03.04.2024
DeweloperzyAnalizy ekspertówTrendy rynkowe

Murapol: Ceny mieszkań są stabilne, z lekką tendencją wzrostową

Warszawa, 03.04.2024 (ISBnews) - Murapol ocenia, że ceny mieszkań są stabilne, z lekką tendencją wzrostową, poinformował prezes Nikodem Iskra.

"Ceny nie zaczynają spadać. Widzimy stabilizację cen, nawet z lekką tendencją wzrostową. To u nas zależy od miksu projektów, ale taka jest nasza ocena: stabilizacja z tendencją wzrostową i na pewno utrzymanie zakładanych wolumenów. Nie obserwujemy żadnego załamania, takiego jak w 2022 r." - powiedział Iskra podczas konferencji prasowej.

"Część klientów oczekuje tego programu, [...] ale nie stanowi to ujemnie o wynikach naszej sprzedaży. Więc część klientów się wstrzymuje, ale to będzie 'górka', która do nas wróci. Więc pomimo, że mamy dobre tempo sprzedaży, spodziewamy się jego zintensyfikowania w II połowie roku" - dodał, pytany o ewentualne wstrzymywanie się klientów z zakupem w związku z oczekiwaniem na program rządowy "Mieszkanie na start".

Członek zarządu ds. PR&IR, ESG i marketingu Iwona Sroka oceniła, że prawdopodobieństwo wejścia w życie nowego programu jest wysokie.

"Kredyt 'Na start' ma nieco inne parametry [niż poprzedni program] natomiast wydaje mi się, że będzie sprzyjał takim podmiotom, jak Murapol. Z drugiej strony, rosną wynagrodzenia, a jest coraz niższa inflacja, czyli weszliśmy w fazę wyższej dostępności mieszkań. Wydaje mi się, że dla tej kompozycji produktowo-lokalizacyjnej będzie to korzystne" - powiedziała Sroka podczas konferencji.

Wcześniej zarząd poinformował, że sprzedaż mieszkań Murapolu w I kw. br. była wyższa w ujęciu r/r. Dokładne dane spółka poda 9 kwietnia.

Murapol jest ogólnopolskim deweloperem działającym w obszarze budownictwa mieszkaniowego. Mapa inwestycji Grupy (rozumiana jako inwestycje zrealizowane, w budowie lub w przygotowaniu) obejmuje 19 miast. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW w 2023 r. W 2023 r. sprzedała klientom detalicznym 3 031 mieszkań.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
 • 19.04.2024
  Trendy rynkoweBiznes

  Prezes Unibepu: Budownictwo ma dobre perspektywy, ale ważna będzie poprawa rentowności

  Warszawa, 19.04.2024 (ISBnews) - Budownictwo w Polsce ma dobre, zwłaszcza długoterminowe perspektywy, choć ważna jest w tym kontekście poprawa rentowności, ocenia prezes Unibepu Dariusz Blocher. Spodziewa się spadku produkcji budowlano-montażowej r/r w 2024 r. i kumulacji inwestycji w latach 2026-2027.

 • 17.04.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Wojna za wschodnią granicą ostudziła zapał cudzoziemców do kupowania mieszkań w Polsce

  W 2023 r. w ręce cudzoziemców trafiło nieco ponad 14,3 tys. mieszkań, czyli minimalnie mniej niż rok wcześniej. Portal GetHome.pl ustalił, że najwięcej kupili ich obywatele Ukrainy. Jednak najszybciej rosnącą grupą cudzoziemców kupujących mieszkania w Polsce są obywatele Białorusi.

 • 16.04.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Na rodzimym rynku materiałów budowlanych przecena zagościła na dobre

  W marcu po raz kolejny, siódmy już z rzędu, stawki ogromnej większości grup towarowych zanotowały regres. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl, tym razem średni poziom ujemnej dynamiki cen w relacji rok do roku wyniósł 3,2 proc., z kolei miesiąc do miesiąca spadek osiągnął poziom minus 0,8 proc. Takie wielkości utrwalają stan stabilizacji przeceny na względnie stałym i dość umiarkowanym poziomie.

 • 16.04.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Wyniki sprzedaży deweloperów giełdowych w I kw. wciąż na wysokiej fali

  Początek br. okazał się dla deweloperów mieszkaniowych, notowanych na warszawskiej GPW (rynek podstawowy i Catalyst) wyjątkowo udany sprzedażowo, zwłaszcza jeśli zestawić wyniki pierwszego kwartału 2024 r. z ostatnim kwartałem ubiegłego roku. Najnowsze statystyki kontraktacji firm deweloperskich zarówno w relacji rok do roku, jak i kwartał do kwartału, potwierdzają tezę o bardzo dobrej formie pierwotnego rynku mieszkaniowego, po zakończeniu misji programu BK2%.

 • 10.04.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Wraca równowaga na rynkach mieszkaniowych największych miast. Czy stabilizacja cen również?

  W Warszawie, Krakowie i Trójmieście sytuacja jest wciąż niekorzystna dla kupujących nowe mieszkania, ale w Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii deweloperzy muszą już zacząć o nich zabiegać. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wskazują na pierwsze symptomy hamowania podwyżek średniej ceny metra kwadratowego mieszkań w ofercie deweloperów.