Murapol: Ceny mieszkań są stabilne, z lekką tendencją wzrostową
Warszawa, 03.04.2024 (ISBnews) - Murapol ocenia, że ceny mieszkań są stabilne, z lekką tendencją wzrostową, poinformował prezes Nikodem Iskra.
"Ceny nie zaczynają spadać. Widzimy stabilizację cen, nawet z lekką tendencją wzrostową. To u nas zależy od miksu projektów, ale taka jest nasza ocena: stabilizacja z tendencją wzrostową i na pewno utrzymanie zakładanych wolumenów. Nie obserwujemy żadnego załamania, takiego jak w 2022 r." - powiedział Iskra podczas konferencji prasowej.
"Część klientów oczekuje tego programu, [...] ale nie stanowi to ujemnie o wynikach naszej sprzedaży. Więc część klientów się wstrzymuje, ale to będzie 'górka', która do nas wróci. Więc pomimo, że mamy dobre tempo sprzedaży, spodziewamy się jego zintensyfikowania w II połowie roku" - dodał, pytany o ewentualne wstrzymywanie się klientów z zakupem w związku z oczekiwaniem na program rządowy "Mieszkanie na start".
Członek zarządu ds. PR&IR, ESG i marketingu Iwona Sroka oceniła, że prawdopodobieństwo wejścia w życie nowego programu jest wysokie.
"Kredyt 'Na start' ma nieco inne parametry [niż poprzedni program] natomiast wydaje mi się, że będzie sprzyjał takim podmiotom, jak Murapol. Z drugiej strony, rosną wynagrodzenia, a jest coraz niższa inflacja, czyli weszliśmy w fazę wyższej dostępności mieszkań. Wydaje mi się, że dla tej kompozycji produktowo-lokalizacyjnej będzie to korzystne" - powiedziała Sroka podczas konferencji.
Wcześniej zarząd poinformował, że sprzedaż mieszkań Murapolu w I kw. br. była wyższa w ujęciu r/r. Dokładne dane spółka poda 9 kwietnia.
Murapol jest ogólnopolskim deweloperem działającym w obszarze budownictwa mieszkaniowego. Mapa inwestycji Grupy (rozumiana jako inwestycje zrealizowane, w budowie lub w przygotowaniu) obejmuje 19 miast. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW w 2023 r. W 2023 r. sprzedała klientom detalicznym 3 031 mieszkań.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 10.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Rynek materiałów budowlanych w zawieszeniu
Trwająca od dokładnie roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. Oznacza to, że także w maju spadkowy trend na poziomie ułamka procenta w relacji rok do roku został utrzymany. Tymczasem, jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl niewiele wskazuje na to, by taka sytuacja miała ulec radykalnej zmianie przed uruchomieniem zapowiadanych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych z wykorzystaniem środków unijnych.
- 08.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarka
PIE: Ceny nowych mieszkań wzrosły średnio o 4,1% r/r w 17 największych miastach w II kw.
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w 17 największych miastach (miasta wojewódzkie i Gdynia) wzrosły średnio o 4,1% r/r w II kw. 2025 r., zaś na rynku wtórnym - spadły średnio o 2,4%, wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
- 02.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – czerwiec 2025
W czerwcu skurczyła się oferta mieszkań na rynku wtórnym, ale nie miało to większego wpływu na średnią cenę metra kwadratowego. Nie zmieniła się ona w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. We Wrocławiu spadła o 1%, zaś w Krakowie i Trójmieście o tyle samo wzrosła – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 01.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – czerwiec 2025 (wstępne dane)
W Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w czerwcu praktycznie nie drgnęła. W Krakowie, Łodzi i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii poszła jednak w górę o 1% – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
- 30.06.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Podatek katastralny w Polsce od trzeciego lokum - czy spełni swoją rolę?
Kwestia podatku katastralnego w Polsce należy już od dawna do jednej z najbardziej palących i kontrowersyjnych kwestii dotyczących nie tylko rodzimej polityki fiskalnej, ale także finansowania samorządów czy też perspektyw rozwojowych krajowej gospodarki przestrzennej. Czy fakt wręcz rekordowej w ostatnim czasie medialnej popularności tematu katastru może zwiastować jego pewną materializację w krajowych realiach podatkowych?