadze ograniczenie ryzyka występowania okresowej nierównowagi rynkowej i związanej z tym zwiększonej presji na wzrost cen mieszkań, projekt ustawy o 'kredycie mieszkaniowym #naStart', zakłada w tym zakresie wprowadzenie nowych rozwiązań zapewniających zrównoważony w czasie rozkład popytu na mieszkania, które będą finansowane preferencyjnym kredytem z rządową dopłatą do rat" - czytamy w odpowiedzi na uwagi, przekazane w procesie konsultacji i opiniowania projektu ustawy.

Nowy instrument ma być - jak ocenia resort - z jednej strony bardziej atrakcyjny dla osób o niższych dochodach i większych rodzin, a z drugiej w mniejszym stopniu wykorzystywany przez osoby, których wysokie zarobki pozwalają na uzyskanie kredytu w zwykłej ofercie rynkowej.

"Powinno to z jednej strony oznaczać mniejszą presję na rynek mieszkaniowy i wzrost cen, a z drugiej precyzyjniej adresować pomoc państwa" - czytamy także.

MRiT przypomina, że nowy program pn. kredyt mieszkaniowy #naStart zawiera w sobie szereg ograniczeń mających na celu precyzyjniejsze adresowanie pomocy ze strony państwa, tj. limit dochodowy, limit powierzchniowy, kwoty kredytu uzależnione od wielkości gospodarstwa domowego, czy też oprocentowanie zależne od liczby dzieci w rodzinie.

Wskazuje, że nowy program mieszkaniowy zakłada również mechanizm zabezpieczający przed kumulacją popytu w krótkim okresie w postaci ograniczenia do 15 tys. wniosków kwartalnie.

MRiT przypomina, że równolegle z projektem ustawy o kredycie #naStart procedowana jest ustawa o zmianie ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, w której - jak podaje resort - przewiduje się zwiększenie poziomu finansowania programów BSK i SBC do kwoty blisko 50 mld w analogicznym okresie.

MRiT zwraca także uwagę, że przedstawione w uwadze wyliczenie kwot wydanych na kredyt SBC nie obejmuje grantu (35% kosztów inwestycji) jaki inwestorzy społecznego budownictwa czynszowego uzyskują łącznie ze wspomnianym kredytem.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii