Nadpodaż widoczna nie tylko w Łodzi?
Październik przyniósł wyraźną poprawę sprzedaży u deweloperów. Mimo tego, nadwyżka podaży jest widoczna nie tylko na terenie Łodzi.
W październiku deweloperzy mieli pewne powody do zadowolenia. Taki wniosek przynoszą najnowsze dane BIG DATA RynekPierwotny.pl. Wskazują one bowiem, że październikowa sprzedaż nowych mieszkań na dziesięciu największych rynkach była o 27% lepsza niż wynik z września. Mimo większej liczby transakcji, relacja popytu i oferty deweloperów na niektórych rynkach sugeruje wyraźną nadwyżkę podaży. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przyglądają się tej sytuacji.
Jeżeli porównamy podaż nowych lokali mieszkalnych pod koniec października ze sprzedażą dotyczącą trzech ostatnich miesięcy (sierpień – październik br.), to można obliczyć średni czas wyprzedaży oferty. Ten wskaźnik mówi, jak długo wyprzedawałaby się oferta nowych lokali przy zerowym napływie kolejnych mieszkań na rynek. Można uznać, że czas wyprzedaży na poziomie 4,5 - 5,5 kwartału świadczy o rynkowej równowadze popytu i podaży.
Analizowany wskaźnik, czyli czas wyprzedaży oferty deweloperskiej, pod koniec października na dziesięciu największych rynkach wyglądał następująco:
- Trójmiasto - 4,0 kwartału
- Warszawa - 4,4 kwartału
- Bydgoszcz - 4,7 kwartału
- Kraków - 5,6 kwartału
- Lublin - 6,1 kwartału
- Wrocław - 6,6 kwartału
- Poznań - 6,9 kwartału
- Łódź - 7,6 kwartału
- Katowice i pozostałe miasta GZM - 9,4 kwartału
- Szczecin - 13,9 kwartału
Powyższe wyniki sugerują, że deweloperzy z Trójmiasta, Warszawy, Bydgoszczy i Krakowa generalnie nie powinni narzekać na swoją sytuację rynkową i sprzedaż – zwłaszcza biorąc pod uwagę wciąż wysokie stopy procentowe. Zupełnie inna sytuacja dotyczy Łodzi, obszaru Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Szczecina. Na tych rynkach klienci firm deweloperskich mają duże możliwości negocjacyjne.
Autor: Andrzej Prajsnar
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 17.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Mieszkania z licytacji, czyli najnowsze trendy polowania na okazje z komorniczego rewiru
Licytacje komornicze to jedna z mniej popularnych, ale powszechnie znanych już metod nabywania mieszkań na rodzimym rynku wtórnym. Pytanie, czy jest to sposób godny polecenia wszystkim poszukującym odpowiedniego dla siebie lokum i o czym mogą świadczyć statystyki Krajowej Rady Komorniczej (KRK) z kilkunastu minionych lat.
- 10.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Rynek materiałów budowlanych w zawieszeniu
Trwająca od dokładnie roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. Oznacza to, że także w maju spadkowy trend na poziomie ułamka procenta w relacji rok do roku został utrzymany. Tymczasem, jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl niewiele wskazuje na to, by taka sytuacja miała ulec radykalnej zmianie przed uruchomieniem zapowiadanych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych z wykorzystaniem środków unijnych.
- 08.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarka
PIE: Ceny nowych mieszkań wzrosły średnio o 4,1% r/r w 17 największych miastach w II kw.
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w 17 największych miastach (miasta wojewódzkie i Gdynia) wzrosły średnio o 4,1% r/r w II kw. 2025 r., zaś na rynku wtórnym - spadły średnio o 2,4%, wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
- 02.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – czerwiec 2025
W czerwcu skurczyła się oferta mieszkań na rynku wtórnym, ale nie miało to większego wpływu na średnią cenę metra kwadratowego. Nie zmieniła się ona w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. We Wrocławiu spadła o 1%, zaś w Krakowie i Trójmieście o tyle samo wzrosła – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 01.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – czerwiec 2025 (wstępne dane)
W Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w czerwcu praktycznie nie drgnęła. W Krakowie, Łodzi i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii poszła jednak w górę o 1% – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.